Forum Forum prawnePracy

Zapłata za szkolenie BHP

Zapłata za szkolenie BHP

OOla / 89.75.187.* / 2014-02-22 15:26
Witam. Mam takie pytanie:
10 marca zaczynam pracę u nowego pracodawcy. Firma wyznaczyła mi termin wstępnego szkolenia BHP na na dzień 5 marca. Czy za dzień tego szkolenia przysługuje mi zapłata? Czy takie szkolenie nie powinno odbyć się najwcześniej w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy?
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-02-24 10:39
10 marca to data stawienia się do pracy, czy pierwszy dzień trwania stosunku pracy ?

Jeśli:
- jest to pierwszy dzień stosunku pracy, to szkolenie w dniu 5 marca jest niezgodne z prawem, nie będzie ważne.
- jeśli jest to dzień stawienia się do pracy- to szkolenie może odbyć się 5 marca, o ile stosunek pracy nawiązuje się 5 marca lub wcześniej. Za 5 marca należne jest wtedy wynagrodzenie, a za inne dni tej umowy przed 10 marca- wynagrodzenie postojowe.

Powyższe z art. 237'3 oraz art. 81 KP
OOla / 89.75.187.* / 2014-02-26 17:07
10 marca to zarówno dzień stawienia się do pracy jak i pierwszy dzień trwania stosunku pracy. Pracodawca tłumaczy się tym, że 10.03 muszę już być w pełni gotowa do pracy i szkolenie musi być przeprowadzone wcześniej. Na moje pytanie czy w jakiś sposób będzie mi to zrekompensowane, np.: dodatkowym dniem wolnym, powiedział, że nie przewiduje takiej możliwości. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
szklarek / 2014-02-28 11:23
Formalnie- zawiadomić PIP, do pracodawcy wystąpić z wnioskiem na piśmie o wypłatę wynagrodzenia za dzień szkolenia.

W praktyce- chyba odpuścić, bo o pracę ciężko, choć jest niebezpieczeństwo, że i w innych kwestiach pracowniczych będzie pracodawca kantował. No i jest nadzieja, że przy rutynowej kontroli przez PIP, albo sprowokowanej przez zawiadomienie innych pracowników- wyjdzie oczywisty fakt, że data szkolenia jest wcześniejsza niż data rozpoczęcia stosunku pracy. Pozostaje wtedy zdaje się otwarta kwestia w ogóle jego ważności.

Tak, czy siak pracodawca jest zagrożony karą finansową z art. 283 KP, bo to poważne uchybienie obowiązkach pracodawcy w zakresie BHP. Niezależnie od tego- brak wynagrodzenia/dnia wolnego za dzień szkolenia- to też naruszenie obowiązków pracodawcy.

Najnowsze wpisy