Forum Forum prawnePracy

Zaległe składki ZUS

Zaległe składki ZUS

agggaa / 83.4.253.* / 2015-12-09 23:20
Dzień dobry, od lipca jestem zatrudniona przez agencję pracy na umowę zlecenie. Do dnia obrony miałam status studenta. Zaraz po obronie wypełniłam i podpisałam aneks do umowy zmieniający mój status ze studenta na status ZUS i tego samego dnia dokumenty wysłałam do agencji. Po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z pracownikiem tejże agencji okazało się, że agencja przez ten okres nie potrącała składek ZUS o czym nie wiedziałam. Dostawałam wynagrodzenie jako student. Oczywiście przesłałam im zdjęcia tego aneksu. Dokument z aneksem do tego czasu gdzieś im się zawieruszył. Po mojej interwencji się odnalazł. Pani poinformowała mnie, że przy najbliższym wynagrodzeniu potrącą mi zaległe składki.

Tutaj nasuwa mi się pytanie - czy agencja ma prawo potrącić mi te zaległe składki, mimo, że wina leży ewidentnie po ich stronie?
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
szklarek / 2015-12-10 12:07
Ma prawo, ale pośrednio.

Obecnie agencja jako płatnik powinna zgłosić Cię wstecznie (tj. od dnia następującego po obronie) do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Plus ewentualnie chorobowego, jeśli takie życzenie wyraziłaś w aneksie/nowym oświadczeniu do celów ubezpieczeniowych.
Więc należy dla pewności zażądać kopii tego zgłoszenia (ZUS -ZUA) albo sprawdzić osobiści w ZUS, czy dokonano tego rzeczywiście z datą wsteczną czy bieżącą.

W konsekwencji takiego przerejestrowania ubezpieczonego z nowym statusem i zakresem ubezpieczeń- powstaje zaległość składek. Konieczne jest wsteczne skorygowanie deklaracji rozliczeniowych.
Jak wiesz, część składek ponosi ze swoich środków zleceniodawca, część potrąca się z wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy. Ale ZUS powstałą zaległością obciąży płatnika, czyli agencję. Tzn. musi on pokryć wstecznie składki również te, które powinny być Tobie potrącane + odsetki + ewentualną karę wymierzoną przez Zakład US.

Najbliższa po dniu przerejestrowania nowa Twoja wypłata musi już być oskładkowana, a więc już sporo niższa niż dotąd.

Natomiast w dniu, w którym agencja zapłaci zaległe składki powstanie po Twojej stronie przychód w kwocie równej sumie tych składek, które powinny być potrącane od obrony z Twoich wynagrodzeń.

Przychód ten podlega opodatkowaniu i...oskładkowaniu. Różnicy natomiast pomiędzy poniesionymi 'za Ciebie' wstecznymi składkami, a potrąconymi w miesiącu, w którym zostanie uregulowana zaległość wobec ZUS płatnik- agencja może dochodzić od Ciebie po dobroci- tj. na zasadzie zwrotu albo zgody na potrącenie z przyszłych wynagrodzeń albo w drodze cywilno-prawnej.

Najnowsze wpisy