Forum Forum emerytalneZUS

Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie a składka ZUS

Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie a składka ZUS

Fragles / 91.218.211.* / 2012-06-15 12:39
Prowadzę działalność gospodarczą i chcę zatrudnić męża na umowę zlecenie przy tworzeniu bazy danych za 500zł/brutto. Czy wysokość składek ZUSu będzie opłacana proporcjonalnie do kwoty wynagrodzenia tak jak za zleceniobiorcę? Razem z mężem mamy wspólne gospodarstwo domowe. Czy w tych okolicznościach ZUS nie potraktuje męża jak osobę współpracującą i nie powinnam płacić pełnego ZUSu? Tworzenie bazy danych jak najbardziej podlega pod umowę zlecenia i faktycznie ta czynnośc na tym będzie polegała. Jak taką umowę potraktuje ZUS?
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-06-15 13:12
Najkrócej- można zawrzeć taką umowę zlecenia, ale dla ZUS mąż i tak stanie się osobą współpracującą jeśli chodzi o tytuł do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Czyli do pełnego ZUS z DG za czas wykonywania zlecenia. Chorobowe dobrowolne oczywiście.

Ale- osoba współpracująca tak jak i Pani, jeśli ma inny tytuł do ubezpieczeń- np. etat z podstawą ubezpieczeń wynoszącą przynajmniej wynagrodzenie minimalne (1500 zł w 2012 r.) podlega obowiązkowo z tyt. współpracy tylko u. zdrowotnemu.

Podstawa art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 c Ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Zwracam uwagę na kwestie podatkowe jeszcze- zlecenie to korzystałoby normalnie z 20% kup ALE wynagrodzeni za nie NIE będzie mogło być uznane za Koszt DG, bo to małżonek- co wynika z art. 23 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT.

Reasumując- sensu ekonomicznego raczej brak.
Fragles / 91.218.211.* / 2012-06-15 13:36
Mnie interesuje wysokość składek ZUS w takim przypadku. Czy składki ZUS będą płacone proporcjonalnie do wysokości zapłaty za zlecenie czy też będzie to pełny ZUS czyli ok. 1000zł. Na tej stronie jest art. na ten temat:
http://www.eprofit.org.pl/ubezpieczenia-spoleczne/233-ubezpieczenia-dla-wspolmalzonka-przedsiebiorcy-zatrudnionego-na-podstawie-umowy-zlecenia
i wygląda na to że ZUS będzie proporcjonalny do wysokości wynagrodzenia. Jednak mogę się mylić. Proszę napisać jak to będzie z tymi składkami bo chciałabym spać spokojnie a nie obudzić się za 5 lat że płaciłam za męża za niskie składki ZUS...
wiwan / 2012-06-15 22:07
Nie wiem, czy spokojnie, bo...
Ja znalazłem dwie interpretacje, obie przeciwne to tej zacytowanej. I tak odpowiedziałem- że składki jak za osobę współpracującą- czyli pełny ZUS z działalności. A nie proporcjonalne do wynagrodzenia ze zlecenia. Z tym, że jeśli mąż zarabia na etacie min. 1500 zł brutto z ww składek musi płacić tylko zdrowotną.

Teraz jeszcze pogrzebałem i....

Z kolei jest wyrok, w którym Sąd Najwyższy w wyroku z 6 stycznia 2009 r. (sygn. akt II UK 134/08, OSNP 2010/13-14/170) potwierdził, to co linkowany przez Panią artykuł- czyli, że będzie to dla celów ubezpieczeniowych zwykłe zlecenie, czyli składki proporcjonalne do wynagrodzenia.

Tak to już z ubezpieczeniami u nas jest.

Przepraszam, bo zamiast odpowiedzieć jeszcze bardziej zamieszałem...
Osobiście- opierałbym się na jednak na wyroku SN.

Najnowsze wpisy