zatrudnienie na TAXI

stypek87 / 31.182.40.* / 2013-11-27 13:00
witam,
jestem taksowkarzem od 2.5 roku. Rozliczam sie w formie karty podatkowej. Chcialbym zrobic druga taksowke i zatrudnic na nia osobe na 1/8 etatu. Czym moze ktos spotkal sie z taka sytuacja i podpowie mi jak to wyglada. Czy bede mogl dalej rozliczac sie na karcie? Sprawy odnosnie licenci sa dla mnie jasne ale jesli chodzi o ZUS i US to juz nie koniecznie bo kazdy mowi inaczej.
Wyświetlaj:
Stas / 89.76.57.* / 2014-12-06 13:35
A gdybym chcial zatrudnic pracownika biurowego beda taksowkarzem na umowe zlecenie ?
wiwan / 2014-12-08 10:52
Zatrudnienie kogoś w innej formie niż etat wyklucza w ogóle stosowanie karty podatkowej, nie tylko w dziedzinie taxi- jasno to wynika z art. 25, ust. 1, pkt 3. Ustawy o ryczałcie i karcie podatkowej.

Poza tym, przy zleceniobiorcy jest podobna ilość obowiązków ubezpieczeniowych. Może być mniejsza, jeśli nie przystąpi do dobrowolnego ub. chorobowego.

Oczywiście pomijam kwestię ucznia/studenta w wieku do lat 26- czyli bez obowiązków ubezpieczeniowych.
wiwan / 2013-11-27 13:29
Pozostanie na karcie byłoby możliwe, gdyby to był 'zmiennik'- ustawa o podatku ryczałtowym tego nie definiuje, ale zdaje się chodzi o drugiego taksówkarza jeżdżącego tym samym autem, a więc z drugą licencją na to samo auto.

Podwyżka karty podatkowej z tego tytułu (nowa decyzja nie może być wyższa niż 50% stawki obecnej.

Co do ZUS- zatrudnienie pracownika powoduje dużo więcej papierologii, bo oprócz comiesięcznego wyliczania składek od wypłaconego mu wynagrodzenia i ich odprowadzania do ZUS, potrzeba jest też comiesięczna deklaracja DRA, wykazująca te składki. termin opłat i deklaracji za pracownika to 15 dzień miesiąca kolejnego.

Dochodzą do tego komplikacje z jego chorobowym- przesyłanie ZLA do ZUS, obliczanie składek społecznych wtedy tylko od części wynagrodzenia.

W zakresie US- wystawianie mu co roku PIT 11, i comiesięczne wyliczanie i odprowadzanie zaliczki PIT do US.

Najnowsze wpisy