Forum Forum prawneCywilne

wynajem mieszkania

wynajem mieszkania

nutes / 2010-07-23 19:52
Witam, mam kilka pytań dotyczących wynajmu mieszkania i podatku aby wszystko było legalnie:

Moja siostra mieszka za granicą, ale nie pracuje tam i jest na utrzymaniu męża.
W Polsce ma mieszkania, którym ja się opiekuje i chciałabym je wynająć.
Mieszkanie w 100% jest własnością siostry.
Czy z jej zgodą mam prawo wynająć mieszkanie na własne nazwisko i jak wtedy wygląda odprowadzanie podatku (ryczałt) czy mogę robić to ja czy musi to robić siostra?
Czy o wynajmu mieszkania jest potrzebne od siostry jakieś upoważnienie notarialne? Jeśli tak to co w nim powinno być?
Wyświetlaj:
Remik635 / 212.7.215.* / 2022-06-01 14:59
Świetnie wypada baza ofert dostępna przez   StartWynajem.pl . Mają konkurencyjne ceny i jednorazowo się płaci, potem można spokojnie przeglądać oferty i dopasować coś dla siebie więc to wygodna opcja.
Gienio321 / 77.111.246.* / 2022-01-10 10:12
Co do serwisu www.OfertyHome.pl to mnie się z ich pomocą udało znaleźć mieszkanie, fajnie zorganizowana witryna z bogatą bazą ofert. Poza tym nie ma wielkich prowizji jak to w agencjach nieruchomości, ale będziesz miał jednorazową wpłatę 260 złotych i wtedy masz dostęp do bazy ofert, by spośród nich szukać dla siebie właściwego mieszkania.
janek299 / 212.7.215.* / 2020-10-02 11:46
Miałam okazję korzystać z mieszkania znalezionego za pośrednictwem Oferty Kwadrat i nie mam na co narzekać. Trafiłam na mieszkanie genialnie usytuowane- blisko do pracy czy punktów handlowych. Lokal czyściutki i zadbany. Bardzo miła okolica. Więcej mi nie potrzeba.
taniakla / 5.173.160.* / 2020-09-29 14:02
Notariusz Jolanta Cejrowska spisała się na 100% jeśli chodzi o najem okazjonalny, szybko i bez problemów sporządzona umowa.
tienaka / 178.37.235.* / 2019-09-27 19:35
Ja się zdecydowałam na współpracę z notariusz Cejrowską, która przygotowała dla mnie umowę najmu okazjonalnego. Według mnie najlepsza, bezpieczna umowa najmu.
williye / 159.205.146.* / 2020-07-29 14:36
Pani notariusz Cejrowska bardzo mi pomogła. Sporządziła szybko umowę najmu okazjonalnego.
wiwan / 2010-07-23 22:32
Potrzebne jest pisemne pełnomocnictwo. Formalnie wystarczy zwykłe, ale trudno mi wyobrazić sobie potencjalnego najemcę, który nie wymagałby p. notarialnego lub p. z notarialnie potwierdzonym podpisem. Jeśli byłoby sporządzone za granicą mogłoby by być konsularnie potwierdzone lub z krajowym tłumaczeniem przysięgłym.
Warto by było doprecyzowane w nim, którego mieszkania dotyczy (adres), jakich czynności ( czy tylko wynajęcia, czy również poboru czynszu itp.).
W sensie podatkowym będzie to przychód siostry- więc to w jej imieniu musi być odprowadzany podatek. Formalności skarbowe tez można załatwić na podstawie tego pełnomocnictwa- musi to z niego wynikać, lub innego ograniczonego już tylko do spraw podatkowych.
nutes / 2010-08-10 08:46
Witam, mam pytanie:
Który podatek jest korzystniejszy przy wynajmie mieszkania za 400zł miesięcznie?
Ogólne czy ryczałt?
i jak się wylicza i jeden i drugi?
Bo niestety Panie w US nie chciały mi takiej informacji udzielić....
wiwan / 2010-08-13 12:01
ryczałt=8,5% x 400 zł=34 zl/mc
ogólne= dochód z wynajmu doliczasz do innych swoich dochodów np. z pracy, i tak jest to opodatkowane- generalnie 18%, czyli 72 zł. Zaliczki odprowadzasz co miesiąc, tak jak ryczałt, a pełnego rozliczenia dokonujesz w PIT na koniec roku.
Zatem ryczałt jest korzystniejszy.
Ale przy nim, nie możesz odliczać żadnych kosztów, a przy ogólnych możesz odliczać koszty uzyskania , takie jak podatek od nieruchomości, koszty remontów itp.)
nutes / 2010-08-13 13:11
czyli Pani w US mnie oczywiście źle poinformowała....Bo ona to liczenie ogólne zupełnie inaczej przedstawiała:
1 miesiąc: 400*18,5%-504zł
2 miesiąc; 800*18,5%-504zł
.
.
.
12 miesiąc: 4800*18,5%-504zł

więc już zupełnie zgłupiałam co jest korzystniejsze....
A czy w razie wypadku mogę na początku roku wybrać inną formę opodatkowania na 2011r.? Czy muszę się trzymać tej co już wybrałam?
wiwan / 2010-08-13 14:31
Formę opodatkowania wybieramy do 20 stycznia, jeśli wynajem rozpoczynasz od początku roku lub zmieniasz formę opodatkowania dotychczasowego. Jeżeli najem rozpoczął się w trakcie roku podatkowego- nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania pierwszej wpłaty czynszu.( najnowsze regulacje - od maja )
Pani z US próbowała pokazać sposób wpłacania miesięcznej zaliczki na podatek. Uwzględnia się tam kwotę wolną od podatku. Pierwsza zaliczka jest do zapłacenia dopiero za miesiąc, w którym dochód z najmu przekroczy 3091, kolejne narastająco.
Co nie zmienia faktu, że w ujęciu rocznym wyniesie to 18% dochodu z najmu, przy założeniu, że wraz z innymi dochodami nie wpadniesz w drugi próg podatkowy ( 85.528 zł)
Przy zasadach ogólnych możesz jednak od tych 400 zł. odejmować koszty- czyli np. ubezpieczenie mieszkania.
nutes / 2010-08-13 15:40
chyba jakiś księgowy by się przydał bo to dla mnie czarna magia....

Najnowsze wpisy