Forum Forum dla firmKadry

Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej

Zasiłek macierzyński a prowadzenie działalności gospodarczej

Wyświetlaj:
zibi1964 / 2014-01-25 14:35
Dlaczego odmówiono mi wypłaty zasiłku macierzyńskiego?. Działalność gospodarczą prowadzę od dnia 10.07.2013 r.Na zwolnieniu lekarskim byłam od dnia 10.10.2013 r. Opłacałam od samego początku składkę chorobową. Przewidywalny termin porodu wyznaczono na 22.12.2013 .(do tego dnia miałam zwolnienie lekarskie)Dnia 23.12.2013 złożyłam wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu urlopu macierzyńskiego od dnia 23.12.2013. Z tą datą wyrejestrowano mnie z ubezpieczeń społecznych (także z ubezpieczenia chorobowego). Dnia 26.12.2013 urodziłam. , a ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku powołując się na zapis ,że w dniu porodu należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.
szklarek / 2014-01-27 09:46
Jak to "wyrejestrowano" ? Kto i na jakiej podstawie ? Ani data porodu ani wniosek o zasiłek macierzyński nie zmuszają do wyrejestrowania z ub. chorobowego. Po prostu tak jak w czasie zasiłku chorobowego- trwa ono, a jedynie składki społeczne za okres zasiłku nie są obowiązkowe.

Owszem- skoro w dniu porodu nie była Pani w ub. chorobowym- zasiłek macierzyński nie jest należny co wynika z art. 29 ust. 1 Ustawy zasiłkowej. Jedyny wyjątek- tj. możliwość uzyskania takiego prawa, gdy poród nastąpił po ustaniu ubezpieczenia definiuje art. 30 i jest to związane ze zwolnieniem ciężarnej z pracy w okolicznościach upadłości/likwidacji pracodawcy lub ze złamaniem KP.

Najnowsze wpisy