Forum Forum prawneCywilne

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Wypowiedzenie umowy dzierżawy

aggressive / 195.189.88.* / 2013-09-01 14:06
We wrześniu 2011 roku zostałem spadkobiercą pola po zmarłym ojcu, który pobierał rentę w zamian za dzierżawę. Umowa dzierżawy obowiązuje przez 10 lat (czyli do września 2017). Czy jako spadkobierca mogę tą umowę wypowiedzieć bez żadnych przeszkód?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-09-02 11:36
Rozumiem, że to była r. strukturalna.

Może Pan jako strona, która weszła w prawa i obowiązki wydzierżawiającego na skutek dziedziczenia wypowiedzieć tę umowę z rocznym okresem wypowiedzenia, tj. ze skutkiem na koniec przyszłego roku dzierżawnego TYLKO jeśli taką opcję przewidziano w umowie i zaszły warunki, które ta opcja przewidywała. Bez takiej klauzuli lub warunków jej zastosowania- umowa co do zasady musi dotrwać do końca albo być rozwiązana za porozumieniem stron, tj. zgodą dzierżawcy.

Podstawa- art. 673, 694 KC.

Inną kwestią jest oczywiście sytuacja:
- istnienia zapisu w umowie o wygaśnięciu dzierżawy na skutek śmierci wydzierżawiajacego
- niewywiązywania się dzierżawcy z umowy/płatności.

Rok dzierżawny liczy się od daty zawarcia umowy dzierżawy, chyba że umowa stanowi inaczej. Czyli np. umowa zawarta 4 września, bez wskazania, że rok trwa np. od 1 stycznia, ma rok dzierżawny 4 września- 3 września roku następnego. Wypowiedziana dziś lub jutro- rozwiąże się 3 września 2014, wypowiedziana później- już 3 września 2015.


Podstawa- art. 673, 694 KC.

Inną kwestią jest oczywiście sytuacja:
- istnienia zapisu w umowie o wygaśnięciu dzierżawy na skutek śmierci wydzierżawiajacego
- niewywiązywania się dzierżawcy z umowy/płatności.
aggressive / 195.189.88.* / 2013-09-02 15:14
Ciężko mi stwierdzić czy to była renta strukturalna czy też nie.

Ojciec miał rentę przyznaną w roku 1997, kiedy to miało miejsce podpisanie pierwszej umowy dzierżawy na okres 10 lat, a później kolejnej (obecnej) - znowu na okres 10-ciu lat (czyli od 1997-2007 oraz 2007-2017).

Po 5 latach od śmierci ojca (czyli w roku 2016), miałem zamiar wystawić pole na sprzedaż, lecz umowa dzierżawy będzie wtedy obowiązywała jeszcze przez rok i wygląda na to, że jestem zablokowany. W umowie dzierżawy nie ma żadnych wzmianek o wcześniejszym wypowiedzeniu umowy.

Czy dzierżawca nie przejmie mojego pola w drodze zasiedzenia po 20 latach? I czy na prawdę nie da się wcześniej pozbyć natrętnego dzierżawcy?
szklarek / 2013-09-03 10:30
1. skoro 1997, to była to zwykła renta rolnicza z tyt. niezdolności do pracy, a dzierżawa jako jedna z opcji zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej była warunkiem wypłaty części uzupełniającej renty. Bez tego renta byłaby kwotowo symboliczna.

2. brak wzmianek o wypowiedzeniu- 'skazany' jest Pan na dotrwanie umowy do oznaczonego końca obecnego 10-letniego okresu, lub porozumienie stron, tj. uzyskanie zgody drugiej strony, być może np. za jakąś gratyfikacją finansową- 'odszkodowaniem'. Zawsze da się dogadać.

3. Dlaczego natrętnego ? Jest stroną umowy i jak rozumiem wywiązuje się z niej.

Co do zasiedzenia- zgodnie z art.172 KC:
- byłoby to zasiedzenie w 'złej wierze', a więc dopiero po 30 latach, a nie 20.
- warunkiem zasiedzenia jest 'samoistność' posiadania. Dzierżawa jest posiadaniem zależnym, bez względu na jej długość nie wchodzi więc w grę zasiedzenie.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzyskanie;prawa;wlasnosci;przez;zasiedzenie;nieruchomosci,240,0,1095920.html

Najnowsze wpisy