Forum Polityka, aktualnościGospodarka

XX-latka: Dopiero Balcerowicz posprzątał po Gierku

XX-latka: Dopiero Balcerowicz posprzątał po Gierku

Wyświetlaj:
olo1 / 89.79.251.* / 2010-01-09 19:50
http://www.dlapolski.pl/leszek_balcerowicz
wojcher / 2010-01-10 18:06 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Wymiękłem po pierwszym akapicie. Sorry, ale nie zdzierżyłem tego.
esu / 78.8.241.* / 2010-01-09 16:57
Dlaczego coś co za Gierka było złe jest dobre jeśli robi to Unia Europejska? Z zapożyczaniem się to samo. Dopłaty do rolników, programy strukturalne itp. to przecież nic innego jak dawanie komuś pieniędzy w wyniku subiektywnych, odgórnych ocen polityków i urzędników. Przecież to dokładnie to samo co robiła komuna. Do tego jeszcze to kreowanie mitu Balcerowicza. Ten facet przeprowadził jakieś reformy na początku lat 90? Zrobił to Wilczek bodajże w 88 roku kiedy postanowiono przeprowadzić towarzyszy z PRL do nowego systemu suchą stopą i uwłaszczyć ich na prywatyzacji. To wtedy wprowadzono zasady wolnorynkowe, które były dalej posunięte niż dzisiejsze. Jak ktoś nie wieży to niech przeczyta Ustawę "o swobodzie działalności gospodarczej" z 1988 roku. Czy to była jeszcze komuna? już wtedy zaczęto transformację - jeszcze przed okrągłym stołem. Nie mylić z inną ustawą "Ustawa od działalności gosp. z udziałem podmiotów zagranicznych" z tego samego roku, która zabezpieczała przez art. 5 wyłączność towarzyszy na biznes z zagranicą posiadającą technologię i pieniądze. Balcerowicz miał być tylko twarzą do ponownej redukcji wolności gospodarczej i ponownego zochydzenia kapitalizmu po udanej teleportacji towarzyszy na stanowiska np. w bankach, w których często pracują do dziś jak w BOŚ albo BGK.
MISIEK-1010 / 62.87.244.* / 2010-01-09 12:20
nie zrobił NIC dla reformy finansów publicznych - a przecież to balcerowicz był (w różnych konfiguracjach) najdłużej w III RP min. finansów. Ostatni raz dał dyla i ... zostawił następcy tzw. dziurę bauca! a dał dyla na prezesa NBP - wcześniej został szefem UW (nie będąc nawet jej członkiem!) - z-cą został ... d. tusk! A propos: a jak to się stało, że gospodarczo Słowacja nas wyprzedziła chociaż rządził tam tak długo post-komuch meciar? Czy zatem z tym balcerowiczem to nie jest jednak taka ściem(k)a?
arch / 2010-01-09 17:39 / Tysiącznik na forum
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
lokator / 213.238.74.* / 2010-01-09 06:25
