Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Zagraniczne koncerny polubiły Polskę

Zagraniczne koncerny polubiły Polskę

Money.pl / 2006-04-28 11:14
Komentarze do wiadomości: Zagraniczne koncerny polubiły Polskę.
Wyświetlaj:
jliber / 212.180.147.* / 2006-04-28 12:16
PAIiIZ to tylko pośrednik pomiędzy rządem a dużymi korporacjami negocjującymi preferencyjne warunki inwestycyjne w postaci ulg podatkowych, dotacji i tym podobnym. Ludki z PAIiIZ biorą do kieszeni na lewo, rząd bierze na lewo, w prasie ukazują się entuzjastyczne artykuły, a na każde miejsce pracy "utworzone" przez zagraniczne koncerny (tak naprawdę to w większości wysoko wykwalifikowani specjaliści którzy i tak mieli pracę) ginie parę w mniejszych polskich firmach które mogą tylko pomarzyć o takim preferencyjnym traktowaniu i płacą pełne podatki. Oczywiście zaraz jakiś pajac zareaguje histerycznie że jestem przeciwko zagranicznym inwestycjom, podczas gdy tylko chciałbym aby wszystkie podmioty były równo traktowane, a już na pewno nie chcę żeby polskie firmy miały gorzej niż duże zagraniczne koncerny z funduszami na łapówki.
Asmodan / 2006-05-02 10:53
Z łapówkami się nie zgodzę, te czasy raczej już się skończyły i wraz ze wzrostem świadomości społecznej, maleje też łapówkarstwo w przypadku koncernów to się poprostu nie kalkuluje.. sam fakt że koncern jest w stanie zainwestowac XXX mln Euro już jest łapówką na swój sposób, bo ile podmiotów musiało by płacić fiskósowi podatki aby wyrównac ten niski (bo z ulgami) podatek płacony przez dużą zachodnią korporację ?

Dlaczego mamy postępować inaczej niż reszta świata ?
Zawsze duże firmy traktowane są na preferencyjnych warunkach i to na całym świecie.. kazdy rząd jest zainteresowany partnerem który przynosi ze sobą duży kapitał .. ale musi coś dostać za to w zamian, na tym polega biznes :)

