Forum Forum prawneKarne

wynajem mieszkania - Hiszpania

wynajem mieszkania - Hiszpania

dorota_ing / 2013-05-30 23:21
Witam. Obecnie przebywam w Hiszpanii, gdzie wynajmuję pokój w mieszkaniu należącym do agencji mieszkaniowej. Podpisałam kontrakt decydując się wynająć pokój do końca lipca, jednak z powodów osobistych muszę opuścić Hiszpanię już na początku czerwca. Starałam się wynegocjować coś, co byłby w porządku dla mnie, jak i dla agencji, czyli zapłata za połowę lipca (połowa czynszu). Początkowo agencja nie wyrażała problemu, jednak teraz zmieniła zdanie i nakazuje mi pełną zapłatę za pokój tak, jak to było uzgodnione we wrześniu ub. roku. Dodam, że agencja zastrzegła sobie wcześniej prawo do niezrywania kontraktów (czy to możliwe?), jednak w przypadku moich pozostałych dwóch współlokatorów poszła im "na rękę", stosując podobne rozwiązanie do tego, które ja proponowałam (zapłata za połowę miesiąca), nie robiąc problemów z przedterminowym opuszczeniem mieszkania (opuścili mieszkanie 6 m-cy przed czasem zawartym w kontrakcie). Dodatkowo, sama agencja nie wywiązuje się ze swoich obowiązków (w mieszaniu panuje wilgoć, ściany są przemoczone, obiecywali coś z tym zrobić, jednak nic się w tej sprawie nie rusza) i nakazuje horrendalne opłaty za prąd, wodę itp, które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Jednym słowem: naciągają zagranicznych studentów.
Zwracam się do Państwa z pytaniem, co mi grozi w przypadku nie zapłacenia czynszu lipcowego? Chodzi tu o sumę 215 euro + 2-miesięczną opłatę za prąd (70 euro), czyli de facto suma niewielka, jednak dla mnie, bezrobotnej studentki, dość istotna w obecnym momencie. Agencja przy podpisywaniu kontraktu zeskanowała mój dowód, więc wiedzą jak mnie znaleźć w Polsce. Kontaktowałam się ze znajomym prawnikiem, który uspakaja mnie, że nie mają jak wynegocjować tej kwoty ode mnie z racji na fakt, że nie jestem obywatelem Hiszpanii, i to, że opuszczam mieszkanie już na początku czerwca, czyli nie będę tu mieszkać "nielegalnie" w lipcu. Uprzedzając pytania o kaucję dodam, że planuję za jej pomocą zapłacić czynsz czerwcowy (kaucja wynosi równowartość czynszu za 1 miesiąc - 215 euro). Bardzo bym prosiła o opinie i porady. Pozdrawiam

Najnowsze wpisy