Forum Forum emerytalneZUS

Zasiłek macierzyński, a nowe zasady

Zasiłek macierzyński, a nowe zasady

Ania KK. / 93.95.92.* / 2016-04-28 17:00
Witam,

U dwóch księgowych dostałam sprzeczne informacje. Prowadzę firmę od 2014 roku. W tym samym roku zaszłam w ciążę, opłaciłam 3 najwyższe składki i zostałam objęta najwyższymi składkami. Najpierw L4 do momentu porodu, później macierzyński. Aktualnie jeszcze 2 miesiące jestem na macierzyńskim. Firma nadal funkcjonuje. Moje pytanie brzmi:

- czy jeśli zajdę w ciążę przed końcem urlopu macierzyńskiego i trafię na L4 to automatycznie zostanę nadal objęta tymi samymi, wysokimi świadczeniami?
- czy jeśli nie zajdę w ciążę od razu, ale od początku zacznę opłacać najwyższe składki i zajdę w ciążę po 3 miesiącach, to czy zostanę objęta tymi samymi świadczeniami?

Jeden księgowy twierdzi, że zostanę objęta nowymi zasadami, drugi że skoro firma działała na starych zasadach to musi w nich trwać... gdzie leży prawda? Dziękuję za odpowiedź!
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-04-28 18:08
Z art. 22, ust. 3 tej słynnej nowelizacji tj. USTAWY z dnia 15 maja 2015 r.
o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw wynika, że :

w obu opcjach o których Pani pisze obejmą nowy Pani zasiłek nowe zasady, czyli uwzględnianie faktycznej nowej liczby miesięcy nowego ub. chorobowego i proporcjonalnego uwzględnienia nadwyżki podstawy deklarowanej nad podstawę minimalną.
Ania KK. / 195.82.172.* / 2016-04-28 21:18
"Art. 22. 1. Zasiłki chorobowe, wyrównawcze, macierzyńskie i opiekuńcze oraz świadczenie rehabilitacyjne, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie art. 1 pkt 8–12, wypłaca się na zasadach i w wysokości obowiązujących przed
tym dniem za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy."

Czy przejście na L4 z dniem zakończenia urlopu macierzyńskiego nie jest równoznaczne z nieprzerwaną niezdolnością do pracy?
wiwan / 2016-04-29 08:23
Pani prawo do zasiłku chorobowego, potem macierzyńskiego powstanie przecież PO dniu wejścia nowelizacji w życie.

Zapis ww mówi o tym, że nowelizacja w dniu wejścia w życie niczego nie zmieniła dla ubezpieczonego będącego w tym dniu już na jakimś zasiłki z ub. chorobowego.

Najnowsze wpisy