Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyświetlaj:
jklh / 82.118.66.* / 2015-11-05 15:38
i to samo będzie z wszelkimi funduszami, zobaczycie, a niedługo z naszymi depozytami (jak ktoś ma), bo państwo biedne i potrzebuje dla 460 posłów
kjhg / 82.118.66.* / 2015-11-05 15:38
pieniądze publiczne, dobre, naprawdę dobre, złodzieje hieny
peepe / 89.25.209.* / 2015-11-05 15:35
Buzkowe OFE to największe oszustwo solidarnościowych "żonduf". System ZUS-owski to był system UBEZPIECZENIOWY i nawet przez kilka lat był dochodowy, także w Polsce. ZUS do 1999 roku z grubsza się samofinansował (jeśli się uwzględni podatki od emerytur które płacą emeryci). Ten system od wielu lat sprawdza się w wielu krajach tylko muszą być te kraje rządzone przez fachowców a nie dyletantów, ignorantów i amatorów bez żadnego dorobku i doświadczenia. To przez oszukańczą reformę OFE zabrano ZUS-owi 40% z wpływających do ZUS-u składek i przekazano prywatnym OFE (nie zmniejszając jednocześnie wysokości wypłacanych przez ZUS emerytur). Te brakujące 40% środków finansowych musi dopłacać państwo a pieniądze na to rząd uzyskuje emitując DODATKOWO obligacje (tylko z powodu OFE), które kupują OFE za pieniądze, które przed chwilą OFE dostało od państwa via ZUS. Takie ekonomiczne perpetuum mobile Kasują OFE z naszych składek (za dwa kliknięcia myszą) 10% ... 7%....3,5% od wpłaconej do OFE kasy plus kilka promili od CAŁYCH ZARZĄDZANYCH środków. Jednym słowem "żyć i nie umierać" ale szefom OFE a Polscy emeryci zamiast wczasy pod palmami wzorem emerytów Chilijskich na państwowy zasiłek.(w Chile 2/3 emerytów nie dostaje emerytur, żyją z zasiłków)
12adam7 / 83.20.157.* / 2015-11-05 15:29
Polskie państwo to państwo złodziejskie!! Okrada i oszukuje swoich obywateli których uważa tylko za siłę roboczą !!!
sondor / 93.105.33.* / 2015-11-05 15:23
Rzecznik widzi źbło w oku, ale nie dostrzega w tym samym oku belki. Fundusz gromadzone w ZUSie czy w OFE nie były, nie są i nie będą naszą własnością. O ile fundusze gromadzone w ZUSie są gwarantowane przez skarb państwa, to już fundusze gromadzone w OFE nie posiadają żadnej gwarancji. Co będzie jak nastąpi znów krach na giełdzie i OFE straci /chyba do 80%/ te fundusze - co będzie wtedy z emeryturami, o to rzecznik już się nie martwi, bo i po co, a powinien bo to jest żywotny interes wszystkich przyszłych emerytów w Polsce. Ten fakt powinien jak najszybciej zaskarżyć do TK!!!
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 15:14
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
polak sprawidliwy / 85.222.124.* / 2015-11-05 14:59
TK złodzieje nowa władza was rozliczy przestepców sprzyjających zydowskiej zbrodniczej PO, w p******.
jolks / 213.146.32.* / 2015-11-05 14:42
TO ARTYKUŁ DLA PEOWCÓW I ICH EXPERTÓW KTÓRZY TAK PŁĄCZĄ NAD KONSEKWENCJĄ REALIZACJI PISOWSKICH OBIETNIC-widzice prawdziwe niszczenie państwa,prawdziwym okradaniem
wkurzony / 62.233.178.* / 2015-11-05 14:35
bolszewizm w białych kołnierzykach
EMERYTAN / 83.29.156.* / 2015-11-05 14:32
panowie z trybunału dostaną emeryturę,chociaz nie płacą składek,to co obchodzi ich ,że rząd nas okradł
oczy szeroko otwarte / 81.219.207.* / 2015-11-05 14:32
Cyt "Wskazał, że składki przekazane do OFE to środki publiczne, oddane funduszom w zarząd, a nie prywatne." Przepraszam bardzo ale ktoś tu się z koniem na łby pozamieniał! Pytam się od kiedy moja składka emerytalna to środki publiczne jak wskazał TK??? To są moje pieniądze, które zostały obowiązkowo przekazane na moją emeryturę a nie wakacje i rauty świty z Wiejskiej!!!!! Te pieniądze zostały zwyczajnie ukradzione przez państwo-draństwo!!!!
s666 / 87.204.87.* / 2015-11-05 14:44
to już od dawna było wiadomo przecież. już był wyrok w tej sprawie.
Był facet co nie chciał do żadnego OFE i chciał by mu te pieniądze oddać. W NSA było i tam był wyrok, że to jest już nie jest prywatne.
OFE to był wał jakich mało i ja się akurat cieszę że to wreszcie rozwalili.
prawdawoczekole / 92.30.130.* / 2015-11-05 14:29
Trybunal konstytucyjny uznal ze w Polsce nie ma zadnego dziedziczenia zwłaszcza dziedziczenia OFE. A rodzina która jest wpisana w konstytucje tez nie ma praw nabytych do dziedziczenia. Wnioski sa jedne państwo Polskie istnieje teoretycznie, a konstytucji zwyczajnie już nie ma
czosek 555 / 176.107.170.* / 2015-11-05 14:28
Pan Gwiazdowski pomija jeden bardzo ważny szczegół. Tzw służby mundurowe nie odprowadzają składek emerytalnych do żadnej kasy, do ZUS też nie. To wprowadzona przez państwo forma oszczędności. Emeryturę i pensję płaci bezpośrednio budżet państwa ale w pensji nie jest zawarta składka emerytalna. Jeżeli teraz przeniesiemy słuzby mundurowe np, do ZUS, OFE czy innej kasy to do pensji trzeba będzie wszystkim doliczyć składkę emerytalną albo obniżyć pensje co oczywiście też można zrobić.
Zakładając pierwszy wariant to do pensji trzeba będzie doliczyć dodatkowe pieniądze które od razu powiększa dziurę budżetową,
Krzysztof 1957 / 185.44.173.* / 2015-11-05 14:26

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ograniczające rolę OFE w systemie emerytalnym są zgodne z konstytucją

DLA KOGO TO PRAWO, którego nie rozumieją nawet najlepsi prawnicy ??? .... Moim zdaniem orzeczenie TK jest nie tylko dziwne, jest także dowodem na to, jak ważna jest decyzja KOGO SĘDZIA TK REPREZENTUJE!!!!
m-53 / 213.108.152.* / 2015-11-05 14:01
W tej sytuacji dalsze utrzymywanie OFE jest kompletnym bezsensem.
Bo należy pamiętać, że:
- składki uzbierane w funduszu i tak są przenoszone do ZUS 10 lat przed emeryturą,
- składki nie mogą być inwestowane w obligacje skarbowe, co czyni bardzo ryzykownymi,
- minimalna wielkość składek przy gwarantowanym wynagrodzeniu dla OFE nie zapewni jakiejkolwiek sensownej wypłaty.

W tej sytuacji należałoby przenieść wszystko fizycznie z OFE do nowego Funduszu Świadczeń Emerytalnych a wartość uzbieraną dopisać do kont emerytalnych w ZUS. Nowy fundusz połączyć z Funduszem Rezerwy Demograficznej i w dalszym ciągu zasilać składkami (jak dotychczas OFE), częścią akcyzy, podatkiem od kopalin itd. Dopuścić, by Fundusz mógł inwestować w obligacje państwowe polskie i innych krajów wiarygodnych finansowo.
P.S.
W ogóle nie odnoszę się do skandalicznej decyzji TK
mnm / 89.229.235.* / 2015-11-05 14:37
Nie w tym rzecz , bolszewicki trybunał stwierdził , że nawet to co jest w ZUS-ie nie jest zobowiązaniem państwa a zatem im więcej przywilejów np sędziów trybunału / celowo z małej / czytaj emerytura w każdej chwili 10.000 zł / miesiąc tym Twoje środki w ZUS-e będą decyzją polityków / miernych ludzi topniały . Obywatelu ten trybunał stwierdził wprost Ty się nie liczysz , konstytucja dla Ciebie jest tylko zestawem Twoich obowiązków a nie praw . Prosta droga do dyktatury - dlatego bolszewicki .
m-53 / 213.108.152.* / 2015-11-05 15:44
Zaznaczyłem, że nie odnoszę się do orzeczenia TK, bo krew mnie zalewa, nóż się otwiera.
Łatwiej byłoby strawić krótkie uzasadnienie - w imię budżetu itd. dopuszcza się wywłaszczenie.
Oczywiście po takim orzeczeniu TK zaufanie do tzw. państwa spadło poniżej zera. Na dodatek łajdacy zabezpieczyli się i już (bezprawnie) mianowali nowy zestaw.

Najnowsze wpisy