Forum Forum prawneCywilne

Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania

Gorgi123 / 89.171.47.* / 2010-04-15 11:40
Witam,
pisze ponieważ chciałam dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy o wynajmie mieszkania. Od jakiś 3 lat mieszkam na mieszkaniu (z racji tego iż studiuję w innym mieście niż jestem zameldowana) i do tej pory nie posiadałam zameldowania. Jakoś specjalnie nie było mi potrzebne a od pani w urzędzie usłyszałam że sama nie mogę się zameldować bez umowy (której do tej pory nie mam). Jednak za miesiąc chciałam iść na staż i tu zaczynają się schody ponieważ potrzebuję tego zameldowania. I odnośnie tego mam pytanie:
czy jeśli mieszkam u mojej koleżanki za nie duża kwotę 100 zł miesięcznie to musi ona z tego tytułu ponosić jakieś koszty (dodam że ona nie mieszka ze mną), jakie konkretne papiery będzie musiała wykazać przy i po zameldowaniu mnie w jej mieszkaniu?
z góry dziękuję za szybką odpowiedź
Wyświetlaj:
kaCHa7 / 2011-02-20 00:16
Bardzo mi pomogła jedna z odpowiedzi na forum wraz ze wzorem umowy, ponieważ moja przyjaciółka jest właśnie w takiej sytuacji.Przyjechała do większego miasta, ciotka jej mieszka na wsi, bo się z miasta wyniosła i chce mojej przyjaciółce odstąpić kawalerkę, w zamian za opiekę, ale także z powodu więzów rodzinnych,dlatego dziękuję za podpowiedź w tej kwestii, jednak z ciekawości zapytam, czy należy wówczas zmienić miejsce zamieszkania w urzędzie skarbowym? chodzi mi o rozliczenia roczne? jesli moja przyjaciółka się wyprowadzi np.do Krakowa, ale nadal będzie zameldowana np.w Katowicach, to czy wówczas powinna zgłosić w US w Katowicach (m-cu zameld.) zmianę na US w Krakowie??czy nie ma to znaczenia w przypadku rozliczania deklaracji rocznych? dodam, że nie zależy jej na meldunku, ale na poprawnym rozliczeniu z urzędem skarbowym.Z góry dziękuję za odpowiedź;)
szklarek / 2011-03-01 10:57
Co do zasady PIT rozliczamy w US właściwym dla miejsca ZAMIESZKANIA w ostatnim dniu roku podatkowego. Natomiast zmianę miejsca zamieszkania zgłosić należy na NIP- 3 aktualizacyjnym w urzędzie właściwym dla nowego miejsca zamieszkania.
Zatem jeśli do końca roku 2010 mieszkała jeszcze w Katowicach- tam rozlicza PIT 37/36, ale po przeprowadzce do Krakowa tu zgłasza NIP-3 z miejscem zamieszkania i tu rozliczy rok 2011 jeśli do końca tego roku tu będzie zamieszkiwać.

Tako rzecze ordynacja podatkowa.
szklarek / 2010-04-15 12:01
Nie ma potrzeby mieszać do tego spraw wynajmu.
Koleżanka melduje Cię na pobyt stały lub czasowy u siebie w urzędzie gminy- wydział spraw obywatelskich. Wypełnia formularz, okazuje się 'tytułem prawnym do lokalu" ( przydział,akt notarialny itp.), swoim dowodem osobistym i twoim ( nie musisz być obecna ).
W przypadku, gdy będzie to meldunek na pobyt stały- wcześniej w swoim urzędzie gminy musisz się wymeldować z dotychczasowego adresu- potwierdzenie wymeldowania będzie potrzebne do zameldowania.
Gorgi123 / 89.171.47.* / 2010-04-15 12:06
Chodzi mi wyłączni o meldunek tymczasowy na okres trwania stażu (czyli w tym przypadku na okres 6 bądź 12 miesięcy). czyli nie potrzebuje żadnej umowy ani tym sposobem ona nie musi odprowadzać żadnego podatku z tego faktu iż mieszkam u niej?
dziękuję za szybką odpowiedź
szklarek / 2010-04-15 12:13
Jest to "zameldowanie na pobyt czasowy ponad 3 miesiące".
Kwestie podatkowe, to inny urząd, a z faktu zameldowania nie wynika, że wynajmujesz odpłatnie.
Oczywiście lege artis koleżanka powinna wykazywać ten dochód i opodatkować już 3 lata temu....

Najnowsze wpisy