Forum Forum dla firmKadry

Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie

Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie

Wyświetlaj:
Paskudka / 37.152.19.* / 2015-11-24 14:23
Witam
Niedawno doznałam urazu w pracy. Po dwóch dniach od zdarzenia wystapiły dolegliwości i udałam sie do lekarza POZ. Diagnozował mnie pod kontem innej jednostki chorobowej. Gdy wyniki badan byly ok, wtedy wysłał mnie na RTG gdzie wyszło złamanie.
Przełożonego poinformowałam dopiero po pełnej diagnozie - 7 dni później.

Na chwile obecną prowadze batalie z kierownictwem o uznanie zdarzenia jako wypadek w pracy, bo oczywiście nie chca uznac - i powtarzają jak mantrę "że nie zgłosiłam w dniu zdarzenia".

Czy w jakichkolwiek przepisach jest określony termin zgłoszenia zdarzenia, informowanie przełożonych jeżeli zgłosiiłam po 7 dniach od zdarzenia, po pełnej diagnozie.
Wszystkie przepisy mówią jasno o natychmiastowym poinformowaniu przełożonych.
jak to rozumieć.
WM 762 / 188.146.72.* / 2016-01-13 08:26
nie ma takich przepisów, które nakazują zgłaszanie wypadków przy pracy ,,natychmiast'' . Prawo pracy mówi, że należy wypadek zgłosić niezwłocznie, a to nie oznacza ,,natychmiast". Wypadek przy pracy, tak jak inne sprawy pracownicze mają ważność trzy lata. Proponuję wypełnić druk ,,zgłoszenie wypadku przy pracy" (wydrukować z internetu) i złożyć w zakładzie pracy na dziennik. Od chwili złożenia takiego zgłoszenia wypadku pracodawca ma 14 dni na sporządzenie protokołu wypadkowego.
Michał1983 / 5.60.109.* / 2015-11-24 09:18
Witam. Miałem wypadek przy pracy 30.06.2010r. Doznałem uszkodzenia kręgosłupa, tj. przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. 20 Października 2010r.ZUS przyznał mi jednorazowe odszkodowanie w kwocie 3105zł.Minęło 5 lat.
Czy jest jakaś szansa na próbowanie odwołania się od tej decyzji czy jest już za późno?
Tathagatagarbha / 80.51.138.* / 2017-11-25 12:55
Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wypadku przy pracy, szkody pożarowej, szkody lotniczej, wypadku rolniczego itp. Tel. 732 445 393
muniek830 / 193.34.52.* / 2015-07-21 20:20
Witam miałem 18.07 br. wypadek w pracy, byłem zatrudniony na umowę o prace tymczasowa z agencja pracy "umowy tygodniowe" umowę miałem do 19.07 br.
w wypadku rozciąłem lewy kciuk o blachę była karetka na zakładzie i rana szyta 4 szwy. W dniu 20.07 br. szpital wystawił L4 od 18.07-29.07 w zakładzie spisano protokół wypadkowy, wypadek nie z mojej winy. Pytanie kto mi teraz będzie płacił za L4 i czy należy mi się odszkodowanie z ZUS lub Agencji Pracy, czy po 29.07 mogę znowu wrócić do pracy jak jest taka możliwość , czy lepiej ciągnąc L4? czy po krótkim L 4 dostane jakiekolwiek odszkodowanie? teraz jestem bezrobotny nie nieubezpieczony
Uc / 109.243.184.* / 2015-08-31 17:06
Też miałem wypadek na śmieciówce. Za 3 miesiące zwolnienia 100% dostałem 124 zł wynagrodzenia. Pozdrawiam.
szklarek / 2015-08-31 18:21
Rodzaj umowy o pracę nie wpływa na wysokość zasiłku chorobowego z ub. wypadkowego.
szklarek / 2015-07-21 21:03
Po ustaniu stosunku pracy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Jeśli ten wypadek zostanie ostatecznie zakwalifikowany jako wypadek w pracy- zasiłek będzie w stawce 100% podstawy i z ub. wypadkowego, a nie chorobowego.

Podobnie z ewentualnym jednorazowym odszkodowaniem z tyt. uszczerbku na zdrowiu z ub. wypadkowego- po zakończeniu leczenia.

Jeśli było dodatkowe ubezpieczenie komercyjne- to również świadczenie z niego.
Anka887 / 79.184.235.* / 2014-12-21 19:29
Mam pytanie.
Jeśli poszkodowany podczas wypadku który zdarzył się w pracy nie chce spisac protokołu powypadkowego to pracodawca ma obowiązek wypłacenia mu 100% chorobowego.
Zgłoszenie wypadku było ale pracownik nie chce spisywać protokołu?
szklarek / 2014-12-22 10:09
Tu nie ma 'chce/nie chce'. Skoro wypadek się zdarzył, a pracodawca został zawiadomiony musi postępowanie powypadkowe wdrożyć, w tym spisać protokół. Pracownik może z jego treścią się co najwyżej nie zgodzić, wnieść zastrzeżenia, a w razie ich nieuwzględnienia skierować sprawę do sądu pracy.

Powypadkowe 100% chorobowe nie jest wynagrodzeniem chorobowym. Nie ma tu zastosowania kwestia 33 dni. OD 1 dnia jest to zasiłek z ZUS. Bez protokołu uznającego wypadek- będzie to więc zwykłe chorobowe- 33 dni wynagrodzenia, potem zasiłek.
Pawel K. / 178.37.188.* / 2014-12-21 00:05
Wita,ja rowniez dostalem odmowe z PZU o przyznanie odszkodowania.
doznalem zapalenia pochewek sciegna w prawej dloni przy srodkowym palcu,zrobiono mi zabieg podczas ktorego lekarz oczyszczal sciegna. Zalozono mi 4 szwy,bolesnie znosilem gojenie sie reki. Bylem 5tygodni na zwolnieniu (lekarz zalecal jeszcze dodatkowe dwa tygodnie,ale obawialem sie nieprzyjemnosci w pracy wiec zrezygnowalem i leczenie zakonczono po 5 tygodniach) Zapalenie pochewek sciegna doznalem w wyniku urazu co napisane bylo w zalaczonej do formularza dokumentacji medycznej. Nie pamietam kiedy konkretnie nastapil uraz poniewaz stopniowo coraz mocniej bolala mnie reka i udalem sie do lekarza gddy nie moglem juz funkcjonowac normalnie w pracy. Dodam iz pracuje w firmie logistycznej i jestem magazynierem,dzwigam duzo ciezkich produktow. Reka niestety nadal nie jest wpelni sprawna,boli,podejrzewam,ze trzeba czasu aby wpelni wrocila sprawnosc.
Po zlozeniu dokumentow do PZU niestety......
Stwierdzono, ze ,,nie doszlo do urazu w wyniku zadzialania jednorazowej przyczyny zewnetrznej lecz w skutek dlugotrwalego przeciazenia narzadu w zwiazku z tym stwierdzono ze trwaly uszczerbek na zdrowiu nie jest skutkiem naglego jednorazowego zdarzenia,,
Chcialbym sie odwolac od tej decyzji,moje pytanie: czy mam jakies szanse na pozytywne rozpatrzenie tej sprawy? Co napisac w takim odwolaniu....?
bede bardzo wdzieczny za pomoc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Tathagatagarbha / 80.51.138.* / 2017-11-25 13:00
Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wypadku przy pracy, szkody pożarowej, szkody lotniczej, wypadku rolniczego itp. Tel. 732 445 393
Łukasz M / 95.108.102.* / 2014-12-09 19:17
Witam półroku temu w pracy w czasie podnoszenia coś strzeliło mi w kręgosłupie w skutek czego byłem 4 tygodnie na chorobowym ( nie zgłaszałem wypadku ) teraz okazało się że w skutek tego zdarzenia mam pęknięty krążek włóknisty w kręgosłupie i przebywam na chorobowym. Moje pytanie jest takie czy mogę nadal zgłosić wypadek w pracy czy jest już za późno na taki zgłoszenie i jak to zrobić
wiwan / 2014-12-09 19:59
Zasadą jest "niezwłoczne" zgłoszenie pracodawcy. Ale ani ustawa wypadkowa, ani rozporządzenie wykonawcze- Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie trybu uznawania
zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia,
wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia...

NIE wskazuje na termin ostateczny. Nie ma też tu przedawnienia na co wskazuje orzecznictwo SN. Przedawnienie dotyczy tu ewentualnego odszkodowania od pracodawcy. ZUS-owe się nie przedawnia.

Zatem można i po pół roku zgłosić wypadek pracodawcy, w celu sporządzenia protokołu powypadkowego.

Siłą rzeczy po takim czasie dużo trudniej ustalić okoliczności wypadku, dokonać oględzin miejsca, uzyskać zeznania świadka itd.

Za to po pół roku już zdecydowanie wiadomo, czy uszczerbek jest stały/długotrwały.
poliart1 / 2014-05-30 16:33
witam jestem kierowcą cieżarówki zatrzymałem sie za potrzebą i wracając do auta tak upadłem ,że pękła mi kość w nadgarstku czy należy mi sie odszkodowanie za wypadek przy pracy
H Szatkowski / 2014-05-30 21:49
Samo zdarzenie spełnia definicję wypadku przy pracy w rozumieniu Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
ALE musi być tak zakwalifikowane formalnie- tj. zgłoszone pracodawcy, musi powstać protokół powypadkowy, który tak to zakwalifikuje - m.in. stwierdzi, że uraz nie jest wynikiem rażącego niedbalstwa lub powstał umyślnie itp.
I na koniec- by dostać odszkodowanie- uszczerbek na zdrowiu na skutek tego urazu musi być stały lub długotrwały (utrzymać się ponad 6 miesięcy) a procent uszczerbku ustalić orzecznik ZUS.
Mirek 999 / 83.145.158.* / 2014-05-24 09:41
Witam.Miałem wypadek w pracy i w wyniku tego wypadku uległy uszkodzeniu moje okulary ( porysowane szkła , uszkodzone oprawki ) .Czy zakład pracy powinie mi zapłacić za nowe okulary ?
wiwan / 2014-05-25 20:55
Jeśli ów wypadek ma formalną kwalifikację jako wypadek w/przy pracy- tj. jest to stwierdzone w protokole powypadkowym- to tak, na podstawie art. 237'1 § 2 KP.
Nikodem1979 / 81.190.101.* / 2014-04-23 17:14
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedz!pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Nikodem1979 / 31.61.140.* / 2014-04-23 14:21
Witam! W lutym miałem wypadek w pracy,w kwietniu wypłacono mi odszkodowanie z ZUS 2% . Amputacja paliczka 4 palca lewej ręki ,nie ukrywam ze spodziewałem sie co najmniej na 3%.jestem ubezpieczony w pracy w PZU grupowe ubezpieczenie i czy ja musze zgłosić do PZU o moim wypadku czy zakład pracy wszystko załatwi za mnie czy tez czeka mnie komisja w PZU? Prosze o odpowiedz dziękuje bardzo i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-04-23 16:55
W większości przypadków ub. grupowego zgłoszenie wypadku/roszczenia o świadczenia leży po stronie ubezpieczonego, a więc pracownika. Często we wniosku też jest wymagane poświadczenie przez ubezpieczającego/współubezpieczającego ( a więc pracodawcę ) faktu opłacania składki itp.

Karta wypadku/protokół powypadkowy z pracy jest załącznikiem do wniosku.

Zatem nie liczyłbym na inicjatywę ze strony pracodawcy.
basia563 / 164.126.238.* / 2014-03-09 21:33
witam, jestem zatrudniona na umowie zlecenie w pelni ozusowanej, przy wykonywaniu swoich obowiazkow uszkodzilam sobie kolano- cos glosno strzelilo, zabolalo i dalej pracowalam. wieczorem noga zaczela sztywniec, udajac sie po pracy na ostry dyzur stwierdzono ze uszkodziło sie kolano: naderwanie miesnia udowo-łąkotkowego wraz ze stłuczeniem. lekarz wypisał l4. prawdopodbnie bedzie zwolnienie troche trwało- lekarz kazał oszczedzac noge, nawet wogole nie chodzic- nie obciaz nogi.co dalej robic? umowa zlecenie jest w pełni ozusowana i odprowadzana składka chorobowa.terminy wizyt u specjalisty przedłuzaja sie(w naszym, kraju to normalne), boje sie o moja noge zeby jej bardziej nie uszkodzic a musze miec jakies srodki do zycia bo to moja jedyna praca.czy powiadamiac "bhp-powca"- czy np po kilku dniach zostanie to uznane jako wypadek w pracy( swiadkowie są) czy po prostu udac sie na zwolnienie i wyleczyc noge..(około pół roku).jak rozwiązac temat zeby nie byc pokrzywdzona i miec jakiekolwiek srodki do zycia.
szklarek / 2014-03-10 11:52
Przecież jedno nie uniemożliwia drugiego. Obecnie ma Pani orzeczoną czasową niezdolność do pracy i wydane ZLA, należy z niego skorzystać i pobierać wynagrodzenie/zasiłek chorobowy 80%.
Zleceniodawcę należy powiadomić, niekoniecznie osobiście- może być pisemnie o sytuacji, okolicznościach i wnioskować uznanie jej za wypadek przy pracy. Oczywiście będzie to trudniejsze, niż w przypadku zgłoszenia natychmiastowego.

