Forum Forum prawneCywilne

Zachowek - prośba o pomoc

Zachowek - prośba o pomoc

Junia / 2011-01-19 14:09
Witam serdecznie. Proszę o pomoc.Jestem jedynakiem. 8 lat temu zmarła moja mama. Przed śmiercią zostawiła testament, w którym swoją część majątku przepisała na mnie. Po jej śmierci przeprowadziłem sprawę spadkową i jej część przeszła sądownie na mnie. W sierpniu 2008r. zmarł mój ojciec i on również swoją część przepisał testamentem na mnie. Również przeprowadziłem sprawę spadkową, wyrok się uprawomocnił, założyłem i zostałem wpisany do ksiąg wieczystych tejże nieruchomości. Przed śmiercią ojca dowiedziałem się, że moja mama jest drugą żoną mojego ojca i z pierwszego małżeństwa ma 2 dzieci, córkę i syna, który już nie żyje, ale po nim zostało 2 dzieci (wnuczki mojego ojca). W czasie przeprowadzania sparwy spadkowej oni również zostali wezwani przed sąd i oświadczyli, że nie wnoszą żadnych uwag do testamentu. Teraz jednak przysłali mi pismo listem poleconym, że wzywają mnie do polubownego zapłacenia należnego im zachowku (w kwocie 17.000 dla każdego) pod rygorem wkroczenia na drogę postępowania sądowego. Jako podstawę podali art.991 $1 KC. Co mam w takiej sytuacji zrobić, czy należy im się ten zachowek? Proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
Bae / 178.36.151.* / 2011-02-03 15:00
Nie mam dużej wiedzy w tym temacie, ale proponuje udać sie po poradę prawną. Może juz zostali zaspokojeni a Ty o tym nie wiesz. W kazdym razie maja 3 lata na złożenie wniosku od otwarcia testamentu (KC). Poza tym kwota zachowku wcale nie musi wynosić tyle ile oni chcą. Proponuje profesjonalna porade prawną. Pozdrawiam.

Najnowsze wpisy