Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Z 26 zł na 150-300 zł / m2 w ciągu 2-4 lat ma podrożeć grunt, ktory mogę kupić. Czy warto?

Z 26 zł na 150-300 zł / m2 w ciągu 2-4 lat ma podrożeć grunt, ktory mogę kupić. Czy warto?

Kawior PL / 2010-09-18 17:27
Witam, mogę kupić grunt, ktory według osoby doradzającej mi tę inwestycję ma podrożeć w okresie 1-4 lat z 26 zl na 150-300 zł / m2, a może i więcej. Grunt zlokalizowany jest w pobliżu dużego projektu inwestycyjnego, który ma być zrealizowany przy nakładach ponad 400 mln €. Po jego realizacji, a w zasadzie już w fazie podania do publicznej wiadomości moja działka ma podrożeć. Mogę kupić 12000 m2, czyli muszę zainwestować około 300 tys. zł. POtencjalny zysk liczony w milionach, ale nie znam się na nieruchomościach, dletego proszę o radę na co zwrócić uwagę. Propozycja wydaje się ciekawa, zysk duży, a ryzyko chyba żadne. Proszę o konstruktywne rady.
Wyświetlaj:
inwestor M / 2010-09-18 20:42
Kiedyś miałem taki “złoty strzał” na podobnej zasadzie, który ustawił moją rodzinę na całe życie i generalnie przy dużych inwestycjach przeważnie grunty drożeją bardzo znacząco. Pytanie dlaczego ktoś Ci doradza taki zakup, a nie kupi sam? Jeśli masz pewność, że osoba doradzająca wie, co mówi to bym to rozważył. Oczywiście musisz sprawdzić, czy cena 26 zł jest ceną rynkową i czy ceny gruntów przy podobnych projektach zrealizowanych rzeczywiście były na wspomnianym poziomie 200-300 zł, ewentualnie jak sytuacja wygląda w innych krajach. Nie nastawiaj się jednak na szybkie zyski. Takie duże projekty trwają wiele lat, szczególnie ich przygotowanie jest czasochłonne, dlatego też uwzględnij raczej okres inwestycji 3-6 lat, a unikniesz rozczarowań. Chętnie podpowiem Ci więcej, ale musiałbym poznać szczegóły tej inwestycji,. Zastanów się jeszcze co poczniesz w sytuacji, kiedy ta duża inwestycja z jakiegoś powodu nie wypali. Podsumowując temat brzmi bardzo ciekawie, ale trzeba przeanalizować szczegóły.
Kawior PL / 2010-09-19 11:00
Dzięki Inwestor M za radę. Gościu sam już kupił i twierdzi, że więcej nie ma kasy. Dlatego mi to zaproponował, ale zaznaczył, że jest to ściśle poufne. Chce, żebym zapłacił mu w przyszłości prowizje od uzyskanego zysku, ale to mnie nie boli, skoro dzięki niemu dobrze zarobię. Musiałem podpisać umowę o zachowaniu poufnoiści ze sporymi karami, dlatego nie mogę Ci zdradzić szczegółów :). Co do cen, to sprawdziłem i rzeczywiście ceny zakupu są podobne, gmina wystawiw grunty na przetargach po 55-80 zł, także kupując po 26 na pewno nie tracę, tym bardziej gmina robi plan zagospodarowania i wkrótce te działki będą budowlane. Co do przyszłych cen sprawdziłem i wygląda to bardzo OK, ceny mogą być od 150 zł w górę, nawet do 600-800 zł / m2 bo i takie znalazłem przy podobnych inwestycjach. Co do czasu uwzględnię ten horyzont, wolałbym zarobić już za rok, ale pewnie masz rację. Z drugiej strony przy takich zyskach, nawet 4-6 lat to i tak OK, a nawet jakby inwestycja nie wyszła (gościu mówi, że to promil szansy, bo wszystko jest przyklepane), to i tak mam 2-3 razy przebicia w pierwszym roku na zmiania na budowlane. Jak uważasz, czy przy tych warunkach warto jeszcze trochę dokupić (mają jeszcze 11000 m 2) i chapnąć drugą na kredyt?

Najnowsze wpisy