Powinna być Pani przesłuchana, sporządzona karta wypadku. W razie uznania wypadku- uzyska Pani prawo do zasiłku chorobowego 100% ( z wyrównaniem ponad obecne 80% ), a potem w razie wystąpienia długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu- jednorazowego odszkodowania z ZUS za ów uszczerbek.
Patryk200 / 83.1.254.* / 2014-01-31 23:57
Witam! w sierpniu ubiegłego roku miałem wypadek przy pracy. Podczas pracy na przecinarce spalinowej przy przecinaniu stalowej rury nastąpiło skleszczenie tarczy, wybicie piły w górę i w następstwie rozcięcie mięśnia zginacza ramienia prawego (biceps). Pracowałem na umowe zlecenia, zleceniodawca osobiście zawiózł mnie do szpitala gdzie byłem zszywany. Dostarczyłem mu L4, mam pełną dokumentację medyczną, jednak zleceniodawca nie sporządził karty wypadku. Nie mam z nim żadnego kontaktu, nie odbiera telefonu a siedziba jego firmy znajduje się 130 km od mojego miejsca zamieszkania. Niestety miałem status ucznia, W jaki sposób mogę ubiegać się o odszkodowanie bądź zadośćuczynienie? Wysłałem w listopadzie list o wezwanie do wydania karty wypadku, bez odzewu. Kilka dni temu wysłałem powiadomienie, że w przypadku braku kontaktu sprawa trafi do sądu. Czy to co robie jest słuszne?
szklarek / 2014-02-03 12:22
W Twoim przypadku to kwestia cywilna i pracownicza, ale nie ubezpieczeniowa*- bo jako uczeń zleceniobiorca ( jak rozumiem w wieku do 26 lat ) nie podlegałeś ubezpieczeniu wypadkowemu ( jak zresztą innym społecznym i zdrowotnemu ). ZUS nie jest więc tu stroną, a zleceniodawca w takiej sytuacji nie przesyła protokołu do ZUS, ale powinien go sporządzić ze względów BHP/PIP.

Więc postępowanie jest słuszne, można włączyć PIP, bo mimo że nie jesteś zatrudniony, to akurat kwestie BHP również w stosunku do zleceniobiorców Inspekcję interesują.

* no chyba, że byłeś objęty jakim ubezpieczeniem komercyjnym wykupionym przez siebie, czy też współfinansowanym przez zleceniodawcę.
kamil110 / 31.6.181.* / 2014-01-20 19:50
WITAM miałem wypadek trafilem do szpitala okazalo sie ze zostaly uszkodzone blaszki na odcinku l4 i l5 i tu sie zaczyna moj problem dostalem zwolnienie (do wypadku doszło w innym miescie) i leczenie na 6 miesiecy wrocilem w moje strony i co miesiac dostarczalem dla pracodawcy zwolnienia po 3 miesiacach doszlem do wniosku ze nie otrzymuje z zusu zwolniej okazalo sie ze pracodawca wstawil mnie na urlop bez platny bez mojej wiedzy i nie spozadził protokolu wypadku i musialem za kaczyc leczenie bo nie mialem kasy na zycie musialem wrocic do firmy co teraz robic?
szklarek / 2014-01-20 20:07
W innym mieście- czy był Pan w delegacji służbowej, oddelegowany do innej pracy ?
Na jakiej podstawie był to Pana zdaniem wypadek w pracy albo wypadek zrównany z wypadkiem w pracy?

Na pewno natomiast udzielenie urlopu bezpłatnego bez wniosku pracownika jest po prostu fałszerstwem dokumentacji - wniosku o taki urlop, więc poza odpowiedzialnością z KP jest kwestia karna.
pszczola3101 / 87.204.185.* / 2014-01-16 20:47
Witam. 27 grudnia 2013r mój brat miał wypadek w pracy. Podczas wykonywania swoich obowiązków jako pracownik spadł ze słupa. W efekcie karetka zabrała go do szpitala, gdy dotarliśmy na miejsce okazało się,że jego stan jest bardzo poważny. Znajdował się już na "OIOM-ie" w śpiączce. Po 10 dniach został wybudzony, po upływie kolejnych 3 dni został przeniesiony na chirurgię, a dziś został wypisany do domu. Urazy jakich doznał: krwiak który był usunięty po otwarciu czaszki, ma ubytek kości czaszki, ma złamaną miednicę, odtryśniętą kość łopatki i złamany wyrostek poprzeczny kręgosłupa, stłuczone płuco w którym zbierał się płyn i musiano założyć dren. Brat nie pamięta samego zdarzenia, prawie wcale nie pamięta tamtego dnia. Leczenie na pewno jeszcze potrwa, kości muszą się zrosnąć i musi zejść obrzęk mózgu. Pracodawca przywoził do podpisu dokumenty które mówił, że musi złożyć do ZUS w związku z wypadkiem. Teraz moje pytania: Jak można sprawdzić czy te dokumenty trafiły do ZUS-u? O jakie ewentualnie świadczenia może brat się ubiegać, jeśli pracodawca dopełnił swoje obowiązki? Brat jest zatrudniony na pół etatu, czy to ma wpływ na uzyskanie ewentualnych świadczeń? Bardzo dziękuję za każdą podpowiedź.
szklarek / 2014-01-17 11:22
Te dokumenty to powinien był być PROTOKÓŁ POWYPADKOWY, w którym znajdują się informacje o okolicznościach wypadku, przyczynach, trzeźwości pracownika, dacie itd. Jest on w 3 egzemplarzach, więc brat powinien był otrzymać 1 kopię, jako dowód jego sporządzenia.
Nawet jeśli podpisano - nie oznacza to braku możliwości wniesienia do niego zastrzeżeń na piśmie. Najważniejsze to to, czy z protokołu wynika, że był to wypadek przy pracy, i że nie było winy umyślnej, nietrzeźwości i rażącego naruszenia zasad BHP przez pracownika. No i by było to zgodne ze stanem faktyczny.

Sama więc już kopia oraz prawo do wglądu do akt w znacznej mierze zapewnia, że procedur pracodawca dokonał, protokół dotarł do ZUS.

Oczywiście można w samym ZUS sprawdzić- najlepiej żona, bo nie wymaga to pełnomocnictw, skoro brat jest unieruchomiony.

Namacalnym efektem uznania wypadku w pracy i braku winy pracownika jest pojawienie się zasiłku chorobowego z ub. wypadkowego w stawce 100% podstawy- czyli trochę tak jak w ciąży :-)

Pozostałe świadczenia, jak w poprzednich odpowiedziach w tym wątku:

w razie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przy dalszych i poważniejszych konsekwencjach- świadczenie rehabilitacyjne, renta wypadkowa z tyt. niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku.
Tomasz z Raciborza / 83.22.233.* / 2013-12-30 16:39
Witam 11.11.2013 podczas wykonywania pracy w czeskiej kopalni doznałem szoku termicznego czego konsekwencją było przetransportowanie mnie śmigłowcem na oddział intensywnej terapii w Ostrawie.Tam przebywałem 2 tygodnie z czego 7 dni w śpiączce.W czasie śpiączki mój stan był ciężki.Na dzień dzisiejszy nadal przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu częściowego braku czucia w stopie i barku (trwa rehabilitacja) Od około miesiąca doszły dolegliwości żołądkowe.Po badaniu USG stwierdzono nieprawidłowości w jelitach (jakaś pętla) oraz prawdopodobnie niewydolność nerek,skutkiem tego będzie następny pobyt w szpitalu gdzie idę 2 .01.2014.W firmie byliśmy ubezpieczeni grupowo w PZU czy poza tym przysługuje mi jeszcze jakieś odszkodowanie??W wypisie ze szpitala mam napisane iz mój stan zdrowia był spowodowany wpływem nadmiernego naturalnego gorąca w zakładzie pracy.Jeszcze pytanie odnośnie umowy o pracę która kończy mi się 31.12.2013.wiem że nie będzie kontynuacji ale jak to się ma w momencie gdy jestem na zwolnieniu lekarskim.
Dziękuję za jakiekolwiek wskazówki bo nie wiem co dalej robić.
szklarek / 2013-12-30 20:42
Rozumiem, że praca w Ostrawie, ale jako oddelegowanie z firmy polskiej, umowa normalnie ozusowana.

Zatem poza świadczeniami z komercyjnego ubezpieczenia PZU- również świadczenia ubezpieczenia wypadkowego w ZUS- tj. 100% chorobowe, a w razie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przy dalszych i poważniejszych konsekwencjach- świadczenie rehabilitacyjne, renta wypadkowa.

Ustanie stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego powoduje, że wypłatę zasiłku przejmuje ZUS, jeśli pracodawca był 'duży' i sam takie zasiłki wypłacał. Kolejne zwolnienia dostarcza się już do ZUS. Niestety wysokość zasiłku po ustaniu ubezpieczenia, a więc zatrudnienia podlega górnemu limitowi podstawy- mianowicie nie może być ona wyższa niż przeciętne wynagrodzenie ogłaszane dla celów emerytalnych.Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Czyli dla osób dobrze zarabiających- mających podstawę chorobowego wyższą niż owa przeciętna krajowa oznacza to spadek zasiłku za okres po ustaniu umowy o pracę.

Najnowsze wpisy