Forum Forum emerytalneInne

wyrównanie w emeryturze

wyrównanie w emeryturze

anna1953 / 2014-01-15 15:49
Witam, szukam informacji na temat wyrównań, moze ktoś ma podobną sytuację i mógłby podpowiedzieć... Otóż w maju ubiegłego roku skończyłam 60 lat czyli osiągnęłam wiek emerytalny. Złożyłam zatem do zakładów pracy wnioski o wydanie zaświadczeń - które sa konieczne do złożenie wniosku o przyznanie emerytury. Niestety bardzo długo czekałam na zaświadczenie z PKP z archiwum w Sosnowcu... dopiero w połowie grudnia mi je przysłali, ale zdążyłam jeszcze w grudniu 2013 złożyć wniosek o wyliczenie emerytury itd. Dziś dostałam decyzje o przyznaniu emerytury i wyliczeniu jej. Jednak nie ma nic na temat tych 7 miesięcy... CZy będą one wyrównane? powinnam złożyc jakiś wniosek? CZy po prostu przepadły? Choć oczekiwanie nie było z mojej winy...
Wyświetlaj:
blek138 / 83.9.118.* / 2019-10-12 20:19
bzury tu ktoś opisuje -człowiek pyta czy zostanie mu wyrowana za 7 miesięcy emerytura -wiec odpowiadam ,ze zus zastrzega sobie ,ze nic nie wyrownuje stad trzeba odwolywac się do sadu
emeryt 1954 / 37.248.255.* / 2014-10-25 12:13
Witam ja w podobnym temacie poproszę pomoc.W styczniu 2014 skończyłem 60 lat i złożyłem wniosek o wcześniejszą emeryturę w warunkach szczególnych.Prawo do niej otrzymałem już wyrok prawomocny od dnia 20 stycznia 2014 roku czyli od momentu ukończenia wieku.Zwolnilem się z pracy w listopadzie 2013 r dwa miesiąceprzed złożeniem wniosku.Pracowałem tam tylko 1,5 miesiąca.Niestety zapomniałem złożyć do Zus tego świadectwa oczywiście nie pracuję od listopada 2013 wogule moje pytanie czy dostanę wyrównanie emerytury zgodnie z wyrokiem sądu tj.od stycznia 2014r Podkreślę nie pozostawałem w stosunku pracy. Dziękuję
wiwan / 2014-10-27 11:47
Nie bardzo rozumiem pytanie- skoro wyrok prawomocny, tzn. że Zakład się od niego nie odwołał. Zatem wypłaci wyrównanie świadczenia wstecz zgodnie z sentencją wyroku.
wiwan / 2014-01-15 22:08
Sprostujmy- kończąc 60 lat w maju 2013 nie uzyskała Pani powszechnego wieku emerytalnego, bo ten wynosił dla Pani 60 lat i 2 miesiące, czyli uzyskała go Pani w lipcu.

Nie bardzo do mnie dotarło, więc odpowiem dwojako:
- jeśli owe zaświadczenie ( o zarobkach ja rozumiem, a więc rp-7 ) z PKP dołączyła Pani do wniosku emerytalnego i okres ten był wykazany w kwestionariuszu rp-6, to emerytura powinna być obliczona z jego uwzględnieniem. Tj. wykazane łącznie okresy składkowe powinny go obejmować. Jeśli nie- należy się od decyzji odwołać, wskazując właśnie brak owego okresu jako przyczynę odwołania.

- jeśli owo zaświadczenie nie zostało dołączone, bo wniosek emerytalny złożyła pani wcześniej- należy złożyć wniosek o przeliczenie emerytury, z powtórnym złożeniem rp-6 już owe 7 mc obejmującym no i oczywiście z rp-7 za owe 7 mc.

Nie ma znaczenia, czy owe 7 mc. było przed 1999 r, czy nie- bo w Pani przypadku emerytura jest wyliczana w sposób mieszany tj. 1) 20% emerytury obliczonej na starych zasadach
2) 80% emerytury obliczonej na nowych ( z kapitału początkowego + zewidencjonowanych składek po 1998 r. )

Najnowsze wpisy