Forum Forum prawneCywilne

zasiedzenia a podatek rolny

zasiedzenia a podatek rolny

flaber14 / 217.98.72.* / 2009-06-14 18:04
Witam wszystkich
po krotce chciałbym przedstawić taką sytuację która mnie spotkała:

otóż niedawno miałem wizytę sąsiada, który oznajmił mi iż jego pole leży na moim i to wcina się takim klinem w najszerszym miejscu aż o 26m od obecnie istniejącej fizycznej miedzy. i sąsiad i ja zgadzamy się do tego że od X-lat nikt tej miedzy nie przeorywał i nie zmieniał, jaj jestem tuja czwartym pokoleniem, na tak wyznaczonych gruntach pracowali moi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i sąsiedzi. Niestety ktoś się kiedyś machną i granica faktycznie biegnie inaczej, wyszło do dopiero na ortofotomapach:(

Chciałem się z sąsiadem dogadać że weźmiemy geodetę i zakopiemy nowe punkty graniczne tak jak leci miedza, ja mu zwracam podatek za te lata za te 47arów i tyle. niestety on powiedział że w żadnym wypadku mi tej ziemi nie odda. wicie gdyby było to może z drugiej strony działki to może bym się zgodził ale teraz granica biegnie mi pod samym oknem, a jak już otworze drzwi od garażu to już są na jego:(

czytałem tu i ówdzie że sąsiad obudził się o kilkanaście lat za późno, ale nie mogę nigdzie znaleźć czy jeżeli on płacił podatek za ten fragment a jak go użytkowałem to czy ja sprawę w sadzie wygram? bo stan jest taki że ani on ani my nie wiedzieliśmy że tak jest, bo niby skąd miedza szła to szła jak się miało dokumentację w KW że on ma 4ha ja 8ha i każdy był zadowolony dopiero tak jak mówię ortofotomapa pokazała inaczej. No a przed unią orto nie było:(

bardzo proszę o odpowiedz i jaką porade
Wyświetlaj:
student II roku Góralka ksw / 193.25.0.* / 2009-06-18 19:28
witam

Z tego co mowil nam czwiczeniowiec ( sedzia) z prawa rzeczowego moze pan to zasiedziec liczy sie to ze pan i panska rodzina byli w samoistnym posiadaniu to znaczy iz korzystal pan z cudzego gruntu i myslal ze to pan jest wlascicielem liczy sie on od chwili wejscia w posiadanie ( faktyczne korzystanie )... Pana rodzice z tego korzystali wiec moze sobie pan doliczyc ich okres zasiedzenia .... wystarczy 20 lat ( moze byc po 10 od ojca i 10 od pana ) 20 lat to czas w dobrej wierze a zla wiare musi w sadzie udowodnic pana sasiad .... .O zasiedzenie trzeba isc do sadu i to jest stwierdzenie nic pan nie musi udowadniac poza ukazaniem niewiem zdjecia popieru ze pan korzystal ....

pozdrawiam
student II roku Góralka ksw / 193.25.0.* / 2009-06-18 19:34
a co do tych granic to moim zdaniem to co z tego jak ma pan min 20 lat to moze pan to zasiedziec :) a jak nie to sasiad wtedy o ochrone petytoryjną czyli ochrona wlasnosci o zakaz wstepu na dzialke ......lub odszokowanie za szkody jakie pan zrobil .....
student II roku Góralka ksw / 193.25.0.* / 2009-06-18 19:39
a i jak ten sasiad placil ten podatek to co z tego kazdy placil za las nawet ..to ze teraz wie pan ze to nie pana dzialka to co z tego liczy sie tylko korzystanie i czas min 20 lat

Najnowsze wpisy