Forum Forum podatkowePIT

Zaświadczenie UE/EOG a małżeństwo rozliczające się osobno

Zaświadczenie UE/EOG a małżeństwo rozliczające się osobno

Artur J. / 92.73.196.* / 2015-03-12 15:59
Witam,

Za rok 2014 rozliczam się z żoną w Polsce, z tym, że osobno i mamy dwa różne urzędy skarbowe.

W Niemczech przebywaliśmmy tylko 3 ostatnie miesiące roku 2014 (i jesteśmy do dziś) i w tym czasie tylko ja osiągnąłem dochód, a żona nie.

Wiem, że potrzebne dla niemieckiego organu podatkowego jest zaświadczenie UE/EOG i w związku z tym mam pytania:

1. Czy wystarczy jeden formularz do Niemiec, na którym będę wpisany ja i żona, czy ona musi go dać osobno (i wtedy być wpisaną jako ta "pierwsza" osoba, a ja wówczas dopisany jako małżonek)?

2. W zaświadczeniu UE/EOG jest rubryka o dochodach, którą wypełnia polski organ podatkowy. Jeśli składam wniosek do swojego urzędu, to oni wiedzą, jaki dochód tam mam, bo wcześniej składam również deklarację.

Co natomiast z dochodami żony, bo taka rubryka również tam jest a raczej nie może pozostać pusta? US ma tylko swoją bazę danych i nie może się dowiedzieć, jaki żona będzie miała przychód (bo podlega pod inny urząd), więc co zrobić w takiej sytuacji?

Od razu uprzedzę, że odpada opcja składania korekty zeznania dla zeznania wspólnego w jednym urzędzie.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, porady. Musi być jakiś sposób na ową sytuację.
Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy