Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Zarządcy buntują się w sprawie śmieci. Wiemy, ile za to zapłacisz

Zarządcy buntują się w sprawie śmieci. Wiemy, ile za to zapłacisz

Wyświetlaj:
erudytka / 150.254.181.* / 2013-06-21 13:52
Ustawa śmieciowa to katastrofa. Dlaczego zburzono coś co dobrze funkcjonowało? Ja teraz ze strachu przed karami za źle segregowane śmieci złożyłam deklarację bez segregacji ale idąc po kolei formularza wyszło mi 72 zł za jedną osobę jeżeli wywóz najmniejszego kubła jest 2 x w miesiącu. a znajomej wyszło za 2 osoby z segreagcją 24 zł o co tu chodzi? Uważam, że nie może tak być, że Państwo mi narzuca z kim mam podpisać umowę to jest skandal i zamach na naszą wolność.
Waniek / 2013-06-21 13:22 / Bywalec forum
Nie zniknie bo wywóz to nie wszystko gminy, miasta muszą postawić spalarnie kompostownie z prawdziwego zdarzenia stąd tak wysokie opłaty. (to są ceny za zaniechania i za trzęsące się portki ministrów, którzy wrzutką na taśmę próbują dogodzić Brukseli.) Bo musieli by zapłacić olbrzymie kary za zanieczyszczanie nie koniecznie za braki w przepisach. Teraz wiecie skąd na przykład trucie przez Polskę Bałtyku ogłaszane przez Duńczyków.
chichot dona / 77.113.114.* / 2013-06-21 13:16
Ustawa śmieciowa to bubel .. oby tylko bubel a nie coś więcej.
Jak to możliwe aby ponad dwukrotnie wzrosły usługi wywozu śmieci przy znacznym zwiększeniu powszechności tych usług?
Coś tu brzydko pachnie. Ale czego się spodziewać jak urzędnicy zabierają się za problematykę gospodarczą, im wychodzi zawsze drożej. Im większa powszechność wywozu śmieci tym ta usługa powinna być tańsza a nie droższa.
Kto tu kreci lody? Jakie lobby za tym stoi?
Podobnie jest w całej UE np. polityka klimatyczna. Jak urzędy zaczęły regulować gospodarkę, to wszystko zaczęło drożeć, a gospodarka UE zaczęła tracić konkurencyjność względem pozostałej części świata. Ale urzędnicy wiedzą lepiej, ale macie pewną specyficzną "szansę", ponieważ takie decyzje (mam na myśli całość UE) prędzej czy potem doprowadzą do krachu, zabraknie nawet na gaże dla urzędników. Tylko czy potrzebna jest aż taka hekatomba aby ukręcić łeb hydrze biurokracji?
T. / 81.190.61.* / 2013-06-21 13:30
Ostatecznie, ktoś tę armię urzędników z UE musi utrzymywać.
Ich potężne koszta utrzymania,później wysokie emerytury za zaledwie 5 lat siedzenia na unijnym stołku,wożenie d... itd,itd.
To wszystko kosztuje, i to sporo.
T. / 81.190.61.* / 2013-06-21 13:02
Dziwią mnie ceny za wywóz śmieci.
Do tej pory płaciliśmy z góry ustaloną stawkę za śmieci niesegregowane.Pojemniki należały wówczas do firm wywozowych.
Obecnie koszt i utrzymanie pojemników na śmieci spada na mieszkańców, zaś za sam wywóz śmieci segregowanych(!)płacimy firmie dwukrotnie więcej. Skąd tak wysoka cena nagle powstała ???
A może od razu wprowadzić obowiązek utylizacji śmieci przez każdego mieszkańca. Wówczas problem śmieciowy zniknie.
leo717 / 81.15.172.* / 2013-06-21 12:57
Segreguje śmieci od trzech lat. Ustawa spowodowała , ze w nagrodę za segregowanie które w mojej miejscowości i tak było obowiązkowe zapłacę ponad 200% więcej. Poza tym nic się nie zmienia odbiorem śmieci nadal zajmować będzie się ta sama firma. Tylko przybędzie parę świńskich ryji do dzielenia kasy w gminie. I tak to wygląda w naszym złodziejskim państwie.
ANDZEJEK KOLO / 31.61.140.* / 2013-06-21 12:48
Jatam chwale dobry gospodaz lubi łd i porzadek a nie śmieci,dziei temu omineliśmy kryzys na plusie ,mamy stadiony ,amfiteatry gaz łupkowy.zlikwidowalimy nieretowny przemysł do ktorego trzeba było doplacać tereny sprzedaliśmy z zyskiem.
elow / 37.47.103.* / 2013-06-21 14:15
Zapomniałeś dodać, że młodych wysłał na Zachód aby zdobyli niezbędne doświadczenie w pracy, inwestuje w polską rodzinę i dba o edukację najmłodszych, zapewnia solidne zarządzanie w państwowych agencjach obsadzając kierownicze stanowiska specjalistami z najwyższej półki.
Waniek / 2013-06-21 12:26 / Bywalec forum
U mnie wygląda to tak jest 7 pojemników na szkło 2 kolorowe i przezroczyste 3 na papier kredowy gazetowy i karton 2 na plastik butelki osobno i pozostałe pojemniki baniaki i inne torebki. Dodatkowo jest ósmy pojemnik na odpady biologiczne do bio-gazowni.(to funkcjonuje od 3 lat i realnie wyrzucane śmieci to może 5%). Wszelki złom meble są wywożone osobno do odpowiednich punktów skupu wystarczy, że postawisz pod śmietnikiem ogólnym z odpadami biologicznymi. I teraz najważniejsze firma która to robi za ostatni rok przedstawiła zyski do kasy miasta na ponad 320 mln złotych.
Srinagarindra / 77.45.44.* / 2013-06-21 11:54
ustawa jest bublem ! Rocznie z mojego gospodarstwa domowego miałem niecały 240 litrowy pojemnik śmieci. Odpady organiczne na kompostownik - reszta do pojemników na recycling. Teraz, dzięki temu, ze ustawy tworzą dyletanci mam płacić około 11 złotych miesięcznie od osoby a więc 33 x 12 miesięcy. Mój sąsiad, który pali w piecu węglem i drzewem a dodatkowo spala wszystko jak leci a więc i śmiecie jest zadowolony. Po jaką cholerę obaliliśmy komunę aby wróciła za sprawą urawniłowki !? Mam ogrzewanie gazowe i odpowiednio ocieplony dom więc jestem frajerem bo posłowie postanowili, że mam płacić za sąsiada. Do tego w Chodzieży wprowadza się ciekawe rozwiązanie: wcześniej nosiliśmy posegregowane odpady do trzech pojemników w pobliżu - teraz mam odkładać plastiki do worków na swojej posesji ale makulaturę i butelki nadal do pojemników zbiorczych jak dawniej! Takie rzeczy są wymyślane nie przez urzędników tępaków ale idiotów ! Bo jeśli mnie tak traktuje urzędnik to po cholerę mam cokolwiek gdziekolwiek nosić - wystarczy do worka wrzucić dwa plastiki na miesiąc a resztę do śmieci ogólnych. Nie są w stanie sprawdzać wszystkich ale fikcja polegająca na odłożeniu dwóch plastików do oddzielnego worka na posesji ich zadowala. Więc skoro mam płacić wielokrotnie więcej za wywóz niż faktyczna ilość śmieci, gdzie powodowany troską o środowisko segregowałem wszystko od wielu lat, to teraz oleję wszystko, skoro mam być ukarany. Teraz, porąbani ustawodawcy - będę dbał o swoją dupę i swoje zelówki. Oczywiście segregacja jak dawniej - w gniazdach składających się z 3 pojemników nie wchodzi w grę - a dlaczego - bo nie !!!
Tak właśnie mając niekumatych urzędników można wprowadzać najidiotyczniejsze ustawy a i gdyby doszedł do władzy jakiś Hitlerek czy Stalinek - ci sami urzędnicy karnie wprowadziliby w życie każde gówno pod jego dyktando!
i to by było na tyle / 83.29.238.* / 2013-06-21 12:11

ci sami urzędnicy karnie wprowadziliby w życie każde gówno

Tylko ciekawe skąd wzorzec - z "Rewizora" czy z "Kapitana z Köpenick"?
chichot dona / 77.113.114.* / 2013-06-21 13:22
Ależ skąd, wzorzec jak najbardziej lokalny, a jak prawdziwy!
Chciało by się powiedzieć śmieszne to, gdyby nie tak smutne wręcz tragiczne.
@@@ / 89.68.179.* / 2013-06-21 11:11

To zadanie lokatorów - uważają.

Autor tego artykulu ma niewielkie pojecie o czym pisze i do tego jeszcze pisze bzdury.
Lokatorzy niczego nie musza wypelniac. Jedyne co musza zrobic to podac wlascicielowi lokalu ile osob zamieszkuje lokal.
Deklaracje wypelniaja wlasciciele.

Ta idiotyczna ustawa z zarzadow wspolnot zrobila wlasciciela calego budynku tylko po to aby to zarzad wypelnial deklaracje i narazal sie na kary karno-skarbowe za nieprawdziwe informacje podane przez wlascicieli mieszkan we wspolnocie.
Jedynym rozwiazaniem jest dla zarzadu podanie sie do dymisji i przy braku zarzadu (zgodnie z ustawa) deklaracje wypelniaja poszczegolni wlasciciele mieszkan.
i to by było na tyle / 83.29.238.* / 2013-06-21 11:46
Klasyka: "Aaa tak, to jezioro przeniesiemy tu, a punktowce niech sobie stoją w zieleni!"
Waniek / 2013-06-21 10:38 / Bywalec forum
A u mnie będzie 0 zł bo firma miastowa spali śmieci i będzie z tego prąd a w zimie ciepło. Kasy nie biorą żadnej to po co wywalać śmieci do lasów jest czysto.
lukasz.duran@gmail.com / 212.106.167.* / 2013-06-21 10:16
Polecam poniższe dokumenty które pokazują, że ustawa śmieciowa jest niezgodna z Art. 249 Traktatu Lizbońskiego i Art. 15 pkt. 1 Dyrektywy Unijnej nr 2008/98/WE

http://piir.org.pl/docs/pdf/analiza-prawna-ustawy-smieciowej.pdf

http://piir.org.pl/docs/pdf/pismo-bmo-andrzej-szafraniec-ustawa-smieciowa-17062013.pdf

http://piir.org.pl/docs/pdf/pismo-radni-rady-miasta-orzesze-ustawa-smieciowa-17062013.pdf
aspert / 83.7.222.* / 2013-06-21 09:50
po co mam płacić 2 razy więcej niż płacę teraz
i dalej bym tak płacił . To jest kolejny podatek.
Tusk wyszedł przed szereg uchwalając rygorystyczną
ustawę, której nawet Unia E. nie wymagała.
Kolejny raz zapunktował kosztem zwykłych obywateli
na swoją posadkę w Unii. Straszna obłuda
lukasz.duran@gmail.com / 212.106.167.* / 2013-06-21 10:19
Unijna Dyrektywa w/s gospodarki odpadami komunalnymi obowiązuje od 2006 roku, potem została znowelizowana Dyrektywą nr 2008/98/WE czyli za tą ustawę odpowiada też PiS, Samoobrona i LPR. było 7 lat czasu na wdrożenie prawa unijnego i wyszło jak zwykle.
@@@ / 89.68.179.* / 2013-06-21 10:58
Zebys ty chociaz wiedzial o czym piszesz to bys tych bzdur za rzadem nie powtarzal.
Zadna dyrektywa nie nakazuje sortowania smieci u zrodla.
W wielu krajach UE smieci sa zbierane niesortowane i dopiero firmy je odbierajace sortuja. Jest to zgodne z prawem unijnym.
lukasz.duran@gmail.com / 212.106.167.* / 2013-06-21 13:16
A czy ja twierdzę że jakaś dyrektywa nakazuje sortowanie u źródła?

Art. 15 pkt. 2 Dyrektywy Unijnej nr 2008/98/WE

W przypadku gdy odpady s przemieszczane w celu ich wstępnego przetworzenia od pierwotnego
wytwórcy lub posiadacza do jednej z osób fizycznych lub prawnych, o których mowa w ust. 1, co do zasady nie następuje zwolnienie z odpowiedzialności za przeprowadzenie ostatecznego procesu odzysku lub unieszkodliwienia.

ja właśnie napisałem że ustawa śmieciowa jest sprzeczna z prawem unijnym.

Polecam poniższe dokumenty które pokazują, że ustawa śmieciowa jest niezgodna z Art. 249 Traktatu Lizbońskiego i Art. 15 pkt. 1 Dyrektywy Unijnej nr 2008/98/WE

http://piir.org.pl/docs/pdf/analiza-prawna-ustawy-smieciowej.pdf

http://piir.org.pl/docs/pdf/pismo-bmo-andrzej-szafraniec-ustawa-smieciowa-17062013.pdf

http://piir.org.pl/docs/pdf/pismo-radni-rady-miasta-orzesze-ustawa-smieciowa-17062013.pdf

http://piir.org.pl/docs/pdf/funkcjonowanie-gmin-w-unii-europejskiej.pdf
squun / 78.133.227.* / 2013-06-21 12:25
w niemczech sortowane odbierają za darmo! a u nas wielka łaska że będzie trochę taniej!
i to by było na tyle / 83.29.238.* / 2013-06-21 11:50

Zadna dyrektywa nie nakazuje sortowania smieci u zrodla.

O to, to, to! Ale z Polaków można robić durniów i rano i wieczorem.

dopiero firmy je odbierajace sortuja

Ale to kosztuje i szwagrowi interes może się nie opłacać.
myślcie / 83.22.113.* / 2013-06-21 08:49
Tej wysokości opłaty za śmieci ,
to zwyczajbe złodziejstwo .

Te śmieci to głównie opakowania .
"Konsument" to synonim idioty .
kasmadeusz / 31.128.12.* / 2013-06-21 08:43
POsegregowane, umyte - tak wygląda sytuacja u mnie. Na ulotkach informacyjnych dostarczonych przez gminę, ujęto że opakowania po margarynach, jogurtach itp. mają być umyte - oczywiście że za zużycie wody i ścieki ja ponoszę koszty.
A teraz najlepsze, co daje ustawa odbiorcom śmieci - gotowy towar do sprzedaży, bo puszki metalowe, aluminiowe będą sprzedawać i sami na tym zarobią krocie - przecież z jedną puszką po piwie nie pojadę do skupu, ale efekt skali w całej gminie będzie działał. To samo tyczy się pozostałych posegregowanych śmieci - papier, butelki plastikowe, odpady zielone(pójdą do kompostowi i zrobi się z nich podłoża do kwiatów).
Najlepsze na koniec zostawiłem - posegregowane śmieci będą droższe od lipca niż dotychczas nie posortowane, bo rada gminy ustaliła stawki wygodne dla przedsiębiorcy.
Też mi rewolucja
squun / 78.133.227.* / 2013-06-21 09:13
nawet to rzekomo niesegregowane pójdą do spalarni i będzie z tego prąd i ciepło i nawet na tym zarobią!
457 / 88.199.162.* / 2013-06-21 08:53
Jek deklarowałeś segregację nie było o tym mowy więc umowy nie podpisuj bo zmienili warunki post factum.
i to by było na tyle / 83.29.238.* / 2013-06-21 09:09

umowy nie podpisuj

Problem w tym że nikt nie proponuje Ci umowy tylko wprowadza dyktaturę biurokracji. Arbitralnie ocenia Twoją "śmieciowość" i na tej podstawie nakłada na Ciebie haracz. To taki system wzorowany na metodach Czyngis Chana.
i to by było na tyle / 83.22.48.* / 2013-06-21 08:38

- Opłata za śmieci będzie podatkiem, czyli publiczną daniną.

I to jest istota sprawy - TO JEST de facto PODATEK a nie opłata za usługę.
I jest to podatek którego wysokość zależy od widzimisie lokalnych władz a w konsekwencji dyskryminujący część obywateli.
Taki pierwszy krok do apartheidu.
Floyd / 2013-06-21 11:28 / Tysiącznik na forum
Przecież ty do cholery tę władzę lokalną wybrałeś.
A, może nie chodzisz na wybory bo tylko potrafisz płakać i nikt ci nie pasuje.
i to by było na tyle / 83.29.238.* / 2013-06-21 11:53
Pocałuj psa w nos! Ustawa jest do d.. a moje chodzenie na wybory nie ma nic do tego.
Tym bardziej że nie głosowałem za tym by rude lisy pilnowały kurnika.
squun / 78.133.227.* / 2013-06-21 12:23
władza lokalna nie miała tutaj nic do gadanie, kazano im więc robią to co muszą
Floyd / 2013-06-21 11:21 / Tysiącznik na forum
Przecież ty do cholery tę władzę lokalną wybrałeś.
A, może nie chodzisz na wybory bo tylko potrafisz płakać i nikt ci nie pasuje.
elow / 37.47.103.* / 2013-06-21 14:23
Tylko władzę lokalną wybieraliśmy zanim wymyślono tę ustawę, a samorządowcy taki mieli na nią wpływ jak i my zbierając podpisy pod referendami nad ustawami gdy się na coś nie godzimy - w sejmie to mają w głębokim poważaniu. Przecież to oni wiedzą co jest lepsze dla P.O.bywatela

Najnowsze wpisy