Forum Forum prawneCywilne

zasiłek pogrzebowy-wysokość

zasiłek pogrzebowy-wysokość

lola1245 / 2011-04-06 10:05
Mam problem, moja matka jest osobą starszą 70 lat ma ,otrzymuje zasiłek stały z opieki społecznej. Nie wiem czy po jej smierci otrzymam zasiłek pogrzebowy i w jakiej wysokości.?
Wyświetlaj:
troll382 / 2013-06-19 11:02
Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie (zarówno fizycznej jak i prawnej), która pokryła koszty pogrzebu w czterech następujących przypadkach: Śmierć ubezpieczonego, Śmierć osoby pobierającej emeryturę lub rentę,Śmierć osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Wysokość zasiłku będzie uzależniona od udokumentowanych kosztów pogrzebu, jednak nie może przewyższać 4000 zł.
szklarek / 2013-06-19 11:13
W wątku pyta osoba fizyczna.
Zatem wysokość zasiłku to pełne 4000 zł BEZ względu na pokrycie w dokumentach, rachunkach. Zasiłek w kwocie identycznej, jak na dokumentacji kosztowej dotyczy osób prawnych- pracodawcy, gminy, związku wyznaniowego, domu pomocy społecznej itp. Oczywiście z górnym limitem 4000 zł.

Warto kopiować z netu z głową.
wiwan / 2011-04-06 11:28
To, że matka nie ma świadczenia z ZUS nie jest przeszkodą, bo Pani jest w ZUS ubezpieczona.
Obecnie jego wysokość to. 4000 zł.
Podstawą jest faktyczne poniesienie kosztów pogrzebu i udokumentowanie tego, a więc:
* wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12 )
* skrócony odpis aktu zgonu
* oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank.
* dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane).

Zasiłek wypłaca się cały, bez względu na to na jąką kwotę ww rachunki opiewają.

Najnowsze wpisy