Jak "Balcerowicz" wdrażał jeden z punktów planu Sorosa pt. "Polaków ulice, nasze kamienice". Za pośrednictwem zarządu mojej spółdzielni wziąłem kredyt w banku na dopłatę do mieszkania. Bank rozłożył mi kredyt na 40 lat ustanawiając dla tak długiego kredytu odsetki w wysokości 3% do 4% w zależności od itd. Łącznie była to kwota do udźwignięcia, stanowiła 25% moich dochodów. Przyszedł Balcerek i stwierdził, że bank nie ma prawda ustanawiać sam wysokości swoich zysków. W wyniku jego rozporządzenia bank przysłał mi optymistycznie brzmiące pismo informujące o jednostronnym zerwaniu umowy i możliwością wyboru. Albo będę płacił 123% odsetek albo natychmiast spłacę cały kredyt albo won na bruk. Facet dobrze wiedział, że gdybym dysponował żądaną kwotą nie brałbym przecież kredytu. No i od tej chwili rata kredytu przekraczała kwotę przychodu nawet niejednego z tych szczęściarzy, których firmy nie udało mu się zlikwidować, co w porównaniu z gigantycznym bezrobociem graniczyło z cudem. Na szczęście znalazłem lichwiarza, który mi pożyczył forsę na lepszych warunkach i Balcerkowi w zębach cały kredyt oddałem dziękując za działanie na korzyść Polaków.
wro / 83.27.29.* / 2010-01-09 14:20
Ale nie raczysz pamiętać jaka była wtedy inflacja. Wiec te 123 procent nie był z sufitu. ja pamiętam z ew tym czzsie spłaciłem jednorazowo końcówkę kredytu z łatwościa z uwagi na rosnąca z miesiąca na miesiać inflację. I ty zrobiłeś to samo.
T. / 81.190.70.* / 2010-10-17 23:35
Za to ja dobrze pamiętam , jaka była inflacja ... sztucznie zrobiona , aby później zrobić dewaluacje złotówki i ludziom skasować oszczędności gromadzone przez lata . Tylko to było , mój drogi , dziesięć lat później !
VRozbiórPolski / 213.238.74.* / 2010-01-09 05:54
Pranie mózgu pampersom. długi gierka w 90% zostały wprawdzie w odstępach czasu ale umorzone. Dla porównania Gierek budował jak opętany. Przyszedł Balcerowicz i niszczył jak opętany. Ps. Jakie teraz mamy zadłużenie dodając do tego wartość rozgrabionego majątku narodowego. Nie piszcie głupot, że wszystko co wybudowano w PRL należało zrównać z ziemią. Moja firma była samofinansującą siękurą przynoszącą jajka budżetowi. Kontrakty mieliśmy podpisane na 10 lat naprzód, głównym odbiorcą były USA i Niemcy. Dewizy wpływały do kasy państwa i tylko wystarczyło je liczyć. Ale Balcerek takie nam przywalił obciążenia podatkowe i celne jednocześnie zwalniając z podatków zagraniczną konkurencję, że musieliśmy zwinąć interes. Kontrakty i maszyny za złotówkę przejęła firma z jakiegoś raju podatkowego nie wiadomo do dziś kto tak naprawdę jest jej właścicielem.
JX / 91.193.160.* / 2010-01-09 10:20
VRozbiórPolski, napisałeś: "Kontrakty i maszyny za złotówkę przejęła firma z jakiegoś
raju podatkowego nie wiadomo do dziś kto tak naprawdę jest jej właścicielem".
Pewnym wyjaśnieniem jest oświadczenie premiera Izraela:

"Wykupujemy bez problemów Polskę http://tnij.org/dhpi
JE Szymon Peres, prezydent Izraela, powiedział (na konferencji gospodarczej w Tel-Avivie):
"Izraelska gospodarka jest w stanie rozkwitu. Izraelscy businessmeni inwestują po całym świecie. Izrael może poszczycić się niesłychanymi sukcesami. Jak na razie zdobyliśmy
gospodarczą niezależność i wykupujemy Manhattan, Polskę i Węgry. [...] Dla tak małego kraju jak nasz, to jest naprawdę zadziwiające. Widzę, że wykupujemy Manhattan i wykupujemy Węgry i wykupujemy Rumunię i wykupujemy Polskę. To naocznie dowodzi, że nie mamy z tym problemów.
Dzięki naszemu talentowi, naszym kontaktom i naszemu dynamizmowi, posiadamy własność prawie wszędzie."
Rzecznik ambasady Izraela w Budapeszcie, p.Andrzej Büchler, potwierdził, że słowa te są prawdziwe, choć "źle dobrane".
PrawdaBoliUboli / 213.238.74.* / 2010-01-09 06:04
To podręcznikowy przykład III RP i skutków realizacji planu Sorosa. Dla przypomnienia: George Soros, węgierski Żyd działający w USA, jeden z największych spekulantów walutowych, fundator balcerowiczowskiej Fundacji im. Batorego . Wracając do tematu. Takie metody uderzyły w tysiące firm. Zagraniczne firmy zwolnione z podatków na lata, polskim nałożył Aaron Bucholtz, w Polsce zwany Balcerowiczem, takie że musiały paść. Chodziło też o wygenerowanie gigantycznego bezrobocia. W środku Europy, tańsza siła robocza niż w Azji, tyrająca za miskę zupy od rana do nocy (tak było) to raj dla Sorosów, Sachsów i ich ziomali.
kaczordonald / 86.141.89.* / 2010-01-09 21:13
i teraz wlasnie pod wzgledem zarobkow jestesmy chinczykami Europy.Malo Tego.
Bo jak chcemy cos kupic , to musimy placic tyle co nasi panowie.
Hi-Polit / 83.24.46.* / 2010-01-09 01:35
Nie po Gierku, tylko po Jaruzelskim.
Nie sprzątał, tylko firmował sprzątanie przez kiszczakowców naszego wspólnego majątku. Niewiele go już zostało, ale kumple Balcerowicza z PO sprzątną go nam do reszty i jeszcze się w naszym imieniu zapożyczą.
carewicz / 90.156.11.* / 2010-01-09 00:18
Balcerowicz spróbował uporządkować sytuację po komunie i to mu się udało.
Pomogli mu w tym wszystkim sami Polacy, którzy znieśli te jego reformy, operacja na żywym organiżmie bez znieczulenia. Polacy intuicyjnie wiedzieli, że tak musi być. Często narzekali, ale znosili to dzielnie. Kto pamięta uliczny handel? To ci zwalniani przenosili się na ulicę, robili małe interesy, ale wielkie dla całego kraju. Uporządkowanie rynku, choć nie pozbawione wielu błędów, to jedyna zasługa profesora, póżniej należało odsunąć go od władzy bezwzględnie. Jego rola powinna być zakończona. Medale, odznaczenia, ale od gospodarki ręce precz. Panie profesorze Pan jest ekonomistą i chyba Pan wie, że teorie ekonomiczne odnoszą się do modeli statycznych, a gospodarka jest modelem dynamicznym i nie zawsze da się je przełożyć w realu. Popełnił Pan wiele błędów, zrobił dużo złych rzeczy w przeszłości. Poza początkowymi sukcesami, reszta to klęska i pasmo głupot. Ostatnie idiotyzmy, o tym że Polska uchroniła się od kryzysu bo ma przestarzały i anachroniczny system bankowy, rozpowiadany przez pana w Europie i na świecie to już profesorskie chamstwo. Opinie te wzbudziły zdziwienie, niedowierzanie i zażenowanie nawet wśród wielu negatywnie nastawionej do Polski prasy. To chyba nie była obiektywna analiza polskiej sytuacji gospodarczej.
m53 / 83.24.30.* / 2010-01-08 23:52
O okresie Gierkowskim mniemanie mam jak najgorsze. Tylko Jaruzel go bije na tym polu.
Co do sprzątania przez Balcerowicza odczucia mam niewiele lepsze. Swoje sprzątanie oparł na sprzątnięciu kasy milionom obywateli.
Mi osobiście sprzątnął 300.000 złotych. A dokładnie 50m2 mieszkania w Warszawie.

