Forum Forum prawnePracy

wypowiedzenie i klauzula w umowie

wypowiedzenie i klauzula w umowie

stavrospl / 2010-12-09 22:01
Właśnie po 12 latach pracy w małej firmie (poniżej 10 pracowników) otrzymałem wypowiedzenie z powodu "likwidacji stanowiska pracy". W umowie miałem klauzulę mówiącą o tym że nie wolno mi podjąć pracy w konkurencyjnej firmie przez okres 3 lat od momentu zwolnienia. Prosze kogoś o wyjaśnienie mi mojeje sytuacji prawnej.
szklarek / 2010-12-10 12:59
Klauzula ta regulowana jest art.101do 101-4 Kodeksu Pracy.

Nie dotrzymanie tego 3 letniego terminu skutkuje obowiązkiem poniesienia odszkodowania lub kary umownej na rzecz byłego pracodawcy.
trochę szerzej z e-gospodarki:
"W razie naruszenia zakazu konkurencji ekspracodawca ma prawo dochodzić zwrotu pieniędzy wypłaconych tytułem odszkodowania oraz naprawienia szkody poniesionej w wyniku nielojalności byłego pracownika. To drugie może jednak okazać się kłopotliwe - czasami bowiem wysokość szkody jest najzwyczajniej w świecie trudna do oszacowania. Dlatego też, umowy antykonkurencyjne coraz częściej zawierają zapisy przewidujące kary umowne za złamanie ich postanowień.Z przepisów K.p. nie wynikają bowiem reguły, na jakich powinien ponosić odpowiedzialność pracownik, który naruszył obowiązujący go po zakończeniu zatrudnienia zakaz konkurencji. Jest to o tyle zasadne, że art. 1 K.p. stanowi, iż Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a osoba związana umową antykonkurencyjną obejmującą okres po ustaniu stosunku pracy statusu pracownika już de facto nie posiada

Dlatego też znajduje tu zastosowanie art. 483 K.C. (w zw. z art. 300 K.P.), zgodnie z którym strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kary umownej) .Z przepisów K.p. nie wynikają bowiem reguły, na jakich powinien ponosić odpowiedzialność pracownik, który naruszył obowiązujący go po zakończeniu zatrudnienia zakaz konkurencji. Jest to o tyle zasadne, że art. 1 K.p. stanowi, iż Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a osoba związana umową antykonkurencyjną obejmującą okres po ustaniu stosunku pracy statusu pracownika już de facto nie posiada

Dlatego też znajduje tu zastosowanie art. 483 K.C. (w zw. z art. 300 K.P.), zgodnie z którym strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kary umownej) ".
Czyli nawet przy braku szkody poniesionej przez byłego pracodawcę wskutek złamania przez Pana zakazu konkurencji to i tak ma on prawo domagać się całej kwoty kary umownej, która została zastrzeżona w postanowieniach umowy antykonkurencyjnej.
Przy braku zapisu o karze umownej- pracodawcy przysługuje żądanie odszkodowania Kwestię tę, podobnie jak zagadnienia związane z zastrzeżeniem kary umownej, reguluje K.C. ( art 471 i dalsze.).

Ciężar dowodu i w tym przypadku spoczywa na barkach pracodawcy - zgodnie bowiem z art. 6 K.C., udowodnienie faktu leży w gestii osoby, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Może on jednak dochodzić naprawienia szkody w całości, a więc zarówno wyrównania poniesionych strat, jak i zrekompensowania korzyści utraconych w skutek naruszenia zakazu konkurencji przez ekspodwładnego - przepisy K.p., ograniczające wysokość odszkodowania, nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Pracownik, chcąc uwolnić się od konieczności naprawienia szkody, musi dowieść, że złamaniu postanowień umowy antykonkurencyjnej towarzyszyły okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności (art. 471 K.C.).

Przesłankami niezbędnymi dla obciążenia ekspracownika odpowiedzialnością za szkodę wyrządzoną pracodawcy w następstwie złamania zakazu konkurencji są: istnienie ważnej umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, naruszenie postanowień zawartych w umowie (np. podjęcie pracy w firmie konkurencyjnej), szkoda po stronie pracodawcy (np. utrata ewentualnych zysków), związek przyczynowy pomiędzy bezprawnym działanie a szkodą.
Możliwe jest również, aby w konsekwencji złamania zakazu konkurencji były pracodawca domagał się zwrotu odszkodowania, które trafiło już do Pana (494 K.C. w związku z art. 300 K.P.) Wtedy będzie to równoznaczne z żądaniem zwrotu bezpodstawnie pobranego przez byłego pracownika odszkodowania w sytuacji, gdy były pracownik naruszył obowiązujący go zakaz, oraz tym, że pracodawca odstępuje od zawartej z nim umowy.

Ps. oczywiście własna firma, gdyby ją Pan założył działająca konkurencyjnie, czy umowa-zlecenie lub o dzieło z firmą konkurencyjną- również wyczerpują pojęcie "pracy w konkurencyjnej firmie".

KC- kodeks cywilny, KP- kodeks pracy
a ich treść tu:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/

Najnowsze wpisy