Forum Forum finansoweKarty

wykluczeni cyfrowo...

wykluczeni cyfrowo...

kinga_Wawa / 83.5.204.* / 2010-07-13 13:24
Witajcie,
przymierzam się do napisania pracy odnośnie zabezpieczeń, a dokładniej autoryzacji (weryfikacji) płatności.
Grupą, która mnie szczególnie interesuje są osoby tzw "wykluczone cyfrowo", a więc osoby starsze, niepełnosprawne czy po prostu nie do końca obeznane z techniką i współczesnymi możliwościami.

Jak myślicie, czy istnieje jakiś sposób weryfikacji, który mógłby być tutaj zastosowany, i tym samym taki, który ułatwiłby takim osobom życie.
A nie ukrywajmy, dla wielu z nich korzystanie z bankomatu, czy użycie karty płatniczej to duże wyzwanie (często problemy z pinem) czy obawa
( bezpieczeństwo, kradzież pieniędzy)

Czekam na Wasze sugestie, każda opinia jest dla mnie na wagę złota.
Pozdrawiam!
Wyświetlaj:
Annnna / 83.6.126.* / 2010-07-14 13:30
może jakaś autoryzacja podpisu...
czy rozwiązania biometryczne - np. rozpoznanie głosu...
choc zastanawiam się tutaj nad skutecznościa i bezpieczeństwem..
Kamilla_PKO / 83.6.139.* / 2010-07-20 09:08
ja bym stawiała jednak mimo wszystko na biometrie.
nie mniej jednak może nie tyle rozpoznanie głosu czy podpisu
a na skan naczyń krwionośnych ( nie mylcie tutaj z liniami papilarnymi)
z tego co wiem już jeden bank w wawie, przy płockiej wprowadził to rozwiązanie...
Annka77 / 83.6.203.* / 2010-08-06 09:35
w sieci znalazłam ciekawy materiał filmowy dotyczący pierwszego bankomatu
biometrycznego w .. Europie!
jak nic, wreszcie w czymś byliśmy pierwsi ;))
www.tvn24.pl/12692,1655749,0,1,palec-zamiast-pin_u,wiadomosc.html
Kaatrolina / 83.6.118.* / 2010-08-09 09:48
wczoraj usłyszałam informacje o wprowadzaniu weryfikacji metodą biometrii głosowej..
co o tym sądzicie>
która metoda jest bezpieczniejsza i pewniejsza?
Marcin.wawa / 83.6.132.* / 2010-07-21 09:34
myślę,że wykorzystanie biometrii naczyń krwionośnych moze by fajnym sposobem na wypłacanie chocażby zasiłków itp..
nie byłoby tłumów przy okienku, tylko przyłożenie paca, wpisanie np: daty urodzenia i kasa zostaje wypłacona....
Goosiia / 83.24.186.* / 2010-07-27 08:39
zgadza się - jest to dobra metoda - ale nie tylko jezeli chodzi o wypłatę zasiłków.
myślę,że jest to też dobre rozwiązanie w odniesieniu do osób starszych: emerytów, rencistów.
Dominika.wawa / 83.6.203.* / 2010-07-28 09:12
tylko plizz - nie zapominajmy ich oswoić z tematem
bo wielu z nich nadal uważa że bankomaty to nic innego ja k "pieniądze brane ze ściany" ...
Daaarek / 83.6.129.* / 2010-08-05 09:45
emeryci są niestety grupą zapomnianą..
ten sam problem pojawia się z osobami bezrobotnymi, czesto nazywanymi patologią społeczną...
proste rozwiazanie pozwoli im na odbierania pieniędzy prosto z bankomatu i nie spędzanie godzinek w kolejkach, a tym samym blokowanie innych osób
Ttadeusz / 83.6.197.* / 2010-08-12 10:43
zgadzam się z Tobą, osoby wykluczone cyfrowe, osoby starsze czy np niedowidzące to bardzo duży procent, którym nikt się nie interesuje.
Pierwszy krok zrobił ostatnio BZ WBK wprowadzając nowe bankomaty dla niedowidzących?:
http://prnews.pl/bz-wbk/bankomaty-bz-wbk-dla-osob-niewidomych-i-niedowidzacych-54123.html

z tego, co wiem przy Płockiej zamontowano też pierwszy w Europie bankomat biometryczny - wykorzystujący biometrię naczyń krwionośnych.
może to pierwsze kroki ku lepszemu?
alek1944 / 83.31.233.* / 2010-08-16 14:12
z tym, że dla osób które nie przekonały się do bankomatów i kart biometria tez nie jest rozwiązaniem. to jest kwestia przyzwyczajeń i utrwalonych oporów do zawierzenia "maszynie' większość tych ludzi po prostu woli odebrać kasę osobiście i od człowieka.
przeczytajcie choćby o problemach z wprowadzaniem paypassów http://www.alertfinansowy.pl/alerty/news/2879-ciekawe-historie-z-paypassem-.html

bo to też mogło by być rozwiązanie (jakby bezrobotny dostawał taką kartę od UP i wydał na piwo to by na billingu było:)
alek1944 / 83.31.209.* / 2010-08-18 10:26
na tym samym portalu pojawiło się wczoraj http://www.alertfinansowy.pl/alerty/news/2896-bz-wbk-wprowadza-innowacyjne-bankomaty-ze-sluchawkami-dla-niewidomych.html więc też w temacie.

A tak przy okazji miał ktoś okazję używać tego biometrycznego bankomatu w Warszawie?
taamarra / 83.6.139.* / 2010-08-19 09:39
uważam że nie mniej jednak biometria, taka jaka jest zastosowana na Płockiej w dużym stopniu rozwiązałaby wiele problemów, a już na pewno polikwidowała kolejki w bankach, jakie pojawiają się w momencie wypłacania zasiłków...

dla osób starszych, mających problemy z pamięcią to doskonały sposób weryfikacji zastępujący PIN
szczególnie dla tych, którzy nie sa przekonani do kart
w tym przypadku używanie kart staje się zbędne
wystarcza palec i np. data urodzenia

Najnowsze wpisy

Karta kredytowa - najlepsza oferta: