Forum Forum dla firmKsięgowość

zadłużenie us zus

zadłużenie us zus

syriana007 / 2015-07-22 12:17
ze względu na zadłużenie zlikwidowałam firmę. w związku z powyższym zawieszono egzekucję w US. Po pięciu latach dług się przedawni. Czy oznacza to, że przez te pięć lat nie mogę podjąć zatrudnienia? nawet na najniższą krajową? przecież przy najniższej komornik i tak nic nie może sobie potrącić. Bardzo proszę o odpowiedź.
Wyświetlaj:
syriana007 / 2015-07-23 08:31
Dziękuję za informację, ale nęka mnie jeszcze jeden problem, czy podejmując pracę za najniższą pensję moja egzekucja w jakiś sposób się odwiesza i będzie nade mną wisieć i wisieć, czy również po 5 latach wszystko wróci do normy i dług się przedawni?
wiwan / 2015-07-22 19:46
W przypadku składek przedawnienie wynosi 5 lat, jeśli były one wymagalne po 2011 r. Wcześniej było to lat 10.
W przypadku podatków- jest to 5 lat od końca roku, w którym dany rok podatkowy rozliczamy. Zaległości np. z 2015 więc przedawnią się z 31 grudnia 2021 r.

Tak. Wynagrodzenie za pracę jest wolne od potrąceń właśnie w limicie płacy minimalnej. Podobnie z umowy cywilno-prawnej- jeśli 'zastępuje' ona etat- jest stałym i jedynym źródłem utrzymania.

Egzekucja może być jednak przeprowadzona np. ze spadku, czy z wygranej w lotto.

Najnowsze wpisy