Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony

Wyświetlaj:
e5tui / 83.27.133.* / 2015-11-05 13:25
Koniec rządów mafii. Teraz Kaczyński powinien im się dobrać do zadków, a w pierwszej kolejności wymienić sędziów tk.
OBSERWATOR1029 / 159.205.190.* / 2015-11-05 21:15
ZMIANA KONSTYTUCJI PRZEZ WYWALENIE 173 ART PRZYWRÓCIĆ KONTROLE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI PRZEZ SEJM I ZAKOŃCZĄ SIĘ ABSURDALNE WYROKI
OBSERWATOR1029 / 159.205.190.* / 2015-11-05 21:02
ZMIANA KONSTYTUCJI PRZEZ WYWALENIE 173 ART PRZYWRÓCIĆ KONTROLE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI PRZEZ SEJM I ZAKOŃCZĄ SIĘ ABSURDALNE WYROKI
okradziony515 / 46.187.223.* / 2015-11-05 13:12
Teraz boli ? Jak TK pod przewodnictwem A. Rzeplińskiego odbierał " bogatym" emerytom" należne im waloryzację aby ich kosztem ( nie budżetu, nie gaży poselskiej, ministerialnej, senatorskiej, prezesów spółek zależnych od skarbu panstwa - czyt. pociotków, kolegów partyjnych ) podnieść o kilka złotych emerytury " biednych", tych z KRUS-u, aktorów, piosenkarzy, księży itd . to jakoś nie było krzyku w Polsce a teraz oburzenie ? Jak tam zezwolono, nie było głosów oburzenia to TK robi jak uważa i właściwie nie liczy sie z opinią publiczną. Do tego dopuszczono od początku to teraz macie.
Waniek / 2015-11-05 13:29 / Bywalec forum
Ale przecież gaże poselskie posłowie w tym czasie sobie sami podnieśli i np poseł zarabiał około 120 tyś w roku, a miał rocznej premii drugie tyle.
fiki946 / 109.173.150.* / 2015-11-05 13:11
JEDNO JEST PEWNE,KTOŚ BARDZO CHCIAŁ SIĘ DOROBIĆ NA NASZYCH PIENIĄDZACH I ZROBILI TO ZMNIEJSZAJĄC NASZE ŚRODKI NA EMERYTURĘ,PRZEJĘTO NA OBSŁUGĘ I DODATKOWO STRACONO NA GIEŁDZIE MILIARDY I O TĄ STRATĘ BĘDZIEMY MIELI MNIEJSZE EMERYTURY. SKORO UZNANO,ŻE II FILAR TO BŁĄD TO CZY NIE POWINNIŚMY OCZEKIWAĆ UZUPEŁNIENIA STRAT PRZEZ PAŃSTWO,KTÓRE NAS W TO WPĘDZIŁO,ALBO ŻĄDAĆ OD BALCEROWICZA ZWROTU KASY-BO TO NP. ON ZDAJE SIĘ ZARZĄDZAŁ COMERCIALEM U.,DZISIAJ AVIVA?
Kornik553 / 78.10.197.* / 2015-11-05 13:07
Jak TK orzeka że plemnik to też człowiek to jego wiarygodność jest żadna. Pieniądze z OFE formalnie przeksięgowano na konto ZUS ale fizycznie w postaci umorzenia obligacji trafiły do budżetu państwa. Polaków okradło państwo a TK zajmuje się lipną transakcją przekazania ich do ZUS. W ZUS'ie nie przybyło żadnych pieniędzy. Ubyło długu w budżecie państwa dzięki czemu rząd PO-PSL mógł dalej zadłużać kraj na potęgę. Czy sędziowie TK są sprawni inaczej i nie widzą ewidentnego skoku na emerytury Polaków ?
Waniek / 2015-11-05 13:23 / Bywalec forum
Ale ci sędziowie się utrzymują z tego budżetu, wiec jakiego wyroku oczekiwałeś? Mieli zrobić skok na własny budżet?
aga596 / 217.153.98.* / 2015-11-05 13:06
To znaczy, że za 20 lat gdy nie będzie pieniędzy na wypłatę emerytur, to mogą je zabrać i powiedzieć- pocałujcie rząd w cztery litery, emerytur nie będzie?
etc. / 194.165.48.* / 2015-11-05 13:15
Jakich pieniędzy? Przecież sam pan Gwiazdowski powiedział, że tam nie ma żadnych pieniędzy. Tam są tylko długi. Więc w razie czego podzieli się sprawiedliwie wszystkie długi i będzie po kłopocie.
POLAK1 / 37.248.29.* / 2015-11-05 13:06
Bardzo uczciwy wyrok TK-popieram w całości-OBYWATEL RP !!!!
spltool69 / 195.182.207.* / 2015-11-05 13:04
dlatego PO wymieniło 5-ciu sędziów TK w ostatnim czasie aby taki zapadł wyrok , bo gdyby okazało się ,że grabież 150 mld była niezgodna z konstytucją to można by Tuska postawić przed Trybunał Stanu - a tak może spać spokojnie - nic mu nikt nie zrobi !!!
gej / 193.227.131.* / 2015-11-05 13:01
niech się pan rzecznik poskarży swojemu partnerowi
dfsg / 81.150.200.* / 2015-11-05 13:00
skladki do OFE nie sa pieniedzmi publicznymi. z tego co pamietam ze do OFE zapisywali sie ochotnicy i dobrowolnie oddawali swoje pieniadze a nei oddawali pieniedzy publicznych.od 10 latnie mam tego problemu.
prawnikXL / 193.227.131.* / 2015-11-05 13:05
żle pamiętasz, ci najmłodsi zostali zmuszeni do OFE, a są to pieniądze publiczne bo płacąc określona część do OFE o tyle mniej płacili do ZUS, a Polsce jak i w całej UE ubezpieczenia są obowiązkowe
mary750 / 87.101.26.* / 2015-11-05 12:59
Zaufanie? Jak można ufać komuś, kto nas okrada? W dodatku ten ktoś twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Po co było to mydlenie oczu, zachęcanie do oszczędzania w OFE, reklamy, jak to nam dobrze będzie na emeryturze, właśnie dzięki środkom zgromadzonym w OFE?
Ile razy można kogoś okłamywać?
Jestem już zmęczona tym, że kolejne rządy obiecują nam coś, co za jakiś czas inny rząd nam odbiera.
Ość / 89.70.18.* / 2015-11-05 12:57
Ni jak by nie było są otwarte prywatne i wolnorynkowe, ale bardzo są za finansowaniem ich za pomocą prawa publicznego obowiązku? Tak ubezpieczenie ZUS było nie wydajne mało konkurencyjne i trzeba je było ubezpieczyć u prywatnych inwestorów na giełdzie, potem trzeba było się ubezpieczyć od ubezpieczenia na wypadek działania konkurencji między nimi... skąd na te wszystkie ubezpieczenia od ubezpieczeń ... z rynku prawa ich powszechnego publicznego finansowania?
snajper171 / 83.7.117.* / 2015-11-05 12:56
Okradli nas w białych rękawiczkach.. ludzie otwórzcie oczy.....
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 12:54
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy