Forum Forum dla firmZakładanie firmy

zamkniecie dzialanosci gospodarczej

zamkniecie dzialanosci gospodarczej

bezkarny / 2013-03-25 14:51
Witam, posiadam profil zaufany przez ktorego chce zamknac swoja dzialanosc gospodarcza. Jaie dodatkowe procedury musze wykonac w celu rozwiazania calkowitego przedsiebiorstwa? Firma jest jednoosobowa, samozatrudnienie. Prosze o informacje
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-03-26 10:28
W zakresie ZUS- wyrejestrowanie siebie, ewent. osoby współpracującej oraz ewent. członka rodziny zgłoszonego do ub. zdrowotnego z ubezpieczeń. Zamknięcie DG w CEIDG-1 powoduje bowiem wyrejestrowanie z ZUS tylko w roli płatnika/ubezpieczającego, a nie w roli ubezpieczonego.

W zakresie PIT- remanent likwidacyjny, rozliczenie roczne oczywiście.
W zakresie VAT- zapłata podatku wg. spisu z natury, zgłoszenie w US zaprzestania wykonywania działalności podlegającej VAT (VAT-Z)
piwosz / 2013-06-27 09:41
a ja mam pytanie jeszcze dotyczace zamkniecia firmy: czy cala ta procedura jest jakos platna? czy ten renament caly spowodowac moze wystapienie jakis kwot ktore musze oplacic w urzedzie? ktos podpowie? pozdirawiam!
szklarek / 2013-06-27 10:09
Procedura jest bezpłatna. W zakresie PIT poza ostatnim rozliczeniem rocznym pojawić może się kwestia PIT od dochodu uzyskanego w kolejnych latach ze zbycia majątku firmowego.
W zakresie VAT- obowiązek podatkowy z tyt. przekazania składników majątku na potrzeby osobiste przedsiębiorcy lub ich sprzedaży w ciągu roku od zamknięcia.

Ps. 10% zryczałtowanego PIT od wartości majątku wykazanego w remanencie nie ma już od 2011 r, ale 'pokutuje' w necie.
bezkarny / 2013-03-27 10:32
A skoro obecnie pracuje na umowe zlecenie ze skladkami odporwadzanymi do zus to czy samo ceidg wystarczy wyrejestrowanie?? W zakresie PIT - to rozumiem ze musze przeliczyc co i jak od poczatku roku, zaplacic podatek od tego wyniku jaki mi wyjdze tak? Renament likwidacyjny dotyczy sprzetu? Mozesz to przyblizyc co i jak? Czy te zgloszenia musze robic osobiscie czy moze to zrobic ksiegowa moja?
szklarek / 2013-03-27 11:14
1. nie wystarczy, bo nawet jeśli zlecenie jest obecnie tytułem obowiązkowym do ub. społecznych na skutek Twego wyboru, to nadal DG jest tytułem przynajmniej do u. zdrowotnych- i choćby z nich należy się wyrejestrować.

2. księgowa- tak, jeśli ma pełnomocnictwa do reprezentowani przed ZUS/US.

3. http://www.money.pl/forum/likwidacja-dzialalnosci---jakie-dokumenty-do-skarbowki-t3016680.html

http://zasoby.e-prawnik.pl/likwidacja+dzia%C5%82alno%C5%9Bci+gospodarczej.html

Najnowsze wpisy