Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Zakup towarów z krajów należących do UE

Zakup towarów z krajów należących do UE

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-07-25 15:15
Mam pytanie dotyczące zakupu towarów z krajów UE. Znalazłem interesujący kontakt do sprzedawcy z angielskiego ebayu, który oferuje markowe obuwie i ciuchy. Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą i sprzedawać większe ilości tego towaru. Jest jednak pewien problem ponieważ sprzedawca jest osobą prywatną i nie prowadzi DG. Czytałem iż aby sprzedawać towary zakupione w UE trzeba być zarejestrowany jako płatnik VAT UE i druga strona tez musi uczynić to samo? Czy jest możliwy zakup towarów od osoby prywatnej z UE ? Nie wystarczy potwierdzenie zakupu z aukcji ebay(faktura, która jest przesyłana bezpośrednio po dokonaniu zakupu, na której widnieje kwota transakcji oraz dane sprzedającego) lub dowód zapłaty przez Paypal? Jeśli tak to jak należy uwzględnić to do US?
kpoplawska / 2008-07-25 15:19 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Zakup towarów od osoby prywatnej nieprowadzacej działalności gospodarczej z terenu Unii Europejskiej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, gdyż nie został w tej sytuacji spełniony jeden z warunków do zaliczenia takiego zakupu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wewnątrzwspólnotowe nabycie występuje, gdy dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej. Tak więc, przy zakupie towarów od osoby prywatnej z Anglii, nie powstanie obowiązek podatku VAT, podatek od zakupu nie zostanie naliczony i nie będzie mógł zostać odliczony przez polskiego nabywcę.
Natomiast zakup towarów z Anglii będzie stanowił koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio udokumentowany. Dokumentem takim może być umowa sprzedaży zawarta z osobą sprzedającą, która określałaby dokładnie przedmiot sprzedaży, strony transakcji oraz cenę. Umowa może być zastąpiona rachunkiem wystawionym przez sprzedającą osobę, który będzie zawierał wszystkie dane dotyczące sprzedaży. Niestety potwierdzenie transakcji z aukcji internetowej oraz dowód zapłaty mogą zostać zakwestionowane przez urząd skarbowy jako dokument uzasadniający koszt podatkowy.

Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy