Forum Forum emerytalneZUS

zadłużenie w ZUS

zadłużenie w ZUS

uciekinier / 2013-02-06 08:24
witajcie. Mam taka sytuacje ze jestem zadłużony w ZUS na kwote prawie 10 tys (nie opłacone składki oraz odsetki). Nie mam siły już do tego. Poradzcie co mam zrobic aby spłacić ten ciągle rosnący dług (odsetki) wobec ZUSu.
Wyświetlaj:
bylem_widzialem / 2013-06-03 10:59
Umorzenie należności z tytułu składek może nastąpić po spełnieniu przesłanek określonych w takich aktach prawnych, jak:

ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne(Dz. U. z 2003 r. nr 141, poz. 1365),

ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. nr 241, poz. 2074 ze zm.).


Z uwagi na obowiązujące przepisy umorzenie może nastąpić w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności należności publicznych lub ze względu na ważny interes osoby zobowiązanej.
rolnikowski / 2013-06-11 10:47
a z tego co pamietam to jest ta cala amnestia ktora dziala tylko na ludzi ktorzy maja tam odpowiednia opcje zrobiona. nie wiem czy kazdy ma na to doste i mozliwosc skorzystania z tego. ktos dokladnie polskimi slowami opisze to o co kamana ztym?
wiwan / 2013-06-11 10:59
Jeśli chodzi o polskie słowa, to warto takimi zadawać pytanie.

Forumowicz "byłem_widziałem" zreferował zasady istniejące w systemie ubezpieczeniowym na stałe.

Ty natomiast pytasz o możliwość okresową, na podstawie przepisu szczególnego- mianowicie o abolicję dla osób prowadzących DG za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009, w zakresie jedynie własnych składek społecznych - na podstawie

Ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności, powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.

Jej tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;9;listopada,dziennik,ustaw,2012,000,1551.html

Po polsku komentarz:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/skladki;zus;na;abolicji;skorzystaja;nieuczciwi,77,0,1231181.html
internet_ / 2013-02-06 12:49
najkorzystniejsze bylo by dla Ciebie skontatkowanie sie z ZUSem i porozmawianiem z nimi o mozliwosc rozbicia zaleglosci na raty oraz o umorzenie odsetek. Przedstaw dokladnie swoja pozycje, skad wynikaly opoznieniai itp. tam tez pracuja ludzie i mimo ze ZUS jest kojarzony glownie z wyzyskiem pieniedzy od ludzi to naprawde warto sprobowac. innego wyjscia nie masz

Najnowsze wpisy