Forum Forum prawnePracy

Wyliczenie zasiłku chorobowego – działalność gospodarcza

Wyliczenie zasiłku chorobowego – działalność gospodarcza

aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-16 21:17
Witam,

od 4 lat nieprzerwanie prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam 1 pracownika na pół etatu. Kilka miesięcy temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, pierwsze miesiące czułam się dobrze i normalnie pracowałam, ale potem zaczęło być coraz ciężej, bo moja praca to również praca fizyczna.

Księgowa poradziła aby przed przejściem na L4 podwyższyć składki - wcześniej przez 2 lata był opłacany niski ZUS, a przez kolejne te najniższe. Powiedziała, że dowiadywała się i muszę zrobić tak, że w miesiącu który ma 30 dni (koniecznie w takim), muszę spóźnić się z opłacaniem składek, a potem zapłacić jedną wysoką i wtedy pójść na L4. I tak kwietniowe składki w maju opłaciłam po terminie i wiem, że księgowa mnie wyrejestrowała i od razu zarejestrowała ponownie deklarując już wyższą składkę.

Majową składkę zapłaciłam już tą wysoką, od najwyższej podstawy (po 3 tygodniach widniałam znowu w E-wusiu- w przychodni mnie poinformowano), po czym od 9 czerwca poszłam na L4.

Wraz z moim pójściem na L4, a nawet trochę wcześniej - bo już od 1 - czerwca pracownik został zatrudniony na pełny etat aby firma mogła dalej funkcjonować beze mnie-mam osobne biuro, które wynajmuję i tam cały czas firma normalnie funkcjonuje, pracownik pracuje, a w najbliższym czasie - jeśli finanse pozwolą planuję zatrudnić jeszcze jednego. Wiem,że ZUS nie wypłaci świadczenia póki nie zapłacę jeszcze za te 9 dni czerwca tak więc 7.07 opłaciłam za siebie + za pełen etat pracownika.

Cały czas jestem w domu, nie miałam żadnej kontroli, nie dostałam żadnego pisma, pieniążków spodziewam się koło 8.08.

Proszę o informację, czy to co powyżej zrobiłam zapewni mi wysoki zasiłek chorobowy, czy dobrze to wszystko rozumiem? W jakiej wysokości mogę się spodziewać świadczenia?

Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
novapoczta / 2015-12-02 01:15
Drodzy,

ja się nie orientuję w podstawach jak większość z was, szukałam jakiegoś kalkulatora, na którym łatwo można zrobić symulację typu: wysokość wpłacania składki chorobowej ->ilość miesięcy -> wysokość zasiłki (tego podczas ciąży),

Czy ktoś z was widział taką prostą rzecz ?- w oparciu o nową ustawę oczywiście

Albo może po prostu sami liczyliście lub możecie podpowiedzieć na przykładzie -np. jakiej wartości składki chorobowe należy płacić np. przez 6 czy 8 miesięcy, żeby zasiłek na zwolnieniu lek. wynosił od 3000 zł ??

(mam wybór -albo własna działalność z większym wynagr. albo umowa o pracę bez podwyżki)...
szklarek / 2015-12-02 11:44
Nie ma nowej ustawy, jest nowelizacja starej tj. ustawy tzw. zasiłkowej.
Kalkulatorami też krucho, bo nowelizacja nie weszła jeszcze w życie.
novapoczta / 2015-12-02 13:13
-dziękuję za informację, nadal jednak moje pytanie bez odpowiedzi - ktoś podpowie ?
szklarek / 2015-12-02 13:22
Tyle, że pyta Pani o DWIE zmienne- zasiłek o zadanej kwocie można mieć płacąc składki wyższe krócej lub niższe dłużej. Oczywiście tylko w pewnym zakresie- z góry -wiadomo- mamy, a raczej mieć będziemy limit podstawy maksymalnej ub. chorobowego (obecnie 9.897,50 zł.) i min. roku (12 miesięcy) ubezpieczenia w celu uzyskania zasiłku maksymalnego możliwego.
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-28 14:22
Mam przed sobą dokument potwierdzający ponowne zgłoszenie mnie do ubezpieczenia - po przerwie nie dłuższej niż 30 dni czyli kwietniowej. Dokument ma datę 1.06 i również z tą datą mam potwierdzenie przyjęcia go do ZUS-księgowa powiedziała,że aby zarejestrować mnie do składek z dniem 1.05 nie mogę zrobić tego wcześniej niż 1.06 bo to o miesiąc wstecz działa. W dokumencie jest jak byk napisane,że zgłaszam się ponownie z dniem 1.05. Mimo to dostałam dziś decyzję odmowną wypłacenia mi zasiłku chorobowego z uzasadnieniem że do ubezpieczenia zgłoszona jestem od dnia 1.06. zatem przed wystąpieniem niezdolności do pracy nie miałam 90-dniowego okresu ubezpieczenia. I nie ,że należy mi się mniej niż zakładałam - nie należy mi się NIC.

