Forum Forum podatkowePIT

Wysoka dopłata.

Wysoka dopłata.

nowyroot / 2013-04-22 00:49
Witam.
Mam problem z rozliczeniem podatku z 2 źródeł, z pracy i z renty. Kiedy rozliczę je oddzielnie to wychodzi prawie na zero, kiedy je zsumuję wychodzi ponad 500 zł. dopłaty do podatku.
Obliczałem w programie Pity 2012NG, program jest dobry, używam go już od dawna, ale wcześniej nie miałem tej renty i zawsze było dobrze.
Proszę o pomoc, co robię źle.
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-04-22 16:44 / Tysiącznik profesjonalny
Bo jak się ma rentę to ZUS(KRUS) odlicza kwotę zmniejszającą podatek, dlatego u pracodawcy by odwołać PIT-2 (teraz możesz tylko przed 1 wypłatą 2014).
ZUS odlicza w trakcie roku 556,02, pracodawca odlicza w trakcie roku 556,02 i stąd w zeznaniu do zapłaty to około 556 (całkiem prawidłowo, bo możemy odliczać jedną 556,02) :)
nowyroot / 2013-04-22 18:41
Dzięki za odpowiedź.
Prawdę mówiąc obskoczyłem dzisiaj i US i ZUS i jeszcze kilka innych miejsc no i niestety odpowiedź była jednoznaczna, mało z tego rozumiem ale zapłacić muszę. No ale w US dowiedziałem się że 0 + 0 nie zawsze równa się zero.
Dzięki, pozdrawiam.
belladonna / 2013-04-22 20:15 / Tysiącznik profesjonalny
Gdyby pracodawca nie pomniejszał zaliczki (wiedząc o rencie, czyli że organ rentowy już potrąca kwotę zmniejszająca podatek), to by było mniej na wypłat o 1/12 z 556,02. Skoro brałeś więcej w trakcie roku (nieprawidłowo) teraz trzeba oddać hurtem. Tak to wygląda :)
nowyroot / 2013-04-23 10:33
Wyszło to tak raczej przez ZUS, gdyż rentę dostałem dopiero w Listopadzie a odliczyli tą kwotę za cały rok, tak to przynajmniej wygląda. Podobnie jak składki na podatek pobrali za cały rok z tym że w tym przypadku nadpłatę zwrócili.

Najnowsze wpisy