Forum Forum podatkowePIT

Wynajem mieszkania - jaka stawka amortyzacji?

Wynajem mieszkania - jaka stawka amortyzacji?

loki604 / 86.63.143.* / 2013-04-14 23:02
Witam,

Sytuacja wygląda następująco:
- na poczatku 2006 roku odziedziczyłem mieszkanie wlasnościowe
- wynajmuje je od konca 2010 roku - dotychczas 2 razy składałem zeznanie rozliczając według stawki podatkowej 18%
- w kosztach uzyskania przychodu dotychczas nie uwzgledniałem amortyzacji, a jedynie czynsz dla spóldzielni
- mieszkanie zostało oddane do uzytku na poczatku lat 80-tych


Czy moge w zeznaniu za zeszły rok zacząć uwzgledniac w kosztach stawke amortyzacji w wysokosci 10%? Jako ze mieszkanie przed moim nabyciem było uzytkowane dłuzej niz 5 lat?
Czy amortyzacje licze od wartosci nieruchomości z dnia dzisiejszego, czy z chwili nabycia go w spadku?
Czy są jakies formalnosci, ktore musze dopełnic, aby odliczac amortyzacje? Czy po prostu tylko doliczam ja do kosztów?

Z gory dziekuje za pomoc
wiwan / 2013-04-15 13:43
Na podstawie m.in.Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygnatura akt: ITPB1/415-42/12/PSZ).

"...art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT jednoznacznie wskazuje, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zaliczane jest do wartości niematerialnych i prawnych. A to oznacza, że nie można ustalić indywidualnej stawki amortyzacyjnej, o której mowa w art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Stawkę indywidualną można stosować wyłącznie do składników majątku podatnika będących środkami trwałymi. Nie dotyczy to opisanej sytuacji.

Na podstawie art. 22m ust. 4 ustawy o PIT, odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się z zastosowaniem rocznej stawki 2,5 proc.
------
Osoby wynajmujące mieszkanie mogą też stosować zasadę określoną w art. 22g ust. 10, ale wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc. Przepis ten stanowi, że podatnicy mogą ustalić wartość początkową wynajmowanych lokali, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych mieszkania i kwoty 988 zł.

Reasumując albo 2,5% od wartości rynkowej, albo 1,5 % z iloczynu metrażu i 988 zł.

Najnowsze wpisy