Sprawdziłam wszystkie płacone składki od 2013 roku, i pomijając kwietniową która w maju celowo była zapłacona z opóźnieniem, WSZYSTKIE składki były płacone max do 14 dnia każdego miesiąca- żadna po 15nastym. Księgowa też sprawdziła wszystko jeszcze raz,nie znalazła żadnych nieprawidłowości.Od 4 lata jak prowadzę firmę nie byłam na chorobowym, nigdy nie dostałam żadnego pisma żeby cokolwiek było nie tak. Jak dostałam dzisiejszą odmowę to zrobiło mi się słabo. Dlaczego tak się stało?
szklarek / 2015-07-29 08:57
Księgowa po prostu się nie popisała. Zgłoszenie do dobrowolnego ub. chorobowego NIE jest możliwe wstecz, poza sytuacją w której zgłasza się wstecznie do niego łącznie z obowiązkowymi pozostałymi ub. społecznymi- czyli np. po założeniu DG.
Wtedy 'wsteczność' ta to maks. 7 dni.

Wynika to wprost z art. 14 ust. 1 i 1a ustawy tzw. systemowej, czyli USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych

Zatem skoro ZUA zostało złożone/wysłane 1 czerwca, to widniejąca w nim data wcześniejsza niż 1 czerwca nie ma znaczenia.
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-29 09:59
Dokładnie jak to jest z tymi datami to nie wiem ale księgowa tłumaczy to tak,że nie mogła mnie zgłosić wcześniej bo nie wiedziała,że ja w tym maju spóźnię się ze składkami.Tłumaczyła to kobiecie z ZUS która wydała odmowę wypłacenia mi zasiłku i kobieta przyznała jej rację, doradziła napisać pismo do dyrektora z prośbą o przywrócenie ubezpieczenia od 1.05. Jeszcze powiedziała,że widzi,że taka przerwa w opłacaniu składek zdarzyła się w moim przypadku po raz pierwszy więc jest szansa,że ten termin przywrócą, muszę tylko to dobrze uzasadnić-no więc pozostaje liczyć teraz na dobrą wolę dyrektora.

Co ciekawe moja księgowa jest z innego miasta i odwiedziła też swój ZUS i babka w tym ZUSie powiedziała, że wszystko jest w porządku i, że gdyby zgłosiła mnie wcześniej (czyli tak jak oczekiwał tego mój ZUS) to prawdopodobnie działanie z nieterminowym opłaceniem składek w maju uznane byłoby za celowe i byłoby jeszcze gorzej się z tego wytłumaczyć. Powiedziała,że pierwszy raz spotkała się z tego rodzaju odrzuceniem wypłaty składek. Tak więc pozostaje mi czekać, liczyć na cud i myśleć o dziecku co by mu tymi nerwami tylko nie zaszkodzić.
szklarek / 2015-07-29 10:12
Przywrócenie ubezpieczenia na wniosek ubezpieczonego- tj. przywrócenie terminu na opłatę składek społecznych, a w efekcie uzyskanie ciągłości ubezpieczenia chorobowego to inna kwestia.

