Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie umowy o prace

Wypowiedzenie umowy o prace

zapytacz / 2013-02-01 09:56
Zatrudniony jestem w pewnej firmie od 2 lat. Z powodu wyjazdy chciałabym się zwolnić w trybie natychmiastowym. Mam umowę o prace na czas nieokreślony. Czy takie wypowiedzenie jest natychmiastowe czy posiada jakis okres wypowiedzeniowy?
Wyświetlaj:
zapytacz / 2013-02-01 10:42
rozumiem ze zwolnienie dyscyplinarne skutkuje wpisaniem tego zwolnienia w papiery tak? Zalezy mi na neutralnym zalatwieniem sprawy. Czy jesli bedzie musiał obowiązywac okres wypowiedzenia np. miesieczny. To czy w tym okresie moge wykorzystac przyslugujacy mi urlop?
szklarek / 2013-02-01 10:55
1. tak, tryb rozwiązania umowy pozostaje w świadectwie pracy, poważnie też ogranicza lub uniemożliwia uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych jeśli dojdzie do rejestracji w PUP. Dodając aspekt również jednak etyczny ( w stosunku do pracodawcy ) napisałem, że tę opcję pomijam.

2. tak, w Pana przypadku 1-miesięczny. Co zważywszy obecny dzień kalendarza w praktyce oznacza niemal dwa miesiące- zakładając, że wypowiedzenie będzie złożone już jutro, czy nawet jeszcze dziś- będzie skuteczne dopiero na koniec marca. Wczoraj był ostatni dzień na złożenie tego oświadczenia, które skutkowałoby na koniec lutego.
3. u. wypoczynkowy można wykorzystać jeśli zgodzi się pracodawca albo sam wyśle. W czasie wypowiedzenia to on decyduje w tej kwestii i nie jest związany wnioskiem pracownika- poza trybem na żądanie oczywiście i ewentualnie urlopem, który już wcześniej był uzgodniony na termin przypadający na okres wypowiedzenia ( znalazł się w przyjętym planie urlopów ).
zapytacz / 2013-02-01 11:00
rozumiem.

Bede probował za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia :)

Dziękuje za pomoc!
szklarek / 2013-02-01 10:39
Natychmiastowe to jest porozumienie stron albo dyscyplinarka dla jednej ze stron stosunku pracy, czyli również dla pracodawcy z art. 55 KP.

W Pana przypadku należy więc złożyć ofertę pracodawcy porozumienia stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia i uzyskać jego zgodę. Przy braku tej zgody wypoiwedzieć umowę z okresem wypowiedzenia z art. 36, par. 1 KP.

Jest też opcja pośrednia możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia- tj. zawarcia porozumienia stron w sprawie skrócenia tego okresu, ale już po złożeniu wypowiedzenia.

O porzuceniu pracy nie mówimy, bo to rozwiązanie niepoważne.

Najnowsze wpisy