Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Zadanie z instrumentów pochodnych.

Zadanie z instrumentów pochodnych.

Sifo Dyas / 88.156.164.* / 2009-12-26 11:32
Witam, od jakiegoś czasu wykonuję jeden z kursów na stronie NBPortal.pl. Właściwie jestem już przy końcówce jednak nie mogę ukończyć jednej lekcji o instrumentach pochodnych. Są w niej 3 zadania, nad którymi głowię się już długo i nijak nie chce mi wyjść poprawne rozwiązanie. Byłbym ogromnie wdzięczny za rozwiązanie jednego z tych 3 zadań, tyle mi wystarczy aby ukończyć lekcję ponieważ na inne pytania znam odpowiedź.

1. Inwestor posiadający portfel akcji wchodzących w skład WIG20 sprzedaje kontrakty terminowe na WIG20. Jaki jest zysk inwestora?
Wartość portfela akcji - 400000 zł
Wartość kontraktu - 2000 pkt
Ilość kontraktów - 20
Wartość 1 pkt kontraktu - 10 zł
Spadek wartości portfela akcji o 10%

Do zmiany wartości portfela akcji należy dodać zysk ze zrealizowanych kontraktów.


2. Na podstawie danych oblicz zysk lub stratę wyrażoną w złotych z transakcji arbitrażowej.
Bieżący kurs WIG20 - 1700 pkt
Nabycie pakietu akcji wchodzących w skład WIG20 170000 zł (1700 pkt * 10 zł)
Kurs kontraktu terminowego na indeks WIG20 - 180000 zł (1800 pkt * 10 zł)
Ilość nabytych kontraktów terminowych - 10
Kurs WIG20 w dniu wykonania kontraktu - 1400 pkt

Od zysku/straty z zajętej pozycji w kontraktach terminowych należy odjąć zysk/stratę ze sprzedaży akcji.


3. Właściciel akcji przewiduje, że ich cena spadnie i sprzedaje kontrakty na posiadane akcje. Na podstawie danych oblicz wynik transakcji.
1 czerwca:
Wartość portfela akcji - 600000 zł
Wartość sprzedanego 1 kontraktu - 40000 (4000 pkt * 10 zł)
Ilość sprzedanych kontrkatkó - 15
1 lipca
Wartość portfela akcji - 480000 zł (spadek wartości o 20%)
Wykonanie kontraktu i odkupienie po cenie 20% niższej

Od zysku/straty z posiadanego portfela akcji należy odjąć zysk/stratę z zajętej pozycji w kontraktach terminowych.


Wystarczy gotowy wynik do jednego z tych trzech zadań. Bardzo Was proszę o pomoc, po tych godzinach spędzonych nad kursem gdybym musiał teraz odpuścić to bym się chyba załamał.
Pozdrawiam i wesołych świąt.
Sifo Dyas / 88.156.164.* / 2009-12-26 15:19
już znalazłem rozwiązanie, dziękuję
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy