Forum Forum emerytalneZUS

zagraniczne emerytury

zagraniczne emerytury

emerytka56 / 2012-10-18 09:11
Niedługo będę zbierała te wszystkie dokumenty potzrebne do emerytury i zastanawiam się co jeśli 3 lata pracowałam legalnie za granicą? czy te dokumenty też mam dostarczyć czy po prostu mam się jakoś starać o emeryturę tam na miejscu?
wiwan / 2012-10-18 11:20
TAK, o ile 'legalnie' oznacza formę pracy podlegającą zagranicznemu ub. społecznemu/ były pobierane składki.
Oraz o ile z krajem tym jest podpisana umowa o koordynacji systemów ub. społecznych.
Umowy takie na pewno mamy z członkami UE oraz Islandią, Liechtensteinem, Norwegią i Szwajcarią.

Lata pracy zagranicznej zwiększą Pani liczbę lat składkowych, a co za tym idzie ogólny staż ubezpieczeniowy na potrzeby określenia prawa i wysokości do świadczenia polskiego (ZUS), ale wysokość zarobków z tych lat nie będzie miała znaczenia- tj. lata te jeśli będą wskazane jako wybrane ( 10 lub 20 ) do obliczenia podstawy wymiaru albo kapitału początkowego ( w zależności od Pani rocznika/rodzaju emerytury ) zostaną pominięte.

Polecam stronę WWW ZUS i hasło 'koordynacja rent i emerytur'.

Ps. Sytuacja wygląda inaczej, gdy praca za granicą nie odbywała się u pracodawcy zagranicznego tylko na zasadzie oddelegowania do oddziału, zakładu polskiej firmy działającej w kraju. Bo wtedy na ogół podlegało się polskiemu ubezpieczeniu, jest polskie świadectwo pracy, polskie albo przeliczone na polskie zarobki.
ZUS 'nie widzi' tego jak praca zagraniczna.

Najnowsze wpisy