Forum Forum prawnePracy

wypadek w pracy a odszkodowanie

wypadek w pracy a odszkodowanie

airbusa330 / 2013-02-18 08:43
zdarzył sie wypadek w pracy, doznałem złamania palców, natychmiast został spisany protokół wypadku, niestety uznano że wypadek powstał w wyniku mojej nieuwagi i nie zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, czy w takim przypadku należy mi sie jakieś odszkodowanie?
Wyświetlaj:
jolkajolka / 2013-02-25 11:25
mialam podobna sytuacje tylko ze u mnie do tej pory nie został spisany zaden protokół i niewiem co dalej ? mija juz prawie miesiac od wypadku
Kazik W / 5.173.2.* / 2013-12-12 13:04
Zależy dlaczego protokół nie został spisany. Jak to zaniechanie ze strony pani pracodawcy, to można ich postraszyć powiatową inspekcją pracy albo inaczej poszukać rowiązania. Wydaję mi się, ze ważne jest dlaczego oni go nie spisali. [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
szklarek / 2013-02-25 11:45
Powinien być spisany w ciągu 14 dni od zawiadomienia o zajściu wypadku. Przy takim opóźnieniu należałoby już złożyć pozew a trybie art. 189 KPC

Więcej w Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 roku w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,2009,105,870.html
szklarek / 2013-02-19 08:15
W takiej sytuacji- NIE, oczywiście w zakresie ub. wypadkowego ZUS, co wynika z art. 21, ust. 1

USTAWY
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Inne komercyjne ubezpieczenie podpisane przez pracodawcę lub Pana może mieć inne uregulowania.

Ww artykuł ustawy wymaga 'rażącego' niedbalstwa lub umyślności. Jeśli tak nie było można sądownie dochodzić sprostowania protokołu powypadkowego.

Najnowsze wpisy