Forum Forum prawnePracy

Wynagrodzenie w ciąży przy umowie na czas nieokreślony

Wynagrodzenie w ciąży przy umowie na czas nieokreślony

sharana / 2013-07-23 13:18
Witam

Mam pytanie odnośnie wypłaty w ciąży. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Mam umowę na czas nieokreślony.
Jest to praca w 100% czasu przy komputerze.


Pracodawca twierdzi, że w ciąży mam prawo przejść na pół etatu, ale czy nie wiąże się to ze zmniejszeniem zarobków o połowę i zmianą umowy?

Czy na urlopie macierzyńskim będzie mi wypłacana średnia liczona tylko z okresu obejmującego wynagrodzenie, czy również z okresu kiedy byłam na urlopie wychowawczym (średnia 12 miesięcy)?

Czy jeśli będę pracować na pół etatu przez pierwsze miesiące, a potem pójdę na zwolnienie to będzie mi wypłacana kwota z połowy etatu czy z całego?

Generalnie chciałabym pracować na pół etatu, ale nie wiem od jakiego momentu mam do tego prawo w tym przypadku, a potem na urlop macierzyński i w efekcie takiego układu nie wiem jaki procent wypłaty będzie mi przysługiwał. Nie wiem też od kiedy w przypadku umowy na czas nieokreślony jestem chroniona prawnie przed zwolnieniem (raczej do tego nie dojdzie, ale wolę posiadać taką wiedzę).

Bardzo dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-07-24 11:29
To dwie osobne kwestie- prawa pracy oraz ubezpieczeń.

1. ma Pani prawo jako pracownik uprawniony do u. wychowawczego zamiast korzystania z niego wrócić do pracy na zmniejszony wymiar etatu zgodnie z art. 186'7 i korzystać z pewnej ochrony stosunku pracy wtedy z art. 186'8

:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-186

wniosek na min. 2 tygodnie przed powrotem.

Tyle, że w związku z jednoczesną (jak rozumiem drugą) ciążą i tak ochrona z tyt. ciąży będzie obowiązywała. I jak widać jest to uprawnienie związane z wychowywaniem dziecka, a nie ciążą.

2. co do wysokości zarobków- no oczywiste, że jest to na ogół związane z obniżeniem zarobków mniej więcej proporcjonalnym do wynagrodzenia sprzed u. wychowawczego, no chyba, że w tym czasie z kolei były znaczne podwyżki w zakładzie.

3. bez względu na to w jakich okolicznościach dochodzi do zmiany wymiaru etatu- czy w związku z art.186, czy nie- jest to podstawą do wyliczenia podstawy zasiłku chorobowego i przyszłego macierzyńskiego od wynagrodzenia, jakie przysługuje po tej zmianie wymiaru etatu- co już wynika z art. 40 ustawy o świadczeniach z ub. chorobowego.
sharana* / 93.105.183.* / 2013-07-24 13:12
Dziękuję za odpowiedź. Czytam kodeks pracy, ale niestety nie jest to dość jasno napisane dla laika. Podzrawiam

Najnowsze wpisy