Forum Forum emerytalneZUS

z renty na emeryturę

z renty na emeryturę

zieloniutka / 31.63.203.* / 2013-10-23 20:19
jestem z rocznika 1947 ,do 1995 roku pobierałam rentę , od 1995 przeszłam na rentę rodzinną na której jestem do chwili obecnej równocześnie cały czas pracując. Jak to będzie wyglądało gdybym od 2014r starała się o emeryturę . Czy to będzie nowe naliczanie ,czy tylko zwaloryzowana moja dawna renta . Pozdrawiam
wiwan / 2013-10-24 12:50
Czyli w ubezpieczeniu społecznym/emerytalnym była Pani po 1995 r. dłużej niż 30 miesięcy.

Zatem pani emerytura będzie policzona z nowej kwoty bazowej- tj. obowiązującej w chwili składania wniosku. Podstawa wymiaru zaś może być wzięta taka jak była ustalona na potrzebę r. z tyt. niezdolności do pracy albo ustalona na nowo, czyli znów z 20 'najlepszych lat', albo 10 z ostatnich 20.

Liczba lat składkowych oczywiście będzie wyższa niż ta przyjęta do wyliczenia renty.

Zasady więc z grubsza takie jak w latach 90-tych, czyli
1) 24% kwoty bazowej,
2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych

Powyższe z art. 21, 53 Ustawy emerytalnej.

Ps. w związku z tym, że kontynuowała Pani ub. emerytalne po osiągnięciu swojego powszechnego wieku emerytalnego, emerytura może być policzona na nowych zasadach - z art. 26 ( tj. zwaloryzowany kapitał początkowy + zwaloryzowane zewidencjonowane składki po 1998 r, podzielone przez liczbę spodziewanych miesięcy dalszego życia ) i takowa przyznana, o ile będzie wyższa, niż ta wg. art. 53

To prawo wyboru nowych zasad wynika z art. 55 ustawy.

Najnowsze wpisy