Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Za 15 lat w Polsce skończy się węgiel

Za 15 lat w Polsce skończy się węgiel

Money.pl / 2015-12-10 14:26
Komentarze do wiadomości: Za 15 lat w Polsce skończy się węgiel.
Wyświetlaj:
kamilkce / 89.25.153.* / 2015-12-13 11:09
już powinni zaprzestać eksploatacje a górników którym się coś nie podoba zostawić pod ziemią !! olać ich
zxczxc / 91.224.185.* / 2015-12-13 11:01
Słowa takich "ekspertów" robią ludziom wodę z mózgu. W samych kopalniach które zamknął niejaki Buzek i spółka jest węgla na dziesięciolecia. Na następny raz dajcie artykuł jak gimnazjalista wypowiada się na temat uchodźców, albo jak rozwiązać problemy polskiej gospodarki ...
McMac / 212.67.148.* / 2015-12-13 10:57
Z węgla można robić GRAFEN jak wszystko spalimy to potem trzeba będzie kupować drogi węgiel z Rosji
Derder / 91.219.120.* / 2015-12-13 10:55
Ja wierzę w to co powiedział prezydent Duda przed szczytem klimatycznym w Paryżu, że Polsce wydobycie węgla starczy na 200 lat i wielkim błędem będzie jeżeli odejdziemy od tej formy energii używanej w kraju. Skąd ten "ekspert" wyciąga takie banialuki? Może ma szpiegów w kopalni lepszych niż prezydent. Albo jest oplacanym lobbysta na usługach Niemców jak większość mediów w Polsce. To co mówił prezydent, szło na żywo w TVP Info, dlatego nie można mówić o pomyłce.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
RANTANTAN / 2015-12-13 10:42
Policzmy....górnictwo w wyniku reformy Balcerowicza w skutek jego kotwic , podatków eksportowych...straciło 13 miliardów złotych. A mogło mieć 7 miliardów zysku co daje 20 mld. Buzek wydał na likwidację rentownych kopalń 40 miliardów złotych bo kopalnie zostały ,,ukarane 80 procentowym podatkiem eksportowym....kara za eksport...czaicie... Doradzanie spółkom węglowym 10 miliardów, rady nadzorcze wzrost wynagrodzenia o 7 miliardów złotych...to mamy 77 miliardów złotych...z JSW 7,5 miliarda złotych trafiło do budżetu bo była prywatyzacja i mamy tylko 84,5 miliarda złotych. Tyle strat przynieśli rządzący od 1990 r.o których ja wiem....zaniechanie działań przeciw mafii węglowej 10 miliarda i mamy 94,5 miliardów złotych. Takie drenowanie ile spowodowało strat nie wiem...nie jestem ekonomistą.....54,5 miliardów złotych.....ludzie......148,5 mld............MILIARDÓW.
Zajrzałem do rocznika statystycznego ! I porównałem :Przez 25 lat budżet zebrał z górnictwa jakieś 500 miliardów podatków i 25 miliardów ZUSU........ P. Ewa Kopacz mówi że przez 25 lat budżet dołożył do górnictwa 175 miliardów..Porównajcie sami (liczyłem 10 minut wiec mogę się pomylić nawet 30%)
Likwidujemy kopalnie więc musimy sprowadzić dodatkowo 60 mln ton węgla po 63 dolary za tonę (cena w Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia: na dzień 15 02 2015) razy 3.6 zł za dolara.
3,8 miliarda dolarów.............130 miliardów złotych....tylko PO wyprowadziło ok. 60 miliardów złotych ze spółek górniczych...
slawus-s / 5.172.247.* / 2015-12-13 11:03
Zawsze mówię że górnictwo jest dochodowe tylko politycy zaszczuwają ludzi wciskając ciemnotę Polakom ìle to państwo rocznie dopłaca do górnictwa. A może po to żeby sobie kupić kopalnie za przysłowiową złotówkę tak jak Markowski coś kombinuje na kopalni "Krupiński" należącej do JSW?
wladek2015 / 46.238.221.* / 2015-12-13 10:40
Ciekawe jak skurczyły się zasoby węgla w Polsce. Jak rządziło PO to zasoby wystarczały na 100-200 lat, jak zaczął rządzić PIS nagle zasoby wyparowały i wystarczy ich tylko na max 20 lat. Naprawdę zastanawiające. Sądzę, że gdyby teraz jakimś cudem PO znowu dorwało się do koryta zasoby mogłyby wystarczyć nawet na 300- 400 lat.
klm446 / 91.189.136.* / 2015-12-13 10:40
