Forum Forum prawnePracy

zaległy urlop do kiedy należy wykorzystać

zaległy urlop do kiedy należy wykorzystać

dorrota / 2012-07-24 11:33
Z tamtego roku zostało mi jeszcze do wykorzystania 5 dni urlopu, do kiedy mogę go wykorzystać? kiedyś było, że do marca, ale marzec już dawno za nami a ja w sumie nie dostałam ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, czy coś się zmieniło w tej kwestii?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-07-24 11:40
Ekwiwalent ???
Wypłaca się go tylko w okoliczności niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania umowy o pracę, a nie z powodu jego statusu 'zaległości'.

Urlop można wykorzystać aż się nie przedawni, czyli 3 lata od (zasadniczo) końca roku, za który się należał.

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu zaległego za rok poprzedni do końca września roku bieżącego- tu rzeczywiście zaszła zmiana- nowelizacja art. 168 KP od stycznia 2012 r. (wcześniej był to koniec I kwartału). Co nie znaczy, że pracownik zawsze go wtedy wykorzysta.
isa / 2012-07-24 14:46 / Bywalec forum
a jeżeli pracodawca mi nie udzieli tego zaległego urlopu za rok popzredni do końca września, to co wtedy? po prostu mi pzrepada?
szklarek / 2012-07-24 19:20
Przecież napisałem- przepada po 3 latach dopiero, czyli w praktyce nigdy. Nieudzielenie przez pracodawcę w terminie do końca września naraża go jedynie na grzywnę od PIP.
Nie jest to ciężkie złamanie jego obowiązków jako pracodawcy.

Podstawa- art. 291, par. 1 KP.

Najnowsze wpisy