Przykład? Proszę bardzo.
Pod koniec epoki gierkowskiej miałem zgromadzone (książeczka mieszkaniowa) na 50-60 m2 mieszkanie własnościowe w Warszawie. Tzw. pełny wkład wpłacany przez rodziców a potem wpłacałem sam nawet do 20% pensji. Na początku Jaruzela jeszcze płaciłem (podwyższenie standardu, lepsza lokalizacja). Minęły lata, przyszły reformy Balcerka, potem denominacja, nowe przepisy. Ciągle nie mogłem dostać zapłaconego dawno mieszkania. Kupiłem budę na wsi pod Warszawą - i nagle okazało się, że mogę dostać wyłącznie na remont (mieszkanie nie przysługuje !!!) kwotę zdenominowaną i podobno zrewaloryzowaną.
Na początku tej dekady udało mi się wyrwać równowartość 3 m2 (słownie trzech).

Licząc w ówczesnych pieniądzach za sprzątanie Balcerka zapłaciłem lekko licząc 300.000 zł. O odsetkach przez 20 lat nawet nie wspomnę.
p100 / 178.73.48.* / 2010-10-17 10:47
Akurat te twoje wpłaty nie zmarnował Balcerowicz tylko komuniści to oni
wzięli kasę, te twoje 20% pensji i roztrwonili nie budując za to ani cm2 mieszkania. Sam miałem wkłady na książeczkę mieszkaniową i raczej sądzę że te pieniądze zasiliły ewakuacje komunistów do kapitalizmu, a nie budowę mieszkań.
aab / 89.231.168.* / 2010-01-08 20:43
a kto posprząta po Balcerowiczu ?
Leberał / 87.205.172.* / 2010-01-08 22:45
Jak zostanie prezydentem zamiast Donalda, to zrobi porządek
ŁOWCAGWIAZD / 89.77.68.* / 2010-01-08 20:30
o o funduszach NFI to chyba już wszyscy zapomnieli mam jeszcze na to papier z PKO
marszy / 89.191.147.* / 2010-01-08 19:27
Artykuł napisany przez przydupników balcerowicza,gdyż trzeba mu przygotować nową posadkę.
Konkret / 2010-01-08 19:00
Nie rozumiem tej wypowiedzi "Kupując licencję na Fergussony Polska uratowała tę firmę od bankructwa. Nie zauważono, że technologia tych traktorów błędnie zakładała, że w naszym kraju mamy ruch lewostronny - dodaje Górniewicz." -przecież w ciągnikach kierownica jest po środku i masę ciągników MF jest sprowadzanych Wielkiej Brytanii.Wypowiada się a chyba ciągnika nigdy nie widział na oczy.
Marek739 / 81.204.203.* / 2010-01-09 00:10
Autor artykułu wie, że dzwonią, tylko nie wie, w którym kościele. Chodziło o śruby z gwintem i "łbem" calowym, a nie metrycznym, jak jest przyjęte w Polsce. Krótko mówiąc żadna polska śrubka i klucz do śrub nie pasowały do MF. To duży problem z serwisem.
Anglik_metryczny / 83.6.221.* / 2010-08-31 18:33
W Anglii juz od dawna przeszli na sruby itp. calowe - ponad 30 lat temu! Powszechna metryfikacje zarzadzila jeszcze Margaret Tatcher na pocztku jej wladzy w latach 80-tych. Dziszejsze dzieci juz nie wiedza co to jest cal, stopa, yard, funt wagi, galon itp.
Amelie2 / 79.185.97.* / 2010-01-08 18:48
Długi narosły za Jaruzelskiego (bez żadnych efektów gospodarczych), a następcy tylko je powiększali - do dziś!
Ciekawe co rządy po 1989 r. by sprzedawały, jeśli by nie było inwestycji i modernizacji z epoki gierkowskiej. Ile było tych długów, a ile uzyskano z tzw. prywatyzacji. Niech każdy demagog porówna sobie te liczby i wtedy dopiero wypowiada się o długach gierkowskich.
wschodniwiatr / 87.205.64.* / 2010-01-08 17:16
Pracowałem za Gierka przy zakończeniu inwestycji zakładu produkcji płyt pilśniowych i wiórowych w Karlinie. teraz jest już niemiecki właściciel. To są również efekty reform. Jedyne za co szanuję Balcerowicz, to ze ma "twardą głowę". Pierwsze jego reformy to książkowe zasady wprowadzane w państwie czerwonych Papuasów. Proste jednak wymagające uporu i małej czułości na cudzą krzywdę. Dzięki za ten początek, ale za dużo pochwał to już tworzenie nowej ślepej wiary.
andrz. / 95.49.114.* / 2010-01-08 17:33
Trzeba było wykupić ten zakład produkcji płyt pilśniowych i wiórowych w Karlinie, jak sprzedawali..... W czym był problem ?
Pewnie w braku pieniędzy, co ?
Brak pieniędzy, to ci dopiero krzywda......
Niestety, koleś, jak biedny, toś głupi; a jak głupi toś biedny też......
Na taka krzywdę, to i ja małej czułości, o !
kenaj / 77.91.7.* / 2010-01-08 19:21
Hola,hola! Przypomnij sobie "kredyty" pobierane w jeszcze polskich bankach przez uprzywilejowanych kolesiów.beznadziejnie zabezpieczonych i splacanych prze obywateli,którzy nie byli beneficjentami,tej "niby prywatyzacji".Czy chodzi o haslo "nie kradniesz,toś glupi"?
netrus / 83.168.115.* / 2010-01-08 17:13
To co zrobił Balcerowicz uważam za dobre. To co zrobili ludzie po nim, to nie koniecznie. Dług Polski rośnie i obecnie zbliża do 700 mld zł. (dług zagraniczny koło 200 mld) Jeżeli w najbliższym czasie rząd nie wprowadzi konkretnych reform, to za kilka lat nie będzie go stać na spłatę narastających długów, a mnie na końcówkę kredytu hipotecznego (gwałtowny wzrost inflacji) (-:

Najnowsze wpisy