Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wyrok w sprawie OFE. "To nie odbuduje naruszonego zaufania do systemu emerytalnego"

Wyrok w sprawie OFE. "To nie odbuduje naruszonego zaufania do systemu emerytalnego"

Wyświetlaj:
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 12:35
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
ziomek / 89.229.153.* / 2015-11-05 09:29
No nie jestem pewny czy sędziowie nie za bardzo dbają do finanse państwa kosztem narodu a nie zajmuj sie sprawiedliwymi wyrokami. Tu Temida wcale nie jest ślepa!
Annnnna989 / 77.65.11.* / 2015-11-05 08:31
Miny sędziów mówią za siebie! Nie mogliśmy inaczej... . Niech żyje Polska demokracja!
u / 78.88.180.* / 2015-11-05 07:41
tam są sami sklerotycy ale kasę biorą i to podwójną
kluczyk / 156.17.95.* / 2015-11-05 06:48
na zdjęciu: wszyscy mają smutne miny i spuszczony wzrok mówiący... musimy kłamać, w piekle nam to wynagrodzą...
robert387 / 79.191.96.* / 2015-11-05 00:35
Czas zabierania ludziom dorobku kończy się bezpowrotnie, teraz trzeba zapewnić wszystkim gwarantowany dochód
Koza642 / 213.238.67.* / 2015-11-04 23:12
I pomyślec że poślizgnął się na mydle.
PEŁO / 37.47.8.* / 2015-11-04 23:06
A JA nie mam najmniejszego ZAUFANIA do TEGO PAŃSTWA do żadnej INSTYTUCJI TEGO PAŃSTWA!! do TRYB. KONST. RÓWNIEZ..
W TYM KRAJU WYMIAR JAKIEJKOLWIEK SPRAWIEDLIWOSCI TO KPINA I OBRAZA OBYWATELA!!
Rafaella / 89.74.76.* / 2015-11-04 22:37
Trybunał powinien orzec, czy Buzek ,Balcerowicz i towarzystwo nie złamało Konstytucji RP narzucając obywatelowi ustawą obowiązek uczestniczenia w OFE, czyli w prywatnym interesie kapitałowym, który w większości był zagraniczny. Przyszłym emerytom zafundowano za część ich składek obowiązkową ruletkę. Gdy nastał rok 2008 i wybuchł kryzys z powodu Lehman`s Brothers, z polskiej giełdy wyparowały miliardy przyszłych emeryckich zasobów bo OFE straciły na giełdzie ogromne pieniądze. Cały system OFE został skonstruowany tak, że OFE nie ponosiły odpowiedzialności tylko kosiły kasę za prowizje i zarządzanie, bo ustawę emerytalną firmowaną przez tandem Buzek-Balcerowicz skonstruowano tak, że w razie strat na giełdzie i nietrafionych inwestycji kapitałowych ,. gwarantem emerytalnych wypłat będzie państwo ,czyli TY podatniku- frajerze. OFE bowiem brały kasę i umywały rączki od odpowiedzialności. Pierwszy w dawnych demoludach pogonił ten interes jako przymusowy -Orban na Węgrzech. Dał ludziom wybór i 99 proc. czmychnęło do ichniejszego ZUS.
podatnik! / 89.78.230.* / 2015-11-04 22:25
Brawo Trybunał - otwarta droga do nacjonalizacji majątków, na początek setka Wprost, następnie majątki: Kwaśniewskich,Millera, Bochniarz, Balcerowicz, etc!
Faka56 / 79.187.233.* / 2015-11-05 04:22
Tak przywracamy Ustawę o reformie rolnej i nacjonalizacji przemysłu.Stalin byłby zachwycony.Pomniki mu beda stawiać pismeni.
bvc6 / 89.229.136.* / 2015-11-04 22:13
"Weźmy przyszłość emerytalną w swoje ręce" nawołuje rząd. Tylko dlaczego zabiera nam pieniądze na składkę emerytalną mówiąc jednocześnie, że możemy emerytury nie dostać? Do się nazywa złodziejstwo w majestacie prawa.... I bądź tu patriotą....
mewaewa / 78.11.230.* / 2015-11-04 19:48
Trybunał powinien zająć się tymi co wprowadzali OFE Buzek, Balcerowicz , Lewicka i sporo innych
kalba / 86.135.239.* / 2015-11-04 19:46
Oczywiscie, jaka konstytucja, taki Trybunal Konstytucyjny. Mozna sie spodziewac, przy tym Trybunale i tej konstytucji, ze jak "elytom" zabraknie na osmiorniczki, to zabiora nam wszystko i bedzie to zgodne z konsttytucja.
Jan181 / 79.186.190.* / 2015-11-04 19:17
chilijskie OFE zbankrutowaly a minimalne emerytury ok 600 zlotych musialo przejac Panstwo Chilijskie fundusze OFE wyparowaly w zagranicznych funduszach i akcjach kto broni OFE jest hochsztplerem i klamca zeby okrasc glupich i niedoinformowanych. Obietnice emerytur sa takie same jak tanie domki obiecywane przez DREWBUD w 88 roku

Najnowsze wpisy