Zwracam uwagę, że skoro celowo spóźniono zapłatę składek- to po to, by po przerwie zadeklarować wyższą (może nawet maksymalną) ich podstawę, w celu uzyskania wyższego (maksymalnego) zasiłku. Więc 'celowość' i tak jest widoczna.
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-30 10:13
Złożyłam prośbę o przywrócenie terminu składek. Umotywowałam to tym,że nie mogłam zarejestrować się do 7.05,bo nie wiedziałam, że nie dam rady zapłacić do 15.05, moją dość trudną w tej chwili sytuacją życiową i tym,że przez te wszystkie lata płaciłam terminowo i nigdy wcześniej nie składałam do ZUS tego typu (ani zresztą żadnych innych) próśb, załączyłam też to ZUA z 1.06 w którym jest zaznaczone,że od początku chciałam być objęta ubezpieczeniem od 1.05 i nie byłam świadoma,że będzie inaczej.Wiem,że celowość jest widoczna bo jednocześnie podwyższyłam składki ale babka w ZUS mojej księgowej z innego miasta powiedziała,że gdybym zarejestrowała się 7.05 to byłoby czarne na białym,że już wtedy wiedziałam,że 15ego nie opłacę składek i byłoby jeszcze gorzej. W tej chwili mam już pracownika, który pracuje za mnie ale firma nie przynosi takich zysków aby mógł utrzymać siebie, firmę, a teraz jeszcze mnie w ciąży więc bez pomocy ze strony Państwa niestety firmę będę musiała zamknąć, a ja sama po porodzie też nie będę miała do czego wrócić. Chcę wierzyć,że może nie doradzaliby mi tak w ZUSie wiedząc,że i tak nie mam szans-jeszcze babka zasugerowała,że odwołania do odmowy wypłacenia zasiłku mam na razie nie składać tylko poczekać za odp na to pismo, że w ciągu 14 dni ją dostanę, a postarają się szybciej ale z drugiej strony wiem,że godząc się na to przywrócenie będą musieli mi wypłacić chorobowe, a potem macieżyńskie i to jeszcze w tej większej kwocie, a na różnych forach to sporo osób pisze,że ZUS szuka oszczędności i na tego typu prośby zawsze są odmowy.Co Pan o tym myśli, może Pan ma doświadczenie jak to w praktyce wygląda?
szklarek / 2015-07-31 12:10
Nie chadzam na macierzyńskie :-).

Zwracam uwagę na 2 kwestie:
- terminy- żeby owe 14 dni czekania na odpowiedź nie spowodowało przegapienia miesięcznego terminu odwołania od decyzji odmownej w sprawie zasiłku. Jedno nie zawiesza drugiego.
- nowelizację ustawy zasiłkowej- już ogłoszoną, wchodzącą w życie 1 listopada, która nie pozwoli Pani w pełni 'skonsumować' w postaci zasiłku macierzyńskiego podwyższonej podstawy/składki ub. społecznych jak i nowego zasiłku chorobowego (gdyby obecny miał przerwę)- jeśli przypadną one po 1 listopada.
szklarek / 2015-07-17 14:35
1. to, o co Pani pyta nie ma nic wspólnego z prawem pracy, tylko z ub. społecznymi.

2. księgowa 'od razu' zarejestrowała. Co oznacza od razu ? Jaka jest data złożenia ZUS ZUA, jaka data przystąpienia do ub. chorobowego w nim widnieje ?
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-17 15:31
Faktycznie, przepraszam pomyliłam działy, jeśli można proszę o przeniesienie.

Odnośnie tego o co Pan pytał to w maju spóźniłam się z zapłatą składek kwietniowych i z tego co mówiła mi księgowa wypadłam z ubezpieczenia na cały kwiecień. Zarejestrowała mnie ponownie od 1.05. deklarując już wyższe składki.
szklarek / 2015-07-17 15:54
Pytam o daty, bo ma to znaczenie dla kwestii zasiłku i jego wysokości.
Zatem:
- przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni, więc nie trzeba nowego okresu wyczekiwania 90 dni nowego ubezpieczenia na prawo do zasiłku chorobowego.
- przerwa spowodowała, że wysokość zasiłku będzie liczona tylko z podstawy deklarowanej za maj.
- ewuś nie ma nic do tego, bo przerwa jest w ub. chorobowym, a nie zdrowotnym
- nie jest warunkiem uzyskania zasiłku za czerwiec opłata ubezpieczenia za ten miesiąc. Ale zachowanie terminu miało wpływ na to, że ubezpieczenie chorobowe nie zostało znów przerwane.

