Forum Forum dla firmKadry

zasiłek wyrównawczy

zasiłek wyrównawczy

hogggo / 2011-06-13 14:14
ze względów zdrowotnych nie mogę obecnie kontynuować pracy, zostało mi przez to zmniejszone wynagrodzenie, powiedzcie mi w jakim przypadku można starać się o zasiłek wyrównawczy z ZUS, i w jaki sposób należy tego dokonać?
wiwan / 2011-06-13 18:39
Warunkiem przyznania zasiłku jest poddanie się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy. Zasiłek wyrównawczy przysługuje wówczas przez okres rehabilitacji, nie dłużej jednak niż przez 24. miesiące.
Jeśli ta rehabilitacja jest wynikiem wypadku przy pracy, jest warunek dodatkowy, jak i przy innych świadczeniach ZUS-owych - nie przysługuje on bowiem,gdy:

1.wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
2.ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku,
3.ubezpieczony odmówił bez uzasadnionej przyczyny poddania się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych albo przez swoje zachowanie uniemożliwił przeprowadzenie takiego badania.

O potrzebie poddania się rehabilitacji zawodowej orzeka lekarz wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy albo lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek ( pracodawcy )wystawione na druku ZUS Z-3.

Najnowsze wpisy