Forum Forum emerytalneZUS

Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciązy, która prowadziła wcześniej działalność gospodarczą

Zasiłek chorobowy dla pracownicy w ciązy, która prowadziła wcześniej działalność gospodarczą

fidel25 / 83.10.107.* / 2013-05-15 20:05
Witam,
Potrzebuję informacji odnosnie sposobu naliczania zasiłu chorobowego zarówno przez pracodawcę jak i przez ZUS. Poniżej opis sytuacji.
Z dniem 1 lutego zatrudniłem pracownicę na umowe o pracę na czas nieokreślony.
Pracownica z ostatnim dniem stycznia zamknęła swoją działalność gospodarczą.
Dnia 5 marca pracownica przyniosła zwolnienie lekarskie z powodu ciązy na którym przebywa nieprzerwanie. Za pierwsze 33 dni wypłaciłem jej zasiłek zgodnie z zasadą średniej z przepracowanych pełnych miesiący (w tym przypadku jednego - lutego!).
W tej chwili obowiązki przejął ZUS i wypłacił bardzo niski zasiłek (pracownica ma pretensje do mnie), czy jest możliwe żeby ZUS jako podstawę wymiaru przyjął średnią z jednego miesiąca u mnie i również okresy płacenia składki chorobowej przez pracownicę w trakcie prowadzenia przez nią działalności gospodarczej ???
Czy pracodawca też może w ten sposób naliczać chorobowe? Uwzględniając poprzednie stosunki pracy pracownika (i podsatwę do obliczania składek) jeżeli ten nie przepracował u niego jeszcze pełnych 12 miesięcy ??

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://prawo.wieszjak.pl/forum/thread/195627,Zasilek-chorobowy-dla-pracownicy-w-ciazy--ktora-prowadzila-wczesniej-dzialalnosc-gospodarcza.htm#ixzz2TNyaqAKL
wiwan / 2013-05-16 12:02
1. po pierwsze jeśli zwolnienie było od owego 5 marca, to wynagrodzenie chorobowe objęło okres do 6 kwietnia włącznie, zatem teraz wypłacony zasiłek z ZUS obejmuje okres krótszy tj. 7-30 kwietnia, czyli tylko 24 dni.

2. po drugie- z ustawy o systemie ub. społecznych wynika stosowanie podstawy wymiaru uzyskiwanej u płatnika, " u którego" powstała niezdolność do pracy.
Zatem postąpił pan prawidłowo, i ZUS na potrzeby zasiłku chorobowego NIE powinien uwzględniać podstaw z poprzedniego tytułu do ubezpieczenia (tu DG).

Przydatny wyrok dotyczący podstawy zasiłku po zmianie tytułu do ubezpieczeń:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 2009 r., sygn. akt I UZP 9/09:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,9,09,8739,orzeczenie.html

3. po trzecie - może występować kwestia techniczna- tj. jeśli pracownica nie ma długotrwałego ZLA, tylko dostarczyła w tym czasie ZLA kontynuujące ZLA poprzednie- może być tak, że pierwsza wypłata zasiłku nie dotyczy nawet owych 24 dni kwietnia, tylko okresu krótszego- objętego zwolnieniem pierwszym. Potem zostanie to wyrównane.

Proponuję ubezpieczonej ustalenie przyczyny niskiej wysokości w ZUS po prostu, a gdyby wynikała ona z pkt. 2 tj. jednak uwzględnienia przez ZUS podstawy również z DG- odwołania od decyzji o przyznaniu zasiłku.

Najnowsze wpisy