Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Wyświetlaj:
Nathan887 / 89.72.166.* / 2014-02-09 20:21
A co w przypadku kiedy dostałem zmianę warunków pracy i płacy (inne stanowisko i obniżka pensji) i nie wyraziłem zgody. Pracodawca przygotowuje teraz wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli oświadczę że go nie przyjmuję to z czyjej winy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy? Problem jest dla mnie istotny gdyż pracodawca dawniej wydał mi pismo które mówi iz po wykonaniu określonej pracy otrzymam nagrodę wysokości X pensji pod warunkiem iż będę w stosunku pracy z pracodawca po zakończeniu tych prac lub pracodawca sam z własnej woli mnie zwolni wcześniej. Teraz pracodawca twierdzi że jeżeli nie zaakceptuje zmiany stanowiska a co za tym idzie obniżenia wynagrodzenia to kwota nagrody ta mi się nie należny. Argumentuje to niewielka w jego mniemaniu zmianą. W mojej ocenie stanowisko jest niższe(prestiż) i co za tym idzie niższe jest wynagrodzenie które wynika z regulaminu pracy i kategorii zaszeregowania tego nowego stanowiska. Jaka jest moja sytuacja? Czy istotnie maja prawo wypowiedzieć mi pracę z mojej winy i nie wypłacić należnej nagrody?
szklarek / 2014-02-10 11:25
Uściślijmy- najpierw dostał Pan ofertę porozumienia (stron) zmieniającego, nie zgodził się Pan, więc teraz otrzyma Pan wypowiedzenie zmieniające. Na nieprzyjęcie nowych warunków jest czas do połowy jego biegu, bieg taki, jak w przypadku wypowiedzenia definitywnego Pana obowiązujący (zależy od stażu zakładowego lub rodzaju umowy).

Co do zasady nieprzyjęcie nowych warunków z wypowiedzenia rodzi konsekwencje prawne takie, jakby od razu było ono wypowiedzeniem definitywnym co wynika wprost z art.42, par.1 KP. Dotyczy to długości okresów wypowiedzenia, dni wolnych na poszukiwanie pracy, wykorzystania urlopu itd. treści św. pracy, prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Nie przesądza to jednak w 100% o braku winy pracownika, wina jest kategorią mniej mierzalną i tak jak w przypadku prawa do odprawy pracowniczej w sytuacji nieprzyjęcia nowych warunków pracy/ płacy przy zwolnieniach indywidualnych niezbędna jest brak współwiny pracownika- często orzekać musi sąd pracy.
Reasumując- w razie nieprzyjęcia przez Pana nowych warunków i gdy przed upływem biegu wypowiedzenia owa praca mająca być podstawą premii zostanie zakończona, a premia niewypłacona- pozostanie pozew do sądu pracy, wcześniej ewentualnie wezwanie przedsądowe do zapłaty.
Nathan887 / 89.72.166.* / 2014-02-11 18:50
Czyli Sytuacja nie je taka jednoznaczna ze pójdę do sądu i sąd orzeknie że firma winna mi wypłacić te nagrodę. Dla jasności mojej wcześniejszej wypowiedzi wkleję cytat z dokumentu który dostałem: "wspomniana nagroda będzie przysługiwać także wówczas gdy w okresie od dnia doręczenia niniejszego pisma do dnia wykonania ww. prac ( orzeczenie właściwego komitetu o wykonaniu powierzonego zadania) Pracodawca rozwiąże stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub za porozumieniem stron jeżeli inicjatorem zawarcia takiego porozumienia będzie Pracodawca bez względu na to, czy stosunek pracy będzie trwał w dniu zakończenia ww. prac. Nagroda jednak nie będzie przysługiwać jeżeli w tym okresie stosunek pracy zostanie rozwiązany przez Pana lub z Pana inicjatywy lub złoży Pan w tym okresie pismo mające na celu rozwiązanie Umowy o pracę. W celu uniknięcia wątpliwości , wynagrodzenie to nie będzie przysługiwać także w przypadku rozwiązania w tym okresie umowy o pracę przez Pracodawcę bez wypowiedzenia z winy Pracownika tj w trybie art.52 KP) Czy taki zapis coś zmienia? Będę wdzięczny za odpowiedź.
szklarek / 2014-02-12 12:00
Tak, zmienia tj. rozwiewa wątpliwości. Zapisy z dokumentu jasno dotyczą kwestii winy tylko w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego ( art. 52 KP ). W każdym innym nie odnoszą się do kwestii winy, tylko strony inicjującej rozwiązanie umowy.