Nie mamy gazu, nie mamy ropy i jakoś nie czuję niebezpieczeństwa energetycznego. Czy Szwajcaria jest w niebezpieczeństwie bo nie ma "węglowego bezpieczeństwa energetycznego"? Dlaczego ten węgiel jest zakałą całego narodu polskiego? Dlaczego się na to godzimy żeby akurat tę branżę utrzymywać do tego na niebiańskich warunkach?
polak i już / 91.189.136.* / 2015-12-13 10:41
bo jesteśmy głupi że się na to godzimy
ekonom4 / 77.255.194.* / 2015-12-12 17:15
Dziwi mnie wiedza, przekazana wcześniej wypowiadającemu się "ber"'owi. Ja chodziłem do podstawówki (na Górnym Śląsku) w latach 1960-ch i wówczas na lekcjach geografii uczono mnie, że zasoby węgla na Górnym Śląsku są - wg oszacowanych zasobów - wystarczające na około 150 lat, ale - i to jest najważniejsze - przy postępie technicznym i technologicznym w przemyśle wydobywczym, można szacować, że eksploatacja węgla kamiennego na Górnym Śląsku zakończy się w pierwszej połowie XXI wieku. Miałem dziadków i ojca górników i od nich wielokrotnie słyszałem, że coraz to nowsze eksploatowane pokłady dostarczają coraz gorszego węgla. Kiedy w latach 1980-ch żeniłem się i odwiedziłem przyszłych teściów na Podkarpaciu, to zobaczyłem rzekomy węgiel, którym oni już opalali w swoim gospodarstwie. Na Śląsku był to po prostu kamień, a nie węgiel. Od kilku lat i na Śląsku widzę podobny rzekomy węgiel.
Sądzę też, że to nie tylko politycy, grupa hipokrytów, oderwanych od realiów i mających powiązania personalne m.in. ze związkowcami górniczymi, głoszą jeszcze długie lata polskiego węgla kamiennego. Wspierającymi ich, a jednocześnie wywierającymi określone naciski są działacze rzekomo górniczych (z nazwy z pewnością) związków zawodowych. Jako wnuk i syn górników wyniosłem z domu przekonanie, że działacz związku górniczego często nie ma wiele wspólnego , a niekiedy nie ma nic wspólnego z górnikami, z tymi których powinien statutowo reprezentować, a którzy harują na swoje utrzymanie, ale i też i tych cwaniaków i nierobów. Otóż właśnie ci chcący być przykładowymi górnikami cwaniacy, wespół z uzależnianymi od swoich aspiracji politykami, prą w kierunku przepaści, jaką jest właśnie wyczerpanie się tego rzekomo podstawowego źródła energii, a z całą pewnością historycznego źródła energii. To gra o przywileje nie tylko i nie przede wszystkim górnicze, ale - a to odrębna i odmienna grupa - przywileje działaczy (rzekomo) górniczych związków zawodowych. Wszystko zaś jest realizowane kosztem wszystkich Polaków-podatników. Wystarczy spojrzeć na strony internetowe Ministerstwa Finansów, informujące nieprzerwanie od lat 1980-ch do dziś o dotacjach budżetu państwa do górnictwa węgla kamiennego, o kompensatach składek ZUS kopalń węgla kamiennego za poprzednie dekady, o umorzeniach zobowiązań podatkowych tychże kopalń. O czym z kolei pieją związkowi działacze? O rentowności tej branży. O opłacalności. O podstawie polskiej gospodarki. Przecież to hasła, których aktualność minęła w latach 1970-ch - 1990-ch bezpowrotnie.
Labavi / 89.230.216.* / 2015-12-13 10:45
A na Lubelszczyźnie jest dobrej jakości węgiel, otworzyli nie tak dawno kolejny szyb i wydobycie idzie.. to że węgiel na śląsku to kamień a nie węgiel, nie znaczy, że wszędzie w Polsce tak jest.. pokłady węgla na lubelszczyźnie są jednymi z największych w Europie.
byrcyn / 78.8.155.* / 2015-12-11 09:39
Węgiel może tak, ale nie górnicy ;)
paweł54345667864 / 89.64.251.* / 2015-12-10 23:37
ekspert? to nieuk, nie ekspert
ber / 5.199.158.* / 2015-12-10 23:28
Jeszcze kilka, no może już kilkanaście lat przygotowując się do matury z geografii człowiek się uczył, że zasoby węgla w Polsce oszczacowane są na około 800 lat. Tych szacunków nie robili jacyś pajace z internetowych pseudo serwisów. To co się z tym węglem stało? Wyparował?!

Pamiętam też, że na innych stronach pisano o Polsce jako drugim na świecie producencie buraków cukrowych i jednym z największych producentów cukru. Czy widział ktoś polski cukier na sklepowych (sorry supermarketowych) półkach? nie? Bo ile mamy teraz polskich cukrowni: ZERO. Nie trwało długo, żeby udowodnić wszystkim cukrowniom, że w kraju gdzie podaż surowca jest największa w Europie jego przetwórstwo jest przecież nierentowne. Ten biznes opłaca się dopiero ok 50km za granicą, jadąc autobahnem 15 w kierunku Cotobus stoi potężna, niczym z filmu science fiction, cukrownia. Zaopatruje chyba z pół Polski jak nie więcej.
G / 84.234.112.* / 2015-12-11 10:14
No ja polski cukier widziałem więc nie wypisuj bzdur. Nawet jest gdzieś z marką Polski Cukier :/
Co do węgla to wydobywa się go coraz niżej. Już teraz nie rzadko na poziomie 1200m. Dużo pokładów jest pod miastami np Katowice. Nikt tam nie będzie wydobywał.
correct / 5.199.158.* / 2015-12-10 23:30

eszcze kilka, no może już kilkanaście lat przygotowując się do matury z geografii człowiek się uczył, że zasoby węgla w Polsce oszczacowane są na około 800 lat.

LAT TEMU
.,. / 81.190.49.* / 2015-12-10 23:17

ogromne zasoby wystarczające na 100-200 lat. Tymczasem Wojciech Krzyczkowski, ekspert z serwisu wysokienapiecie.pl. podkreśla, że węgiel kamienny skończy się za 15-20 lat.

Wysokienapięcie pewnie trzepnęło "eksperta" stąd taka jego wizja.
Ziomu$$$ / 46.113.118.* / 2015-12-10 21:22
Gdyby wzorem innych krajów ustalić kwoty na każdy zasób a firmę eksploatującą wybierać w przetargu, mielibyśmy dziś zarówno węgiel, jak i kasę. A tak zauważcie, że miliony ton wywieziono za granicę a kasjerki z dyskontów DOPŁACIŁY do tego! Gdyby to był normalny kraj, to autorzy takiej gospodarki dawno gniliby w więzieniach ale ponieważ nie jest, to zbierają owacje na stojąco za "ratowanie branży i miejsc pracy". Obrzydliwe, gorzej niż w Afryce, tam kacykowie się uwłaszczają, ale chociaż murzyni nie dopłacają do tego. U nas natomiast politycy wynieśli wyzysk zwykłych ludzi na niebotyczny i absolutnie nieosiągalny w innych krajach poziom - jeszcze nigdy w historii tak wielu nie miało tak wiele z ciężkiej tyry tak nielicznych.
qwerthgfds567 / 83.23.234.* / 2015-12-10 21:07
Jest GRUPA...której zamiarem jest zdyskredytować węgiel na wiele sposobów ! Cel oczywisty ....kasa !!! ale od kogo ? Ta grupa ma zamiar sprzedaży kopalni bo tylko Polska posiada olbrzymie pokłady węgla z którego produkują ...koks ! Bez koksu hutnictwo ....leży na łopatkach. I już wiadomo o co chodzi !!! Teraz trzeba poszukać tych co za tym biegają !
palący gazem / 83.31.154.* / 2015-12-10 19:31
No i się problem z kopalniami rozwiąże sam.

Najnowsze wpisy