Forum Forum podatkoweOdliczenia

wynajem mieszkania: wartość początkowa do obliczenia amortyzacji

wynajem mieszkania: wartość początkowa do obliczenia amortyzacji

wasil73 / 194.242.62.* / 2016-02-29 14:34
Dzień dobry.
Mam dylemat związany z wartością początkową mieszkania, które wynajmuję. Mieszkanie udało mi się kupić w promocji bezpośrednio od dewelopera. Cena była bardzo atrakcyjna - ok. 30% niższa niż normalnie. Teraz mieszkanie wynajmuję i chciałbym odliczać od podatku amortyzację. Do tego potrzebuję poprawnie (i korzystnie) obliczonej wartości początkowej. Czy MUSZĘ wziąć cenę z faktury czy MOGĘ przyjąć korzystniejszą dla mnie wartość wyliczoną przez rzeczoznawcę? Rozumiem, że do ceny z faktury mogę jeszcze dodać koszty notariusza, remontu, odsetki, itp. a czy do wartości od rzeczoznawcy też mogę to dodać?
wiwan / 2016-03-01 17:38
Art. 22 g ustawy o PIT. Dla Pana ma znaczenie ust. 1, 3 i 17:
"Za wartość początkową środków trwałych... uważa się....w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego .....do używania, a w szczególności o koszty ... opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków ....powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych .... których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania"

Najnowsze wpisy