Pana sytuacja jest pierwszą wymienioną w cytowanym dokumencie tj. 'Pracodawca rozwiąże stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia'. To, że nie było to początkowo wypowiedzenie definitywne, tylko zmieniające, które stanie się definitywnym nie zmienia strony wypowiadającej umowę.

Więc w razie niewypłacenia sąd nie będzie musiał roztrząsać kwestii winy, a jedynie kwestię techniczną tj. braku premii mimo jasnego zapisu w dokumencie ją regulującym.
Nathan887 / 89.72.166.* / 2014-02-13 21:02
serdecznie dziękuje za odpowiedz, bardzo mi Pan pomógł.
Miroslaw777 / 2014-01-09 13:01
Czyli mam prawo wypowiedzieć umowę o prace?
Pracodawca nie wydał mi aneksu do umowy oraz nie zastosował porozumienia zmieniającego. Okres wypowiedzenia w moim przypadku 3 miesiące musi byc zachowany? Czy jest możliwość na podstawie zmiany harmonogramu pracy (wprowadzono nam zmianę od początku roku) ubiegać sie o rozwiązanie umowy bez zachowania okresy wypowiedzenia?
wiwan / 2014-01-09 13:28
Wypowiedzieć- zawsze, nawet bez powodu, a więc i bez związku z tą sytuacją.
Okres wypowiedzenia musi być zachowany, taki jaki Pana obowiązuje. Można też złożyć ofertę porozumienia stron w celu rozwiązania umowy w dowolnym terminie.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia- czyli 'dyscyplinarka' dla pracodawcy z art. 55, par. 1'1 KP wymaga zajścia ciężkiego, świadomego, zamierzonego naruszenia przez pracodawcę swoich obowiązków. W Pana sytuacji raczej tak nie jest, bo chodzi o uchybienia formalne bardziej. W ogóle pracodawca ma świadomość tego, co jest w Pana umowie ?
Miroslaw777 / 2014-01-09 00:36
A czy moge zarządać wypowiedzenia pracy, jesli pracodawca zmiania czas pracy z 4 na 5 brygadowy a ten wczesniejszy mam zapisany w umowie o prace?
wiwan / 2014-01-09 11:09
Tak.
Skoro pracodawca zapis o systemie czasu pracy zawarł w umowie ( a nie musiał ), bo czyni się to w :
- regulaminie pracy
- układzie zbiorowym
- obwieszczeniu, jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu pracy

to wymaga to zmiany umowy. A umowę można zmienić :
- za porozumieniem stron (porozumienie zmieniające), czyli wymaga to bezpośredniej zgody pracownika na ofertę pracodawcy lub - wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy zgodnie z art. 42 KP,

W tym drugim wypadku:
- nowe warunki mogą wejść w życie dopiero po okresie wypowiedzenia obejmującym tego pracownika ( co zależy od rodzaju umowy i stażu zakładowego )
- pracownik do połowy biegu tego wypowiedzenia może zgłosić nieprzyjęcie nowych warunków
- umowa wtedy rozwiązuje się po upływie całego okresu wypowiedzenia, z konsekwencjami ( w tym zapis w świadectwie pracy ) takimi, jakby od początku było to wypowiedzenie definitywne.

Jedynie w zakresie odprawy pracowniczej nie ma tu tych konsekwencji wprost- tzn. jeśli w ogóle pracodawca "podpada" pod ustawę o odprawach i zwolnienie ma charakter indywidualnego- wtedy czasem odmowa nowych warunków może być uznana za współwinę rozwiązania umowy, a więc pozbawia prawa do odprawy.
Mona5 / 83.23.247.* / 2022-10-27 20:06
Co w sytuacji jeśli otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy i płacy i podpisałam ten dokument? Czy wówczas również mogę złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy