Forum Forum prawneCywilne

zatrzymanie prawa jazdy?

zatrzymanie prawa jazdy?

krisskross / 2013-04-17 08:45
W jakiej sytuacji policja moze zatrzymać dokument prawa jazdy? Czy to tylko w przypadku przekroczenia dopuszczalnej ilości punktów karnych? Moze ktos naświetlić ta sytuacje?
Wyświetlaj:
Stefan Wąs / 2013-05-28 13:36
A czy orientujecie się jak wygląda sprawa z jazdą po paru piwkach na rowerze, na drodze przynależnej do uczelni wyższej? Ostatnio jechałem na rowerze po trasie miasteczko AGH , gmach AGH, z tego co patrzyłem to droga po której się poruszałem należy do uczelni... niestety złapała mnie policja i zabrała mi prawo jazdy... czy miała do tego prawo?
andzia23 / 2013-05-28 12:11
Prawo jazdy moze byc zatrzymane w okreslonych sytuacjach, Policja zatrzymujac prawo jazdy moze ale nie musi wystawic pokwitowanie na mozliwosc kierowaniem pojazdami jeszcze przez okres 7 dni. Jest to czas w ktorym kierowca moze wystapic do starosty powiatowego o wydanie nowego dokumentu badz o wyjasnienie sytuacji zatrzymania dokumentu. Zatrzymanie prawa jazdy moze wynikac np, przez zniszczenie dokumentu powodujacego jego nieczytelnosc, podejrzeniu podrobienia dokmuentu oraz po uplywie waznosci dokumentu. W innych przypadkach zabrane prawojazdy nie pozwala na kontunuowanie podrozy przze okres 7 dni gdy, osoba jest nietrzezwa badz pod wplyem narkotykow, kiedy kierujacy ma zakaz poruszania sie pojazdami, gdy przekroczy liczbe 24 punktow karnych za naruszanie przepisow drogowych
szklarek / 2013-04-17 09:50
Ktoś tak, ale nie w dziale prawa PRACY.
bveniu / 2013-07-05 08:41
Art. 135. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) 1. Policjant

1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
szklarek / 2013-07-05 10:31
Oraz z powodu braku OC oraz stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:
a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,
b) zagraża porządkowi ruchu,
c) narusza wymagania ochrony środowiska

Na marginesie- nie wiem skąd wkleiłeś/aś ten artykuł ustaw, bo ani w momencie ogłoszenia, ani obecnie po nowelizacjach tak on nie brzmi.

Ustawa ujednolicona:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2012,000,1137.html

oraz niestety kolejna nowelizacja, ale art. 132 nie obejmuje:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;10;pazdziernika,dziennik,ustaw,2012,000,1448.html

Najnowsze wpisy