Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zakladanie firmy - co musze zrobic po wpisie do ewidencji

Zakladanie firmy - co musze zrobic po wpisie do ewidencji

michal_o10 / 2013-08-28 12:54
Witam serdecznie.
Chciałbym się zapytać co dokładnie muszę zrobić po etapie wpisu do ewidencji by moja firma w 100% legalnie działała.
(Wpis już mam, REGON także i firmowe konto w banku)

Co muszę załatwić w urzędzie skarbowym i w ZUS?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje, pozdrawiam
Wyświetlaj:
michal_o10 / 2013-08-28 13:30
Kolejne szybkie pytanie i mam nadzieje ostatnie.

Czy jest możliwość załatwienia tego ZUS'u drogą elektroniczną czy mam obowiązek stawienia się osobiście w placówce ZUS w moim mieście?
szklarek / 2013-08-28 13:49
Jest możliwość, ale należy posiadać certyfikowany podpis elektroniczny, Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Bez podpisu- można zwykłą pocztą analogową, po wydrukowaniu formularzy ze strony www ZUS i ich podpisaniu odręcznym.

Ps. Termin 7 dni dotyczy zgłoszeń. termin pierwszej deklaracji rozlizceniowej, tak jak pierwszej składki to 10 dzień miesiąca następnego- jeśli składki tylko za siebie, 15 dzień- za innych.
szklarek / 2013-08-28 13:06
1. w ZUS zgłoszenie siebie + ew. osoby współpracującej do ubezpieczeń + ew. członka rodziny do ub. zdrowotnego. Oczywiście pracowników jeśli się pojawią.

Zatem formularze ZUS: ZUA lub ZZA , ZCNA

Za pierwszy mc. kalendarzowy dodatkowo deklaracja rozliczeniowa DRA. Jeśli jest to miesiąc niepełny- kolejna deklaracja za miesiąc już pełny.

2. w Us zgłoszenie związane z VAT, jeśli podatnikem VAT jesteś, tj. nie korzystasz ze zwolnienia.

To najkrócej.
michal_o10 / 2013-08-28 13:12
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Są jakieś terminy do ilu dni po wpisie do ewidencji muszę te czynności wykonać?
szklarek / 2013-08-28 13:14
ZUS- 7 dni od dnia wskazanego w CEIDG jako dzień rozpoczęcia DG, czyli od dnia powstania 'tytułu do ubezpieczeń' jak to się w Ustawie o systemie ub. społecznych nazywa.

Najnowsze wpisy