PS: ( niestety większość naszych rodzimych małych i średnich przedsiębiorstw tez kombinuje jak tu nie płacić podatków, i pojawia się zatrudnienie na czarno i szara strefa itd.)
gregowal / 213.158.197.* / 2006-04-30 18:55
Faktycznie jiber - centra obsługi finansowej dużych koncernów mogły być robione przez rodzime firmy, telewizory plazmowe też pewnie przez Unitrę, tak samo telewizory LCD. Zapewne silniki diesla produkowane przez Powertrain lub Volkswagena lub Toyotę zabiły kilka naszych fabryk silników. Bardzo ciekawym, jakie przykłady Polskich firm, które mają gorsze warunki od zachodnich. Myślę, że fabrykę gwizdków do czajników obcy kapitał zabił - problem tylko, że już nikt nie kupuje czajników z gwizdkiem.
A jeśli chodzi o wysoko wykwalifikowanych specjalistów to naprawdę powinni zabronić pracować za lepsze pieniądze - tak naprawdę to powinno wstrzymać się wydawanie paszportów to wtedy też nie będą ludzie wyjeżdżać do pracy za granicę.
I jeszcze jedno - japońskie firmy nie chcą dawać łapówek (w takiej pracuję).
~scorpion / 84.10.234.* / 2006-05-02 21:33
Jest tylko małe pytanie? Jaka jest korzyść z tych firm w której i rzekomo Ty pracujesz dla państwa, dla kraju skoro w większości przypadków nie płacą one do wspólnej kasy. Jedyną korzyścią jaka przychodzi mi do głowy, jest korzyść dla pracowników bo nie muszą jeździć za pracą po Europie. Rząd szuka rozpaczliwie inwestorów, tylko powstaje pytanie: za jaką cenę? . Szczytem hipokryzji jast już natomiast uznanie jako inwesycje działalności hipermarketów które notorycznie wykazują straty (w 2004 przychód 27 mld zł, koszty uzyskania przychodu 27 mld. 200 mln zł.). Wielki reformator Hausner i z czerwonej bandy powiedział wówczas, że nic się z tym nie da zrobić bo "firmy zagraniczne zatrudniają prawników kórzy niejednokrotnie sami to prawo stworzyli" wię najproście będzie zciągąć haracz z emerytów i rencistów. Pozdrowienia.
PL / 83.135.135.* / 2006-05-07 09:38
Zgadzan się z tobę w zupełności. Stworzone zostało w Polsce T'tz: Błędne koło niemocy na mocy nieodpowiedzialnych ludzi prezentujących Polskie Interesy.Jeżeli "ONI "mają dobrych prawników to czemu My nie wykorzystujemy Naszych "Bardzodobrych"?
Jeżeli ktoś czyta i nie rozumie co jest ukryte między wierszami to tylko potwierdza tym samym że :SWOJą "MATURE zdał przez PROTEKCJE".
ZASADą jest : Swój egzamin "Dojrzałości "potwierdza się każdego Dnia. Tego uczono w dobrych Szkołach.
Balcerowicz czy Hausner nie prezentują tego poziomu wiedzy dlatego tego typu ludz powinno się jak najszybciej wyeliminować jako fałszywych AUTORYTETóW-DECYDENTóW którzy przynoszą wiencej STAT dla tego kraju i tworzą tylko nieuzasadnione Koszty obciążające Polskiego PODATNIKA i OBYWATELA TEGO KRAJU.
Jako OBYWATELE i PODATNICY mamy prawo żądać wyeliminowania takich ludzi prezentujących niewłaściewe Interesy Naszego KRAJU!!!!
gregowal / 213.158.197.* / 2006-05-03 18:31
trochę późno, ale przecież fajny weekend - a więc napiszę Ci co ma z firmy w której pracuje Polska - 40 mln obrotu, 10 mln zysku brutto, 6,4 mln kosztów czyli pensje z wypłaconymi wszystkimi zusami i podatkami (pewnie to źle, że płacimy podatki?), 600 tys. podatku CIT, 3 mln zysku netto dla właścicieli a więc kolejne 300 tys. podatku od dywidendy. Chciałbyś pewnie, żeby taka firma płaciła więcej podatków? Tylko po co wtedy prowadzić firmę i zatrudniać ludzi? Aha - jeszcze jedno - eksportujemy polskie maszyny z japońskimi silnikami do Rosji i Ukrainy - coś tak za 1 mln. Niepotrzebne? Zagraniczny kapitał to zło?
Ale najważniejsze to nie zrozumiałeś jednej rzeczy z mojej poprzedniej wypowiedzi a więc proszę oto motto - nie mamy szansy sami wymyśleć, rozwinąć i zacząć produkcję np. telewizorów LCD lub innych nowoczesnych technologii.
Co do marketów - zgadzam się w dużej części z Tobą, ale to nie znaczy, że inwestycje zagraniczne są złe. Myślę, że najlepiej by było Ci w Korei Północnej - tam nie ma zagranicznych inwestycji.
Pozdrawiam.
LP / 83.135.135.* / 2006-05-07 08:52
Dużo wiesz ale nie wszystko. Po pierwsze czy trzeba w polsce tak luksusowe rzeczy wymyślać jak telewizory PLASMOWE o których na pewno nie wiesz jakie są koszty eksploatacyjne takiego urządzenia/ tak w nawiasie Ci podpowiem że taki telewizor pobiera srednio około 500W na godzine pomyśl ilu ludzi w polsce stać jest na taki luksus/ Wracając do tematu opłacalności inwestorów zagranicznych -co Ich przyciąga do naszego kraju.Czy tylko takie zyski jakie wyliczyłeś w złotówkach?.
Dam Ci inny przykład: Firmy Niemieckiej która wybudowała w Polsce w Legnica pare swich filiali wykorzystując Fundusze Unije pod płaszczykiem / w niemczech za duże koszty Personalne-na rynku Uni Europejskiej :wyrównanie startu rozwoju gospodarczego nowym członkom UNI/. A jak to wygląda naprawde od "podszewki": Personalne koszty w wyniku Polskiej ustawy o minimalnej płacy spowodowały że Pracownik w Polsce kosztuje 1/10 tego co kosztuje w Niemczech, Koszty energi surowców i innych produktów są o wiele niższe jak w Niemczech + trzeba uwzględnić ulgi podatkowe jakie oferuje polski rząd dla tych Firm.Uwzględniając do tego :nowocześniejsze technologie o zwiększonej wydajności o 50%.
Pytanie moje jest czy umiecie sobie teraz wyliczyć AUTENTYCZNE ZYSKI tych FIRM nie zapominając że cena sprzedaży jest tylko o 12% niższa jak wcześniej.
Należy to bardzo prosto porównać z Telefonami Komórkowymi gdzie cena ich w polsce jest taka sama jak na zachodzie. Prawdziwy koszt nie przekracza 50 euro za sztukę-a ile trzeba zapłacić?
~scorpion / 84.10.234.* / 2006-05-03 19:15
Chyba jesteś głównym księgowym w tej firmie czy co?. Obawiam się, że Twoja firma jest chlubnym wyjątkiem od reguły. Z tego co się orientuję to 50% firm zagranicznych nie płaci w Polsce podatków. Może mam nieprawdziwe dane, ale prawdziwych to chyba nie ma nawet Ministerstwo Finansów. Jest zasadą, że inwestujące firmy zachowują się jak kapryśne panny na wydaniu mające kilku adoratorów. Przykładem jest np. inwestycja japońskiego koncernu motoryzacyjnego króry zainwestował na Słowacji lub w Czechach czy np. ta w Kobierzycach. Tworzy się dla nich specjalinie SSE. Trochę przesadzasz z tym niedorozwojem umysłowym Polaków. Mamy naprawdę zdolnych ludzi i mieliśmy nawet czym się pochwalić w PRL-u ale "przemiany ustrojowe" zaprzepaściły większość tego dorobku. Nawet teraz mamy prężne firmy liczące się na rynku, ale Tygrysem Wschodu to my nie będziemy - nie ta mentalność. A z to Koreą to trochę przesadziłeś........ Pozdrowienia.
gregowal / 83.16.41.* / 2006-05-04 12:42
Nie twierdzę, że nie mamy zdolnych ludzi. Twierdzę, że nie mamy tzw. poweru - ludzie nie zrobią wszystkiego i dlatego napisałem - wymyślenie (to się może udać), rozwinięcie (to na pewno nie bo nie mamy dobrze wyposażonych laboratoriów i nie jest to wina państwa bo wszędzie w normalnym świecie głównie firmy prowadzą laboratoria), inwestycja (tu nie mamy własnego kapitału) i sprzedaż (a tu akurat nasze państwo daje ciała nie promując poprzez radców handlowych w ambasadach i konsulatach naszych producentów). Jestem dumny, że jestem Polakiem i jestem pewny, że nasza wiedza jest lepsza niż na zachodzie. Ale tam jest dobra organizacja.
A jeśli chodzi o inwestycje to zastanawiam się co lepsze: brak inwestycji i brak pracy czy jednak inwestycje zwolnione z podatków różnych typów (ale teraz w Unii są ograniczenia i nie wszystko można zwalniać) ale praca dla ludzi, którzy płacą podatki i wydają pieniądze dając innym zarobić.
Z Koreą celowo przesadziłem by pokazać, że przesada w każdą stronę jest po prostu przesadą.
Potrzeba nam chłodnej oceny i to wszystko,
Pozdro,
G
LP / 83.135.135.* / 2006-05-07 09:15
Piszesz: "Nie twierdzę, że nie mamy zdolnych ludzi. Twierdzę, że nie mamy tzw. poweru "-"Jestem dumny, że jestem Polakiem i jestem pewny, że nasza wiedza jest lepsza niż na zachodzie. Ale tam jest dobra organizacja."
Ja to określe inaczej - mamy dużo zdolnych ,utalentowanych ludzi ale brakuje nam Systemu wyławiania Ich i tworzenia Giełdy Fachowców na Menagerów branżowych tworzących POLSKIą autentyczną gospodarkę.Tworzenie :DOBREJ ORGANIZACJI to jest tworzenie SYSTEMU FUNKCJONOWANIA GOSPODARKI.
TO myślenie dalekosiężne a to nie jest domeną POLAKóW ,dlatego niebyłbym zkłonny do tej Twojej DUMY.
gnago / 80.55.245.* / 2006-05-03 19:00
Wymyśliliśmy : Błękitny laser, Powłoki antyradiolokacyjne to tylko przykłady. Gdzie te fabryki ? W wyzej wymienionych przypadkach jest mozliwy monopol.Kuuupa kasy!!!!
Beniak / 83.24.143.* / 2006-04-28 11:14
Koncze informatykę na Wicie, i juz od roku pracuję w jednym z koncernów. Przyszlosciowy kierunek studiów + zagraniczne inwestycje = życiowa stablizacja :-)
LP / 83.135.135.* / 2006-05-07 08:10
Ja rozumiem że każdego cieszy to że ma prace,a szczególnie cieszy fakt jeżeli pracuje w dużym koncernie.Robiąc sobie tym samym dużą nadzieje na swoją kariere w przyszłości.Jest to typowe zjawisko dla młodych niedoświadczonych ludzi z których wykorzystuje się ich zapał ,energie i chęci inowatorskie.Te faktory przysłaniają im "inne jeszcze Faktory nie zrozumiałe w tym czasie jeszcze dla nich".Dlatego oferuje się Im Umowy o prace na Czas określony.Nie zrozum mnie źle ale taka forma to duże Ograniczenie tworzenie -rozwoju Polskiej Gospodarki.To całkowite podporządkowanie się koncernom zagranicznym z uzależnieniami branżowymi.
Nie zrozumienie tego tematu jest niczym innym jak fałszywym budowaniem swojej i swojej rodziny przyszłości.
Dla jasności dodam dopuki POLACY sami nie zrozumią jaką wartość sami sobą przedstawiają i jaki to stanowi potencjał na rynku międzynarodowym .Sprzedaż fachowych sił po najniższych CENACH to jest nic innego tylko GOSPODARKA -RABUNKOWA.Dlatego ten PROBLEM trzeba też widzić i w innym wymiarze.Płytkość
widzenia to KALECTWO życiowe które obciąża nie tylko tą osobe "rozstrzygającą w danej chwili" ale inne osoby będące w pełni nieświadome z rangi i znaczenia konsekwencji podejmowanych decyzji przez "INNYCH".

Najnowsze wpisy