Forum Forum prawnePracy

wypowiedzenie a L4

wypowiedzenie a L4

upss / 2011-10-05 09:48
Jeżeli jestem na zwolnieniu lekarskim, to czy w momencie gdy przebywam na L4 pracodawca może mi wypowiedzieć umowę? mam przesłanki, że szykują się zwolnienia w firmie, czy chorobowe może mnie przed tym uchronić?
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-10-05 11:12
Zasadniczo na zwolnieniu nie może wypowiedzieć ( art. 41 KP ), chyba , że jest ono długotrwałe tj. dłuższe niż okres zasiłkowy.
Dyscyplinarka też jest możliwa, ale to nie wypowiedzenie.
kollt67 / 2011-10-05 12:52
mam pracownika, który notorycznie przynosi zwolnienia lekarskie, w jaki sposób można go sprawdzić?
szklarek / 2011-10-06 10:35
W zakresie prawidłowości realizacji zaleceń lekarskich ze zwolnienia oraz niewykonywania pracy w jego czasie- drogą kontroli w miejscu zamieszkania pracownika przez osobę upoważnioną przez pracodawcę- ale dotyczy o pracodawcy "dużego" tj. zatrudniającego min. 20 osób.
Uprawnienie to wynika z § 1 rozporządzenia MPiPS z 27 lipca 1999 r. w sprawie w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich.

Mniejszy pracodawca skazany jest w tym zakresie na zmuszenie ZUS-u do takiej kontroli.

Natomiast w zakresie samego druku zwolnienia- czyli tego, czy nie jest sfałszowane- już chyba na ogólnych karnych zasadach.

Jest jeszcze bezpiecznik w postaci możliwości rozstania się z takim pracownikiem gdy ta notoryczność osiąga limit okresu zasiłkowego w roku- w trybie art. 53 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-53

Najnowsze wpisy