Wycinka drzewa

undertakerthe / 2015-09-30 11:09
Mam pytanie, czy mając dom(działkę) na wlasność ale nie uregulowaną sytuacje prawną wedle nowych przepisów dalej muszę zbierać podpisy wszystkich właścicieli, gdy chcę wyciąć znajdujące się na niej drzewo? Pytam, dlatego, że w urzędzie jasno mówią, że na wniosku muszą podpisać się wszyscy właściciele(spadkobiercy) nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, a gdy przytaczam punkt 3 mówią, bez tłumaczenia,że nie rozumiem przepisów. Kto tu jest idiotą ja czy oni?

Zgodnie z art. 83.
1. Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego
na wniosek:
1) posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości;
2) właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.
U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.25)), zwanej dalej „Kodeksem cywilnym” – jeżeli drzewo lub krzew zagrażają
funkcjonowaniu tych urządzeń.
2. Zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie jest wymagana w przypadku wniosku
złożonego przez:
1) spółdzielnię mieszkaniową;
2) wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi,
zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r.
Nr 141, poz. 1492);
3) zarządcę nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa.
3. Zgoda właściciela nieruchomości, o której mowa w ust. 1 pkt 1, nie jest wymagana także w przypadku wniosku
złożonego przez użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym,
niebędących podmiotem, o którym mowa w ust. 2.
4. Spółdzielnia mieszkaniowa informuje, w sposób zwyczajowo przyjęty, członków spółdzielni, właścicieli budynków
lub lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują
spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, a zarząd wspólnoty mieszkaniowej – członków wspólnoty, o zamiarze
złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin
na zgłaszanie uwag. Wniosek może być złożony nie później niż w terminie 12 miesięcy od upływu terminu na
zgłaszanie uwag.
.,. / 81.190.49.* / 2016-02-01 23:17
Powyższe to ewidentny przykład jak polskie prawo jest namotane i niezrozumiałe chociażby z tego względu ,że prawo dotyczące wycięcia drzewa na prywatnej działce przez tegoż właściciela obowiązuje chyba tylko w Polsce,bo w innych krajach nie spotkałem takich dziwactw prawnych.

Najnowsze wpisy