ALE- zdaniem ZUS (orzecznictwo sądów bywa inne) posiadanie prawa do zasiłku za część miesiąca daje prawo do proporcjonalnego pomniejszenia podstawy (i składek) za ten miesiąc tylko w przypadku podstawy minimalnej ( dla Pani 60% przeciętnego wynagrodzenia ). Podstaw wyższych- nie. Więc jeśli za czerwiec obliczyła Pani 8/30 stawki tej co w maju, to ZUS przyjmie, że za czerwiec znów Pani zmniejszyła podstawę- co będzie miało wpływ na zasiłek.

Poza tym prezydent podpisał nowelizację ustawy zasiłkowej- zostanie więc ogłoszona w Dz. U. jeszcze w lipcu, więc jeśli po 1 listopada będzie choć jednodniowa przerwa w zasiłku chorobowym- to obejmą go już nowe zasady. Obejmą też zasiłek macierzyński. Więc nie skorzysta Pani w pełni z tego, co księgowa miała na myśli- tj. całości chorobowego i całości macierzyńskiego wyliczonego od podstawy tylko majowej.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/zus-skladki-dg---dobrowolne-ubezpieczenie-chorobowe-t3694169.html?_rfr=1
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-17 16:17
Dziękuję za wyjaśnienie. Czyli mnie więcej dobrze zrobiłam tylko martwi mnie to,że za czerwiec zapłaciłam tylko składki za te 9 dni :( Szczerze to księgowej doradzała koleżanka z ZUS i tak kazała zrobić ale tam co urzędnik to inna teoria była bo jak pytałam gdzieś indziej to mi albo wcale nie chcieli powiedzieć albo mówili tylko,że muszę płacić przez 12 miesięcy ale skoro już jestem w ciąży to musztarda po obiedzie. Przyjeliśmy więc to co mówiła koleżanka księgowej wierząc (może trochę naiwnie ale nic nam innego nie pozostało),że dobra koleżanka to nie wprowadzi w błąd.

A czy ja mogę jeszcze dopłacić za te pozostałe dni czerwca? Nie wiem jakąś korektę deklaracji zrobić albo coś? Myśli Pan,że to ma sens czy już za późno?
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-17 19:25
Przepraszam w poprzednim poście pomyliłam-chodziło o opłacenie składek za 8, nie 9 dni czerwca bo od 9.06 włącznie miałam już zwolnienie.
Byłabym wdzięczna gdyby Pan doradził co najlepiej teraz zrobić aby tą sytuację jeszcze "uratować" i otrzymać ten chorobowy w najwyższej wysokości bo rozumiem,że te nieszczęsne 8 dni czerwca w znacznym stopniu już go pomniejszyły.
Moja firma nie uciągnie beż 2 pełnoetatowych pracowników, a bez tego chorobowego po prostu nie będzie mnie na to stać, jeden obecny już nie wyrabia :(

O macieżyńskim na razie nie myślę, choć po cichu liczę na 12 miesięczne vacatio legis :)
Z góry bardzo dziękuję!
szklarek / 2015-07-17 21:19
1.vacatio legis wskazujące na 1 listopada jako datę wejścia przepisu w życie, jeśli zostanie ogłoszony w lipcu jest zapisane w ustawie. Żeby to zmienić- wg mnie musiałoby dojść do nowelizacji, która musiałaby zostać ogłoszona przed 1 listopada. Śmiem twierdzić, że to mało prawdopodobne.
2. obecnie niższa składka za czerwiec nie wpływa negatywnie, będzie wpływać po nowelizacji.
3. korekta moim zdaniem nie jest tu możliwa- bo jedynym błędem jest Pani zagapienie się, a nie wynika z przepisów- ZUS widzi to jako rozmyślenie się co do deklarowanej kwoty. A rozmyślenie się nie uzasadnia korekty. Co innego,gdy mamy błąd- np. zadeklarowanie podstawy niższej niż minimalna, czy wyższej niż maksymalna itp.

No chyba, że w DRA błąd polega na tym, że samą podstawę wykazała Pani taką jak chciała tj. majową, a jedynie wysokość składek obliczyła w proporcji 8/30.
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-17 22:58
Dziękuję, muszę dopytać bo szczerze nie wiem co tam w DRA wpisała księgowa,kazała za czerwiec za mnie za te 8 dni + pełen etat pracownika cały miesiąc zapłacić: ubezp. społ-1413,77 zł, ubezp.zdr.-415,32 zł fundusz pracy 112,48 zł. I tak też opłaciłam.Dziwiłam się,że to tak dużo ale powiedziała,że to musi tak być bo to od tej wyższej podstawy.

Czyli dobrze rozumiem,że w chwili obecnej, bez dokonywania żadnych korekt itd., zostawiając tak jak jest powinnam dostać ten najwyższy zasiłek? Zmniejszenie tej kwoty nastąpi ewentualnie w listopadzie po wejściu w życie tej nowej ustawy?
szklarek / 2015-07-18 09:34
Ja też nie wiem, co w deklaracjach rozliczeniowych wpisano. Wymiar etatu pracownika nic mówi, ważne jest jego wynagrodzenie.

Co do drugiej części- tak, dopiero 1 listopada zmieni Pani sytuację. Obecnie zasiłek powinien być maksymalny, jeśli za maj zadeklarowano i opłacono składki od podstawy maksymalnej tj. od 9.897,50 zł
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-18 10:19
Pracownik ma na umowie najniższą krajową i od tego została wyliczona ta składka.

Co do ustawy to uważam,że wysoce krzywdzące byłoby gdyby objęła jeszcze kobiety takie jak ja czyli będące już w ciąży w chwili jej podpisania. W takiej sytuacji nawet gdybym chciała płacić wcześniej wyższe składki przez 12 m-cy to dla mnie już jest za późno. Liczę,że ustawa nie obejmie takich kobiet tak żeby każdy miał równe prawo decydowania w tej kwestii, a nie ,że część osób została postawiona przed faktem dokonanym i ma już związane ręce-gdzie tu konstytucyjna równość? Z tego co wiem to ustawa jest w trybunale, może tam coś zadziałają :)

Mam jeszcze ostatnie pytanie do Pana, mógłby Pan powiedzieć w jakiej wysokości teraz w sierpniu powinnam dostać ten zasiłek, to powinno przyjść za czerwiec i lipiec od razu? i gdyby od listopada po nowelizacji miała ta kwota się zmniejszyć to ile by wtedy było? I zakładając,że mój macieżyński też obejmie ta nowa ustawa to ile on wtedy będzie wynosił?

Bardzo Panu dziękuję za pomoc :)
szklarek / 2015-07-20 13:17
Nie pasują mi te kwoty składek za czerwiec do maksymalnej podstawy ub. chorobowego.

Wynosi ona w 2015 r. 9.897,50 zł.

Zasiłek chorobowy w ciąży (stawka 100%) powinien wynieść 284,69 zł brutto dziennie.
Podlega on zaliczce PIT. Co dawałoby ok.7003 zł. netto za 30 dniowy miesiąc, 7237 za 31 dniowy. Około, bo bez wdawania się w zaokrąglanie zaliczki pit do pełnych złotych.
aniaaaaa / 193.188.198.* / 2015-07-20 20:58
Znalazłam w informacji od księgowej,że wyliczone jest od podstawy 9000zł - to wtedy by się zgadzało? Ja szczerze myślałam,że to jest właśnie ta najwyższa bo tak rozmawiałyśmy i nie wiem dlaczego wyliczyła od tej kwoty, a nie od 9.897,50 zł.

Czy to dużo zmienia?
szklarek / 2015-07-20 21:40
Obecnie zmienia tyle, że jeśli majowa też taka była podstawa, to obecny zasiłek będzie proporcjonalnie niższy, niż wyliczyłem dla podstawy maksymalnej.

Niezależnie od tego jednak- czerwcowe składki jak już pisałem w tym wątku- wedle wykładni ZUS nie mogły być obniżone proporcjonalnie- bo można to stosować jedynie do podstawy minimalnej. Zatem na potrzeby przyszłych zasiłków zostanie uznane, że podstawa ubezpieczeń za CAŁY czerwiec wynosi owe 8/30 x 9000, czyli 2400.

Najnowsze wpisy