Forum Forum prawneBudowlane

Zameldowanie cudzoziemca w nieoddanym do użytku domu

Zameldowanie cudzoziemca w nieoddanym do użytku domu

jolorko / 2008-05-14 16:08
Mam bardzo gorące pytanie. Mój mąż jest obywatelem unii i jest współwłaścicielem wraz ze mną nowo wybudowanego przez developera domu. Mógł ko zakupić bez zezwolenia pod warunkiem, że będzie to jego miejsce zamieszkania. Ponieważ pani notariusz wysłała kopię naszego aktu notarialnego do Min. Spraw Zagr. od jakiegoś czasu mamy straszne problemy. Ministerstwo naciska na nas, że mąż musi się zameldować a my mamy ręce zawiązane bo nasz developer nie śpieszy się i nie współpracuje z nami w celu dopełnienia formalności które (jakieś 8 niezbędnych dokumentów w tym odbiorów) umożliwi w Starostwie wydanie decyzji o użytkowaniu która z kolei umożliwi mu zameldowanie w naszym urzędzie gminy. Ostatni list z Min mówi o tym, że brak tych odbiorów nie zwalnia nas z nie zameldowania i jak tego nie zrobimy to Minister Spraw Zagr wystąpi do sądu o unieważnienie naszego aktu notarialnego. Co to oznacza? Że stracimy prawo własności do domu? Czy tylko mąż straci? Czy można jakoś temu zapobiec przepisując np. dom tylko na mnie? Bardzo proszę o poradę. Jolanta
Wyświetlaj:
Haś. / 79.188.53.* / 2008-05-15 06:02
Niestety, zameldowanie kogokolwiek w nowo wybudowanym budynku uwarunkowane jest przedstawieniem dokumentu odbioru technicznego oraz nadania numeru, obok wielu innych. Pytanie, co kupiliście ? Budynek w trakcie realizacji, czy budynek mieszkalny? Jeżeli w trakcie, to ministerstwo nie ma racji. Jeżeli jednak mieszkalny, to możecie mieć pretensje do sprzedającego, że wydał Wam obiekt nie odpowiadający warunkom umowy. A z odbieraniem prawa własności obecnie to nie jest tak hop siup. Konieczne jest wymuszenie na sprzedającym aby wywiązał się z warunków umowy, tzn przekazał budynek gotowy do zamieszkania. Pozdrawiam i powodzenia.
jolorko / 2008-05-15 12:49
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ale mam w związku z tym jeszcze pytania. Wyjaśnię może, że kupiliśmy działkę wraz z rozpoczętą budową. Developer zobowiązał się oddać budynek w stanie surowym zamkniętym. I można powiedzieć, że fizycznie tak jest ale formalnie nie mamy na to żadnyh dokumentów. My nawet wykończyliśmy wszystko w środku i zamieszkujemy nasz dom od listopada w zeszłym roku. Mieliśmy w sumie i mamy 1.5 roku opóżnienia. Ponadto my zrobiliśmy i próbowaliśmy wszystkiego ze swojej strony aby uzyskać dokumenty oraz zameldować męża. Mininterstwo na swój pierwszy list do nas w związku z wymaganym zameldowaniem męża otrzymało od nas informacje wraz z potwierdzeniem ze Starostwa, że budynek nie został u nich zgłoszony do oddania.
Natomiast gmina bez pozwolenia na użytkowanie nie chce nas zamelodować. Na co Min. odpowiedziało, że to nie jest powód a mąż albo prześle zamelodowanie albo Min. wystąpi
do Sądu o unieważnienie aktu. Ale co to oznacza? Stracimy prawo własności do budynku? Budynek zostanie przekazany developerowi? A co z naszymi inwestycjami w wykończenie wnętrza. Czy można coś zrobić? Nie wiem przepisać budynek na mnie?
Dodaj jeszcze, że jakimś cudem udało nam się męża zameldować na pobyt czasowy ale Min. postawiło wymóg na pobyt stały co nie jest możliwe dopóki nie będziemy mieć pozwolenia na użytkowanie. Istotne jest, że w przypadku obcokrajowca ma on tylko jeden adres na karcie pobytu i tym adresem będzie ten czasowy. Proszę bardzo o ustosunkowanie się do moich pytań. Pozdrawiam serdecznie, Jolanta
Haś. / 79.188.53.* / 2008-05-16 06:23
Spoko, nikt Wam nic nie zabierze. Myślę, że na dzień dzisiejszy, od obywatela EOG nie jest wymagane zezwolenie na zkup mieszkania, tymbardziej na własne potrzeby. To raz. Dwa, jeśli w umowie kupna rzeczywiście jest ślad, że jest to obiekt w budowie, to nawet Minister nie jest w stanie zmusić Was do wykonania czynności administracyjnych fizycznie nie możliwych, tzn dokonać zameldowania. Bo gdzie, skoro budynek nie jest oddany do użytku i nie posiada adresu. A po trzecie primo, znana jest chyba szybkość postępowania, macie trochę czasy aby załatwić tych kilka, prostych czynności. A prawdę mówiąc po co Wam to było. Trzeba było kupić chałupkę na siebie i dowidzenia. Obcokrajowiec może przedłużać sobie zam. na pob. czas. co dwa lata. Po 3 latach małżeństwa i zamieszkiwania tutaj wystąpić do wojewody o obywatelstwo i już nie będzie miał mąż żadnych kłopotów związanych z faktem bycia obcokrajowcem. Pozdrawiam i życzę spokoju.

Najnowsze wpisy