Forum Forum prawnePracy

wypowiedzenie umowy na czas określony

wypowiedzenie umowy na czas określony

cisowianka20 / 89.230.189.* / 2012-04-23 19:34
wypowiedzenie umowy na czas określony - umowę o pracę na czas określony (1 umowę miałam na 3 m-cę, 2 umowę dostałam przedłużenie tej poprzedniej na 7 m-cy). 2 umowę, czyli tą 7 m-cą pracodawcę zerwał po 2 m-cach. Powodem wypowiedzenia było skarżenie koleżanki na mnie za byle jakie błędy, które powinny być rozwiązywane w gronie pracowników. Nie było ze mną rozmowy wcześniej, szef(wspólniczki - S.C.) nie wezwał na dywanik przed podjęciem decyzji o wypowiedzeniu. Tylko z dnia na dzień dostałam wypowiedzenie z okresem wypowiedzenia 14 dni. Do tego muszę wykorzystać urlop zaległego roku i aktualny. Zostaje mi 3 dni za to szef chcę mi zapłacić. Jedna z wspólniczków o moim zwolnieniu dowiedziała się 15 minut przed wręczeniem wypowiedzenia. Niestety z zarzutami, które stawia mi pracodawca nie zgadzam się. Nie otrzymałam możliwości wytłumaczenia się z nich i odniesienia się w/w zarzutów. Postanowiłam napisać oświadczenie do pracodawcy, w którym wytłumaczyłam wszystko co i jak. Do tego szef nawet nie dał sobie czasu i sprawdzić czy ja faktycznie popełniłam te błędy co koleżanka wytykała oraz w ogóle szef nie wiedział co robił na co dzień. Nie otrzymałam zakresu obowiązków i musiałam robić prace za inny dział. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności.

Moje pytanie jest takie:
Czy szef postąpił zgodnie z prawem dojąc mi wypowiedzenie na podstawie zarzutów koleżanki wobec mojej osoby i bez sprawdzenia tego??
Czy szef ma obowiązek pisana powodu wypowiedzenia??
Czy pracodawca musi mnie zmusić do wykorzystania urlopu??
Czy w wypowiedzeniu musi być napisane mam 11 dni urlopu do wykorzystania??
Czy wspólniczka - która zajmuje się kadrami ma obowiązek wręczenia wypowiedzenia i bycia na rozmowie?? Pracowałam w S.C. i były 3 wspólniczki.
Czy osoba z orzeczeniem niepełnosprawności lekkiej ma jakieś prawa w stosunku do wypowiedzenia umowy??
Czy pracodawca świadectwie pracy ma obowiązek pisania powodu wypowiedzenia??
Obawiam się o opinie. Zawsze była dyspozycyjna i nawet weekendy chodziłam do pracy.
szklarek / 2012-04-23 20:37
Podstawową kwestią jest to, czy w Pani umowie- tej 7-miomiesięcznej jest w ogóle zapisana klauzula o możliwości wypowiedzenia tej umowy. Bo bez istnienia takiego zapisu otrzymane przez Panią wypowiedzenie jest nieprawne, podlega zaskarżeniu do sądu pracy i skutkuje nieważnością wypowiedzenia albo przywróceniem do pracy lub odszkodowaniem.

Wynika to z art. 33 KP.

Jeśli klauzula jest, to wypowiedzenie jest skuteczne.
Po pierwsze dlatego, że pracodawca w ogóle nie musi go uzasadniać i może je złożyć bez powodu. Co za tym idzie, nieprawdziwość zarzutów wobec Pani jest po ludzku nie fair, ale nie z punktu widzenia prawa pracy. Inaczej byłoby przy umowie na czas określony lub zwolnieniu dyscyplinarnym.
Po drugie dlatego, że złożenie wypowiedzenia w S.C. w przeciwieństwie do zawarcia umowy o pracę nie wymaga kolegialnej zgody, podpisów wszystkich wspólników. Może je złożyć tylko jeden wspólnik, co wynika z art. 865 i 866 k.c ( czynność mieszcząca się w zakresie zwykłych czynności spółki). Czyli nie było wymogu obecności, a nawet wiedzy wspólniczki.

I dalej.

W czasie wypowiedzenia to pracodawca decyduje o tym czy i kiedy udzieli u. wypoczynkowego. Oczywiście za u. niewykorzystany wypłaca się ekwiwalent.

Uprzywilejowanie osób z niepełnosprawnością w prawie pracy nie dotyczy kwestii wypowiedzenia/ochrony przed nim.
W Pani świadectwie nie będzie powodu wypowiedzenia, a jedynie podstawa prawna/tryb- czyli to, że za wypowiedzeniem pracodawcy.

Liczba dni urlopu do wykorzystania nie musi paść w wypowiedzeniu bo wynika to ewidencji urlopu i momentu rozwiązania umowy w trakcie roku. Podanie ich należy rozumieć jako to ww udzielenie urlopu jednostronną decyzją pracodawcy.

Zwracam uwagę na to, że należą się Pani dwa dni wolne (płatne) na poszukiwanie pracy z art.37 KP, które nie są odliczane od urlopu-:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dni;wolne;na;poszukiwanie;pracy;w;okresie;wypowiedzenia,134,-1,667270.html

I na koniec- jeśli miała Pani dobre relacje ze wspólniczką szefa, i chce Pani nadal tam pracować można nieformalnie spróbować z nią rozmowy, wyjaśnienia- może wpłynie ona na szefa, a w efekcie wypowiedzenie może być cofnięte.

Najnowsze wpisy